

Na jaká preventivní vyšetření máte nárok?
Zveřejněno: 02.01.2017
Říká se prevence – půl zdraví. I my v synlabu víme, jak je prevence důležitá pro zachycení počátečního stádia onemocnění a úspěšnou léčbu. Přinášíme vám proto ucelený přehled vyšetření, na která máte v rámci preventivních prohlídek aktuálně nárok.
Soubor preventivních vyšetření hrazených zdravotní pojišťovnou se totiž čas od času mění a občas není snadné se v nich zorientovat. Stále platí, že dospělí lidé od 19 let věku by měli jednou za dva roky absolvovat preventivní prohlídku u svého praktického lékaře, jejíž součástí jsou měření tlaku, kontrola zraku či orientační chemické vyšetření moči. Ve 30 a 40 letech by vám navíc měl váš lékař předepsat vyšetření hladiny cholesterolu a tukových látek v krvi a od října 2016 nově i kontrolu hladiny cukru v krvi (glykémie). Od 40 let je pak glykémie sledována každé 2 roky a každé 4 roky prováděno vyšetření EKG.
U žen by měla být samozřejmostí každoroční preventivní prohlídka na gynekologii a v případě pozitivní rodinné anamnézy nebo jiných rizikových faktorů by měly ženy od 25 let podstupovat klinické vyšetření prsů. Od 45 let věku pak mamografické vyšetření hradí zdravotní pojišťovna, a to 1krát za 2 roky. Mužům je při pozitivní rodinné anamnéze od 40 let věku hrazena preventivní prohlídka prostaty.
Vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi je rovněž součástí preventivních prohlídek v 50 a 60 letech. Ve věku od 50 do 55 let by měli ženy i muži jednou ročně absolvovat test okultního krvácení ve stolici, od 55 let pak 1krát za 2 roky, nebo 1krát za 10 let endoskopické vyšetření střev. Mužům starším 50 let je každoročně hrazeno vyšetření prostaty. Nově se pak od října loňského roku u lidí nad 50 let, kteří se léčí s cukrovkou, vysokým tlakem nebo nemocemi srdce a cév, jednou za čtyři roky preventivně vyšetřuje riziko selhání ledvin.
Preventivní prohlídky u dětí
• při převzetí do péče, ve 14 dnech a v 6 týdnech věku
• ve 3, 4-5, 6, 8, 10-11, 12 a 18 měsících
• od 3 let věku každé dva roky až do 17 let věku
• výstupní prohlídka před 19. rokem
Klíčová slova: preventivní vyšetření
Doporučujeme

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě
19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit
07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.