Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMýty o hubnutí: Existují negativní kalorie? Skutečně musíme ráno snídat, když chceme zhubnout?
myty-o-hubnuti-existuji-negativni-kalorie-skutecne-musime-rano-snidat-kdyz-chceme-zhubnout.jpg

Mýty o hubnutí: Existují negativní kalorie? Skutečně musíme ráno snídat, když chceme zhubnout?

Zveřejněno: 22.04.2015

Negativní kalorie. Určitě už jste také někdy slyšeli o potravinách, jejichž konzumací spálíte víc kalorií, než kolik jich přijmete. Pokud by takové potraviny skutečně existovaly, mohli byste se jimi každý den přecpávat, a ještě byste hubli. Nejčastěji se jako příklad takových zázračných potravin uvádí řapíkatý celer, citrusové plody nebo brokolice. Jak je to ale s kalorickou hodnotou takových potravin opravdu? 

Ve skutečnosti neexistují žádné vědecké důkazy, že by existovaly potraviny, jejichž metabolickým zpracováním bychom spálili více kalorií, než kolik bychom z nich přijali. Tělo potřebuje přibližně 5 až 10 % z celkového příjmu energie na zpracování a uchování živin, které zkonzumujeme v potravě. Takže pokud sníte tabulku čokolády, která má zhruba 500 kalorií, pak přibližně 50 kalorií vydáte na její strávení.

Když organismus tráví potravu, která obsahuje vyšší množství vlákniny, potřebuje k jejímu zpracování energie o něco více. I v případě řapíkatého celeru nebo brokolice ale metabolickým procesem tělo spálí asi 20 % energie, kterou konzumací zeleniny získá. Takže bohužel. Jíst a zároveň hubnout se vám nepodaří.

V případě snídaně se ale o mýtus nejedná. Výživoví odborníci se shodují, že během dne bychom měli jíst pravidelně a v několika porcích. Takže pokud si nedáte snídani ani svačinu, začnete až obědem a vše zakončíte večeří, váš metabolismus vám rozhodně nepoděkuje. Nedostatek potravy během dne často lidé kompenzují nárazově ve večerních hodinách, což je špatně. Zdravý den skutečně začíná zdravou snídaní. 

Doporučujeme


chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.