Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMUDr. Jarmila Bečvářová: Preventivní biochemické vyšetření bychom čas od času měli podstoupit všichni
mudr-jarmila-becvarova-preventivni-biochemicke-vysetreni-bychom-cas-od-casu-meli-podstoupit-vsichni.jpg

MUDr. Jarmila Bečvářová: Preventivní biochemické vyšetření bychom čas od času měli podstoupit všichni

Zveřejněno: 08.08.2014

MUDr. Jarmila Bečvářová, vedoucí laboratoře synlab v Českých Budějovicích, mluvila o projektu Zdraví národa a o klíčové roli preventivního testování pro naše zdraví ve vysílání Českého rozhlasu. Proč bychom měli všichni docházet na pravidelné testování orgánů? Přečtěte si článek plný zajímavých informací, které v rozhovoru zazněly.

 V rámci projektu Zdraví národa si lidé mohli zatím nechat bezplatně otestovat játra, ledviny a slinivku. Paní doktorka Bečvářová připomněla, že testovat se zatím nechalo cca 2700 lidí a u 10 – 12 % z nich nedopadly výsledky vůbec dobře. Při tom řada testovaných do té doby vůbec nepociťovala žádné zdravotní obtíže ani bolesti. Sami testovaní prý byli často překvapení, jak špatné výsledky měli. Horší výsledky testování se nejvíc objevovaly ve věkově skupině nad 50 let. MUDr. Bečvářová vysvětlila, že to je proto, že náš organismus se s přibývajícím věkem vyčerpává. Všechny úkony jsou pro naše tělo mnohem víc namáhavé a střádají se v něm všechny následky našeho životního stylu.

Záleží na tom, jak se stravujeme, jak často a co pijeme, zda sportujeme, jak moc solíme, jak často pijeme alkohol, zda kouříme a podobně. Všechno souvisí se vším. Pokud si ale chceme zachovat zdravé tělo co nejdéle, je kromě zdravé životosprávy důležitá také prevence. K té patří i kontroly u praktického lékaře a pravidelné základní biochemické vyšetření. Takové preventivní testování totiž může zachytit vážnou nemoc ještě dřív, než se stačí projevit navenek. Paní doktorka připomněla, že o preventivní laboratorní testovaní můžete bez obav svého obvodního lékaře sami požádat.

Preventivní testování by prý čas od času měl podstoupit každý z nás, určitě by na něj ale měli docházet právě lidé starší 50 let. Existuje i možnost zajít se nechat otestovat sám přímo na některé z odběrových pracovišť laboratoří synlab. Dle slov MUDr. Bečvářové se nemusíte vůbec obávat, že by pro vás takové testování bylo finančně náročné – základní vyšetření moči a krve jsou cenově velmi přístupná. Výsledky vám pak přijdou během několika dnů domů poštou i s doporučením, kam se v případě podezření na nějaké zdravotní obtíže máte dál obrátit.

Další bezplatné testování v rámci projektu Zdraví národa začne 11. srpna a skončí 22. Testovat se bude hladina tuků v krvi. Na podzim bude následovat vyšetření hladiny minerálů. 

Doporučujeme


kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.