Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMUDr. Jarmila Bečvářová: Preventivní biochemické vyšetření bychom čas od času měli podstoupit všichni
mudr-jarmila-becvarova-preventivni-biochemicke-vysetreni-bychom-cas-od-casu-meli-podstoupit-vsichni.jpg

MUDr. Jarmila Bečvářová: Preventivní biochemické vyšetření bychom čas od času měli podstoupit všichni

Zveřejněno: 08.08.2014

MUDr. Jarmila Bečvářová, vedoucí laboratoře synlab v Českých Budějovicích, mluvila o projektu Zdraví národa a o klíčové roli preventivního testování pro naše zdraví ve vysílání Českého rozhlasu. Proč bychom měli všichni docházet na pravidelné testování orgánů? Přečtěte si článek plný zajímavých informací, které v rozhovoru zazněly.

 V rámci projektu Zdraví národa si lidé mohli zatím nechat bezplatně otestovat játra, ledviny a slinivku. Paní doktorka Bečvářová připomněla, že testovat se zatím nechalo cca 2700 lidí a u 10 – 12 % z nich nedopadly výsledky vůbec dobře. Při tom řada testovaných do té doby vůbec nepociťovala žádné zdravotní obtíže ani bolesti. Sami testovaní prý byli často překvapení, jak špatné výsledky měli. Horší výsledky testování se nejvíc objevovaly ve věkově skupině nad 50 let. MUDr. Bečvářová vysvětlila, že to je proto, že náš organismus se s přibývajícím věkem vyčerpává. Všechny úkony jsou pro naše tělo mnohem víc namáhavé a střádají se v něm všechny následky našeho životního stylu.

Záleží na tom, jak se stravujeme, jak často a co pijeme, zda sportujeme, jak moc solíme, jak často pijeme alkohol, zda kouříme a podobně. Všechno souvisí se vším. Pokud si ale chceme zachovat zdravé tělo co nejdéle, je kromě zdravé životosprávy důležitá také prevence. K té patří i kontroly u praktického lékaře a pravidelné základní biochemické vyšetření. Takové preventivní testování totiž může zachytit vážnou nemoc ještě dřív, než se stačí projevit navenek. Paní doktorka připomněla, že o preventivní laboratorní testovaní můžete bez obav svého obvodního lékaře sami požádat.

Preventivní testování by prý čas od času měl podstoupit každý z nás, určitě by na něj ale měli docházet právě lidé starší 50 let. Existuje i možnost zajít se nechat otestovat sám přímo na některé z odběrových pracovišť laboratoří synlab. Dle slov MUDr. Bečvářové se nemusíte vůbec obávat, že by pro vás takové testování bylo finančně náročné – základní vyšetření moči a krve jsou cenově velmi přístupná. Výsledky vám pak přijdou během několika dnů domů poštou i s doporučením, kam se v případě podezření na nějaké zdravotní obtíže máte dál obrátit.

Další bezplatné testování v rámci projektu Zdraví národa začne 11. srpna a skončí 22. Testovat se bude hladina tuků v krvi. Na podzim bude následovat vyšetření hladiny minerálů. 

Doporučujeme


rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.