Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMUDr. Jarmila Bečvářová: Preventivní biochemické vyšetření bychom čas od času měli podstoupit všichni
mudr-jarmila-becvarova-preventivni-biochemicke-vysetreni-bychom-cas-od-casu-meli-podstoupit-vsichni.jpg

MUDr. Jarmila Bečvářová: Preventivní biochemické vyšetření bychom čas od času měli podstoupit všichni

Zveřejněno: 08.08.2014

MUDr. Jarmila Bečvářová, vedoucí laboratoře synlab v Českých Budějovicích, mluvila o projektu Zdraví národa a o klíčové roli preventivního testování pro naše zdraví ve vysílání Českého rozhlasu. Proč bychom měli všichni docházet na pravidelné testování orgánů? Přečtěte si článek plný zajímavých informací, které v rozhovoru zazněly.

 V rámci projektu Zdraví národa si lidé mohli zatím nechat bezplatně otestovat játra, ledviny a slinivku. Paní doktorka Bečvářová připomněla, že testovat se zatím nechalo cca 2700 lidí a u 10 – 12 % z nich nedopadly výsledky vůbec dobře. Při tom řada testovaných do té doby vůbec nepociťovala žádné zdravotní obtíže ani bolesti. Sami testovaní prý byli často překvapení, jak špatné výsledky měli. Horší výsledky testování se nejvíc objevovaly ve věkově skupině nad 50 let. MUDr. Bečvářová vysvětlila, že to je proto, že náš organismus se s přibývajícím věkem vyčerpává. Všechny úkony jsou pro naše tělo mnohem víc namáhavé a střádají se v něm všechny následky našeho životního stylu.

Záleží na tom, jak se stravujeme, jak často a co pijeme, zda sportujeme, jak moc solíme, jak často pijeme alkohol, zda kouříme a podobně. Všechno souvisí se vším. Pokud si ale chceme zachovat zdravé tělo co nejdéle, je kromě zdravé životosprávy důležitá také prevence. K té patří i kontroly u praktického lékaře a pravidelné základní biochemické vyšetření. Takové preventivní testování totiž může zachytit vážnou nemoc ještě dřív, než se stačí projevit navenek. Paní doktorka připomněla, že o preventivní laboratorní testovaní můžete bez obav svého obvodního lékaře sami požádat.

Preventivní testování by prý čas od času měl podstoupit každý z nás, určitě by na něj ale měli docházet právě lidé starší 50 let. Existuje i možnost zajít se nechat otestovat sám přímo na některé z odběrových pracovišť laboratoří synlab. Dle slov MUDr. Bečvářové se nemusíte vůbec obávat, že by pro vás takové testování bylo finančně náročné – základní vyšetření moči a krve jsou cenově velmi přístupná. Výsledky vám pak přijdou během několika dnů domů poštou i s doporučením, kam se v případě podezření na nějaké zdravotní obtíže máte dál obrátit.

Další bezplatné testování v rámci projektu Zdraví národa začne 11. srpna a skončí 22. Testovat se bude hladina tuků v krvi. Na podzim bude následovat vyšetření hladiny minerálů. 

Doporučujeme


hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.