Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMUDr. Bečvářová: Laboratorní testování vám může zachránit život
mudr-becvarova-laboratorni-testovani-vam-muze-zachranit-zivot.jpg

MUDr. Bečvářová: Laboratorní testování vám může zachránit život

Zveřejněno: 22.08.2014

Vedoucí laboratoří synlab a mikrobioložka MUDr. Jarmila Bečvářová byla hostem vysílání Českého rozhlasu Region. V rozhovoru vysvětlila, proč je důležité chodit na preventivní zdravotní prohlídky a jak nám včasné laboratorní testování může zachránit život. Řada těžkých chorob se totiž dlouho nemusí nijak projevit, ale lékař a laboratorní testy nás na ně mohou včas upozornit. 

Paní doktorka Bečvářová v rozhovoru vysvětlila i hlavní důvody, proč se společnost synlab rozhodla spustit sérii bezplatných testů pod hlavičkou projektu Zdraví národa. Testování je dle jejích slov určeno všem, kdo se chtějí o své zdraví víc starat. Zajít na testy v rámci Zdraví národa mohou například všichni ti, kteří zatím nedostali nabídku preventivních vyšetření od svého lékaře nebo ti, kteří nemají čas pobývat dlouho v lékařské čekárně. U synlabu je totiž možno objednat si testování na konkrétní čas a touto aktivitou následně strávit minimum času.

MUDr. Bečvářová uvedla, že projekt Zdraví národa je plánovaný na delší časový úsek tak, aby byly jeho výsledky přínosné nejen pro lidi, kteří se chtějí zapojit, ale i pro jejich praktické lékaře. V rozhovoru paní doktorka také vyjádřila velký dík právě těm lékařům, kteří se do projektu již zapojili.

Vedoucí laboratoří synlab připomněla, že do pátku 22. srpna si zájemci mohli nechat bezplatně otestovat hladinu tuků v krvi a zjistit tak mj. zda jim nehrozí infarkt. Zájemci o testování se však mohou nechat otestovat i prostřednictvím samoplátcovství – ceny jednotlivých preventivních vyšetření při tom dle slov paní doktorky nejsou pro testované osoby nijak cenově náročné. Seznam odběrových míst pro testování u společnosti synlab najdete zde.

Doporučujeme


jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.