Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMezinárodní den leváků – co jsou příčiny levorukosti a proč se nemá přeučovat?
mezinarodni-den-levaku-co-jsou-priciny-levorukosti-a-proc-se-nema-preucovat.jpg

Mezinárodní den leváků – co jsou příčiny levorukosti a proč se nemá přeučovat?

Zveřejněno: 13.08.2014

Mezinárodní den leváků, který připadá na 13. srpen, má připomenout, že leváci mají dodnes život v řadě ohledů trochu těžší. I přes to, že levoruký je přibližně každý desátý člověk, naprostá většina přístrojů a nástrojů je vyrobena pro praváky. Co levorukost způsobuje a proč je dřív časté přeškolování leváků nebezpečné pro mozek? 

Statistiky tvrdí, že levorukost (sinistralita) se vyskytuje u cca 10% populace. Leváci mají obvykle nejen šikovnější levou ruku než pravou, ale mají i dominantnější levou nohu a dominance levé strany se projevuje i v používání zraku a sluchu.

Teorií, proč se někdo narodí levoruký, je několik. Velkou roli rozhodně hraje dědičnost, protože pravděpodobnost, že se dvěma levákům narodí levoruké dítě, je rapidně vyšší, než když je aspoň jeden z rodičů pravák. Podle jednoho z nejnovějších výzkumů vědců z Oxfordu údajně za levorukost může zejména gen označovaný PC SK6, který se podílí už na vývoji embrya v děloze.  Ve hře je ale kromě tohoto klíčového genu navíc celá další skupina genů provázaná spletitými vztahy. Jiná z teorií říká, že s vyšším výskytem leváctví může souviset i vyšší hladina testosteronu, které bylo nenarozené dítě vystaveno v těle matky. Další z teorií spekuluje o možném vlivu těžkého a stresujícího porodu. Na zcela přesné a detailní vysvětlení všech příčin levorukosti si tedy zřejmě ještě budeme muset nějakou dobu počkat.

V řadě kultur a v řadě historických období bylo leváctví považováno za něco špatného a leváci byli více či méně násilnými metodami nuceni k užívání pravé ruky. V Československu bylo přeučování leváků školními předpisy zakázáno až v roce 1967. Násilné přeučování levorukých dětí na pravoruké, zejména ve spojitosti s psaním, mělo totiž řadu negativních důsledků. U takových děti se začaly mj. objevovat třeba poruchy řeči, koktání, poruchy učení, neurózy, nespavost, noční pomočování, neobratnost, zhoršená orientace v prostoru a další.  Dnes už se naštěstí levoruké děti nepřeučují a na leváky už se ve společnosti nikdo nedívá jako na lidi s handicapem.

V řadě sportů (bojové sporty, šerm, hokej) je naopak leváctví považováno za výhodu, protože pro praváky může být hra nebo souboj v opačné orientaci nezvyklý. I přes to, že leváci - zvlášť v minulosti - neměli život vůbec jednoduchý, je mezi nimi celá řada výjimečných osobností – leváci byli prý například Albert Einstein, Wolfgang Amadeus Mozart, Leonardo da Vinci. Mezi dodnes žijící slavné leváky patří Bill Gates, Bill Clinton, Barack Obama nebo Lionel Messi. 

Doporučujeme


nadmerne-padani-vlasu-se-da-resit-vcasnou-lecbou.jpg

Nadměrné padání vlasů se dá řešit včasnou léčbou

03.06.2019Padání vlasů je přirozenou součástí výměny vlasového porostu. Zdravému člověku běžně vypadne 50 až 80 vlasů za den. O nadměrném padání vlasů zvaném alopecie hovoříme v případě denního úbytku vyššího než 100 vlasů. Vlasy mohou řídnout a vypadávat rovnoměrně po celé hlavě, nebo zanechávat viditelné, jasně ohraničené lysinky. Oba typy nadměrného padání vlasů postihují muže i ženy a mohou být dědičné, přirozeně doprovázet stárnutí, ale také poukazovat na hormonální nerovnováhu nebo infekční či autoimunitní onemocnění. V případě zaznamenání většího úbytku vlasů je na místě navštívit praktického nebo kožního lékaře, který pomůže stanovit příčinu a určí vhodnou léčbu.
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.