Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMezinárodní den leváků – co jsou příčiny levorukosti a proč se nemá přeučovat?
mezinarodni-den-levaku-co-jsou-priciny-levorukosti-a-proc-se-nema-preucovat.jpg

Mezinárodní den leváků – co jsou příčiny levorukosti a proč se nemá přeučovat?

Zveřejněno: 13.08.2014

Mezinárodní den leváků, který připadá na 13. srpen, má připomenout, že leváci mají dodnes život v řadě ohledů trochu těžší. I přes to, že levoruký je přibližně každý desátý člověk, naprostá většina přístrojů a nástrojů je vyrobena pro praváky. Co levorukost způsobuje a proč je dřív časté přeškolování leváků nebezpečné pro mozek? 

Statistiky tvrdí, že levorukost (sinistralita) se vyskytuje u cca 10% populace. Leváci mají obvykle nejen šikovnější levou ruku než pravou, ale mají i dominantnější levou nohu a dominance levé strany se projevuje i v používání zraku a sluchu.

Teorií, proč se někdo narodí levoruký, je několik. Velkou roli rozhodně hraje dědičnost, protože pravděpodobnost, že se dvěma levákům narodí levoruké dítě, je rapidně vyšší, než když je aspoň jeden z rodičů pravák. Podle jednoho z nejnovějších výzkumů vědců z Oxfordu údajně za levorukost může zejména gen označovaný PC SK6, který se podílí už na vývoji embrya v děloze.  Ve hře je ale kromě tohoto klíčového genu navíc celá další skupina genů provázaná spletitými vztahy. Jiná z teorií říká, že s vyšším výskytem leváctví může souviset i vyšší hladina testosteronu, které bylo nenarozené dítě vystaveno v těle matky. Další z teorií spekuluje o možném vlivu těžkého a stresujícího porodu. Na zcela přesné a detailní vysvětlení všech příčin levorukosti si tedy zřejmě ještě budeme muset nějakou dobu počkat.

V řadě kultur a v řadě historických období bylo leváctví považováno za něco špatného a leváci byli více či méně násilnými metodami nuceni k užívání pravé ruky. V Československu bylo přeučování leváků školními předpisy zakázáno až v roce 1967. Násilné přeučování levorukých dětí na pravoruké, zejména ve spojitosti s psaním, mělo totiž řadu negativních důsledků. U takových děti se začaly mj. objevovat třeba poruchy řeči, koktání, poruchy učení, neurózy, nespavost, noční pomočování, neobratnost, zhoršená orientace v prostoru a další.  Dnes už se naštěstí levoruké děti nepřeučují a na leváky už se ve společnosti nikdo nedívá jako na lidi s handicapem.

V řadě sportů (bojové sporty, šerm, hokej) je naopak leváctví považováno za výhodu, protože pro praváky může být hra nebo souboj v opačné orientaci nezvyklý. I přes to, že leváci - zvlášť v minulosti - neměli život vůbec jednoduchý, je mezi nimi celá řada výjimečných osobností – leváci byli prý například Albert Einstein, Wolfgang Amadeus Mozart, Leonardo da Vinci. Mezi dodnes žijící slavné leváky patří Bill Gates, Bill Clinton, Barack Obama nebo Lionel Messi. 

Doporučujeme


zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...