Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMezinárodní den leváků – co jsou příčiny levorukosti a proč se nemá přeučovat?
mezinarodni-den-levaku-co-jsou-priciny-levorukosti-a-proc-se-nema-preucovat.jpg

Mezinárodní den leváků – co jsou příčiny levorukosti a proč se nemá přeučovat?

Zveřejněno: 13.08.2014

Mezinárodní den leváků, který připadá na 13. srpen, má připomenout, že leváci mají dodnes život v řadě ohledů trochu těžší. I přes to, že levoruký je přibližně každý desátý člověk, naprostá většina přístrojů a nástrojů je vyrobena pro praváky. Co levorukost způsobuje a proč je dřív časté přeškolování leváků nebezpečné pro mozek? 

Statistiky tvrdí, že levorukost (sinistralita) se vyskytuje u cca 10% populace. Leváci mají obvykle nejen šikovnější levou ruku než pravou, ale mají i dominantnější levou nohu a dominance levé strany se projevuje i v používání zraku a sluchu.

Teorií, proč se někdo narodí levoruký, je několik. Velkou roli rozhodně hraje dědičnost, protože pravděpodobnost, že se dvěma levákům narodí levoruké dítě, je rapidně vyšší, než když je aspoň jeden z rodičů pravák. Podle jednoho z nejnovějších výzkumů vědců z Oxfordu údajně za levorukost může zejména gen označovaný PC SK6, který se podílí už na vývoji embrya v děloze.  Ve hře je ale kromě tohoto klíčového genu navíc celá další skupina genů provázaná spletitými vztahy. Jiná z teorií říká, že s vyšším výskytem leváctví může souviset i vyšší hladina testosteronu, které bylo nenarozené dítě vystaveno v těle matky. Další z teorií spekuluje o možném vlivu těžkého a stresujícího porodu. Na zcela přesné a detailní vysvětlení všech příčin levorukosti si tedy zřejmě ještě budeme muset nějakou dobu počkat.

V řadě kultur a v řadě historických období bylo leváctví považováno za něco špatného a leváci byli více či méně násilnými metodami nuceni k užívání pravé ruky. V Československu bylo přeučování leváků školními předpisy zakázáno až v roce 1967. Násilné přeučování levorukých dětí na pravoruké, zejména ve spojitosti s psaním, mělo totiž řadu negativních důsledků. U takových děti se začaly mj. objevovat třeba poruchy řeči, koktání, poruchy učení, neurózy, nespavost, noční pomočování, neobratnost, zhoršená orientace v prostoru a další.  Dnes už se naštěstí levoruké děti nepřeučují a na leváky už se ve společnosti nikdo nedívá jako na lidi s handicapem.

V řadě sportů (bojové sporty, šerm, hokej) je naopak leváctví považováno za výhodu, protože pro praváky může být hra nebo souboj v opačné orientaci nezvyklý. I přes to, že leváci - zvlášť v minulosti - neměli život vůbec jednoduchý, je mezi nimi celá řada výjimečných osobností – leváci byli prý například Albert Einstein, Wolfgang Amadeus Mozart, Leonardo da Vinci. Mezi dodnes žijící slavné leváky patří Bill Gates, Bill Clinton, Barack Obama nebo Lionel Messi. 

Doporučujeme


jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.