Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMezinárodní den leváků – co jsou příčiny levorukosti a proč se nemá přeučovat?
mezinarodni-den-levaku-co-jsou-priciny-levorukosti-a-proc-se-nema-preucovat.jpg

Mezinárodní den leváků – co jsou příčiny levorukosti a proč se nemá přeučovat?

Zveřejněno: 13.08.2014

Mezinárodní den leváků, který připadá na 13. srpen, má připomenout, že leváci mají dodnes život v řadě ohledů trochu těžší. I přes to, že levoruký je přibližně každý desátý člověk, naprostá většina přístrojů a nástrojů je vyrobena pro praváky. Co levorukost způsobuje a proč je dřív časté přeškolování leváků nebezpečné pro mozek? 

Statistiky tvrdí, že levorukost (sinistralita) se vyskytuje u cca 10% populace. Leváci mají obvykle nejen šikovnější levou ruku než pravou, ale mají i dominantnější levou nohu a dominance levé strany se projevuje i v používání zraku a sluchu.

Teorií, proč se někdo narodí levoruký, je několik. Velkou roli rozhodně hraje dědičnost, protože pravděpodobnost, že se dvěma levákům narodí levoruké dítě, je rapidně vyšší, než když je aspoň jeden z rodičů pravák. Podle jednoho z nejnovějších výzkumů vědců z Oxfordu údajně za levorukost může zejména gen označovaný PC SK6, který se podílí už na vývoji embrya v děloze.  Ve hře je ale kromě tohoto klíčového genu navíc celá další skupina genů provázaná spletitými vztahy. Jiná z teorií říká, že s vyšším výskytem leváctví může souviset i vyšší hladina testosteronu, které bylo nenarozené dítě vystaveno v těle matky. Další z teorií spekuluje o možném vlivu těžkého a stresujícího porodu. Na zcela přesné a detailní vysvětlení všech příčin levorukosti si tedy zřejmě ještě budeme muset nějakou dobu počkat.

V řadě kultur a v řadě historických období bylo leváctví považováno za něco špatného a leváci byli více či méně násilnými metodami nuceni k užívání pravé ruky. V Československu bylo přeučování leváků školními předpisy zakázáno až v roce 1967. Násilné přeučování levorukých dětí na pravoruké, zejména ve spojitosti s psaním, mělo totiž řadu negativních důsledků. U takových děti se začaly mj. objevovat třeba poruchy řeči, koktání, poruchy učení, neurózy, nespavost, noční pomočování, neobratnost, zhoršená orientace v prostoru a další.  Dnes už se naštěstí levoruké děti nepřeučují a na leváky už se ve společnosti nikdo nedívá jako na lidi s handicapem.

V řadě sportů (bojové sporty, šerm, hokej) je naopak leváctví považováno za výhodu, protože pro praváky může být hra nebo souboj v opačné orientaci nezvyklý. I přes to, že leváci - zvlášť v minulosti - neměli život vůbec jednoduchý, je mezi nimi celá řada výjimečných osobností – leváci byli prý například Albert Einstein, Wolfgang Amadeus Mozart, Leonardo da Vinci. Mezi dodnes žijící slavné leváky patří Bill Gates, Bill Clinton, Barack Obama nebo Lionel Messi. 

Doporučujeme


cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
predstavujeme-nej-limonadu-letosniho-leta.png

Představujeme NEJ limonádu letošního léta!

22.06.2018Dulenka neboli levandule patří mezi oblíbené jedlé rostliny a poslední dobou čím dál častěji nachází své místo právě v kuchyni. Modrofialové květy se přidávají do dezertů, sušenek, marmelád, polévek nebo jako součást marinád k masu. Punc originality má levandulový drink z vlastnoručně vyrobeného sirupu, který potěší vaše smysly.