Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMezinárodní den boje proti hluku – jak může hluk poškodit náš sluch?
mezinarodni-den-boje-proti-hluku-jak-muze-hluk-poskodit-nas-sluch.jpg

Mezinárodní den boje proti hluku – jak může hluk poškodit náš sluch?

Zveřejněno: 29.04.2015

Dnes si připomínáme Mezinárodní den boje proti hluku. Možná si říkáte, že vy ani vaše rodina nepracujete v extrémně hlučném prostředí. Nenavštěvujete rockové koncerty, nebydlíte blízko dálnice, a proto pro vás hluk není nebezpečný. To je ale omyl. Ohroženi hlukem jsou dnes hlavně ti, kteří často poslouchají hudbu ve sluchátkách. Tedy převážně mladí lidé a děti. Co všechno v takovém případě jejich sluchu hrozí? 

Nejčastější poruchy sluchu, které se mohou objevit kdykoliv během života, jsou nedoslýchavost a tinnitus. Název tinnitus odvozujeme od latinského slovesa tinnire, což v překladu znamená zvonit nebo cinkat. Nejčastěji se jedná právě o neustálé zvonění, cinkání nebo pískání v uchu, které slyší jen postižený. Příčin tinnitu může být celá řada, bohužel přesný důvod vzniku obtíží lékaři někdy ani odhalit nemusejí.

Získanou nedoslýchavost stejně jako tinnitus ale může zapříčinit taky příliš častý nebo hlasitý poslech hudby ve sluchátkách. Nejhorší typ jsou takzvané pecky. Pokud se bez poslechu hudby s tímto typem sluchátek neobejdeme, měli bychom podle lékařů dodržovat jednoduché pravidlo 60/60. Jak to funguje? Hudbu neposlouchejte déle než 60 minut denně a pouze na 60% hlasitost.

Určitě stojí za zmínku, že sluch si můžeme poškodit i tehdy, když si čistíme uši vatovými tyčinkami. Lékaři totiž tvrdí, že pokud bychom si měli z uší něco odstraňovat, tak jedině maz u ústí zvukovodu, který je viditelný. Vatovou tyčinku ani jiný předmět bychom rozhodně neměli vsouvat hlouběji do ucha. Hrozí, že si protrhneme ušní bubínek nebo že ušní maz zatlačíme dál do zvukovodu. V obou případech si můžeme sluch výrazně poškodit.

Doporučujeme


9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?
co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.
pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.