Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMezinárodní den boje proti hluku – jak může hluk poškodit náš sluch?
mezinarodni-den-boje-proti-hluku-jak-muze-hluk-poskodit-nas-sluch.jpg

Mezinárodní den boje proti hluku – jak může hluk poškodit náš sluch?

Zveřejněno: 29.04.2015

Dnes si připomínáme Mezinárodní den boje proti hluku. Možná si říkáte, že vy ani vaše rodina nepracujete v extrémně hlučném prostředí. Nenavštěvujete rockové koncerty, nebydlíte blízko dálnice, a proto pro vás hluk není nebezpečný. To je ale omyl. Ohroženi hlukem jsou dnes hlavně ti, kteří často poslouchají hudbu ve sluchátkách. Tedy převážně mladí lidé a děti. Co všechno v takovém případě jejich sluchu hrozí? 

Nejčastější poruchy sluchu, které se mohou objevit kdykoliv během života, jsou nedoslýchavost a tinnitus. Název tinnitus odvozujeme od latinského slovesa tinnire, což v překladu znamená zvonit nebo cinkat. Nejčastěji se jedná právě o neustálé zvonění, cinkání nebo pískání v uchu, které slyší jen postižený. Příčin tinnitu může být celá řada, bohužel přesný důvod vzniku obtíží lékaři někdy ani odhalit nemusejí.

Získanou nedoslýchavost stejně jako tinnitus ale může zapříčinit taky příliš častý nebo hlasitý poslech hudby ve sluchátkách. Nejhorší typ jsou takzvané pecky. Pokud se bez poslechu hudby s tímto typem sluchátek neobejdeme, měli bychom podle lékařů dodržovat jednoduché pravidlo 60/60. Jak to funguje? Hudbu neposlouchejte déle než 60 minut denně a pouze na 60% hlasitost.

Určitě stojí za zmínku, že sluch si můžeme poškodit i tehdy, když si čistíme uši vatovými tyčinkami. Lékaři totiž tvrdí, že pokud bychom si měli z uší něco odstraňovat, tak jedině maz u ústí zvukovodu, který je viditelný. Vatovou tyčinku ani jiný předmět bychom rozhodně neměli vsouvat hlouběji do ucha. Hrozí, že si protrhneme ušní bubínek nebo že ušní maz zatlačíme dál do zvukovodu. V obou případech si můžeme sluch výrazně poškodit.

Doporučujeme


co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.