Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMezinárodní den boje proti hluku – jak může hluk poškodit náš sluch?
mezinarodni-den-boje-proti-hluku-jak-muze-hluk-poskodit-nas-sluch.jpg

Mezinárodní den boje proti hluku – jak může hluk poškodit náš sluch?

Zveřejněno: 29.04.2015

Dnes si připomínáme Mezinárodní den boje proti hluku. Možná si říkáte, že vy ani vaše rodina nepracujete v extrémně hlučném prostředí. Nenavštěvujete rockové koncerty, nebydlíte blízko dálnice, a proto pro vás hluk není nebezpečný. To je ale omyl. Ohroženi hlukem jsou dnes hlavně ti, kteří často poslouchají hudbu ve sluchátkách. Tedy převážně mladí lidé a děti. Co všechno v takovém případě jejich sluchu hrozí? 

Nejčastější poruchy sluchu, které se mohou objevit kdykoliv během života, jsou nedoslýchavost a tinnitus. Název tinnitus odvozujeme od latinského slovesa tinnire, což v překladu znamená zvonit nebo cinkat. Nejčastěji se jedná právě o neustálé zvonění, cinkání nebo pískání v uchu, které slyší jen postižený. Příčin tinnitu může být celá řada, bohužel přesný důvod vzniku obtíží lékaři někdy ani odhalit nemusejí.

Získanou nedoslýchavost stejně jako tinnitus ale může zapříčinit taky příliš častý nebo hlasitý poslech hudby ve sluchátkách. Nejhorší typ jsou takzvané pecky. Pokud se bez poslechu hudby s tímto typem sluchátek neobejdeme, měli bychom podle lékařů dodržovat jednoduché pravidlo 60/60. Jak to funguje? Hudbu neposlouchejte déle než 60 minut denně a pouze na 60% hlasitost.

Určitě stojí za zmínku, že sluch si můžeme poškodit i tehdy, když si čistíme uši vatovými tyčinkami. Lékaři totiž tvrdí, že pokud bychom si měli z uší něco odstraňovat, tak jedině maz u ústí zvukovodu, který je viditelný. Vatovou tyčinku ani jiný předmět bychom rozhodně neměli vsouvat hlouběji do ucha. Hrozí, že si protrhneme ušní bubínek nebo že ušní maz zatlačíme dál do zvukovodu. V obou případech si můžeme sluch výrazně poškodit.

Doporučujeme


renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.