Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMezinárodní den boje proti hluku – jak může hluk poškodit náš sluch?
mezinarodni-den-boje-proti-hluku-jak-muze-hluk-poskodit-nas-sluch.jpg

Mezinárodní den boje proti hluku – jak může hluk poškodit náš sluch?

Zveřejněno: 29.04.2015

Dnes si připomínáme Mezinárodní den boje proti hluku. Možná si říkáte, že vy ani vaše rodina nepracujete v extrémně hlučném prostředí. Nenavštěvujete rockové koncerty, nebydlíte blízko dálnice, a proto pro vás hluk není nebezpečný. To je ale omyl. Ohroženi hlukem jsou dnes hlavně ti, kteří často poslouchají hudbu ve sluchátkách. Tedy převážně mladí lidé a děti. Co všechno v takovém případě jejich sluchu hrozí? 

Nejčastější poruchy sluchu, které se mohou objevit kdykoliv během života, jsou nedoslýchavost a tinnitus. Název tinnitus odvozujeme od latinského slovesa tinnire, což v překladu znamená zvonit nebo cinkat. Nejčastěji se jedná právě o neustálé zvonění, cinkání nebo pískání v uchu, které slyší jen postižený. Příčin tinnitu může být celá řada, bohužel přesný důvod vzniku obtíží lékaři někdy ani odhalit nemusejí.

Získanou nedoslýchavost stejně jako tinnitus ale může zapříčinit taky příliš častý nebo hlasitý poslech hudby ve sluchátkách. Nejhorší typ jsou takzvané pecky. Pokud se bez poslechu hudby s tímto typem sluchátek neobejdeme, měli bychom podle lékařů dodržovat jednoduché pravidlo 60/60. Jak to funguje? Hudbu neposlouchejte déle než 60 minut denně a pouze na 60% hlasitost.

Určitě stojí za zmínku, že sluch si můžeme poškodit i tehdy, když si čistíme uši vatovými tyčinkami. Lékaři totiž tvrdí, že pokud bychom si měli z uší něco odstraňovat, tak jedině maz u ústí zvukovodu, který je viditelný. Vatovou tyčinku ani jiný předmět bychom rozhodně neměli vsouvat hlouběji do ucha. Hrozí, že si protrhneme ušní bubínek nebo že ušní maz zatlačíme dál do zvukovodu. V obou případech si můžeme sluch výrazně poškodit.

Doporučujeme


pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.