Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMeduňka lékařská – bylinka, která uklidní nervy a pomůže usnout
medunka-lekarska-bylinka-ktera-uklidni-nervy-a-pomuze-usnout.jpg

Meduňka lékařská – bylinka, která uklidní nervy a pomůže usnout

Zveřejněno: 02.11.2015

Potřebujete po náročném dni zklidnit nervy? Chtěli byste spát, ale převracíte se v posteli a nemůžete zabrat? Pak byste měli sáhnout po meduňce lékařské. Tahle léčivá bylinka je totiž ideální na zklidnění celého organismu. Utiší pocuchané nervy, srovná neklidné myšlenky a pomáhá usnout. Meduňku si při tom můžete pěstovat nejen na zahrádce, ale i doma v květináči. 

Potřebujete po náročném dni zklidnit nervy? Chtěli byste spát, ale převracíte se v posteli a nemůžete zabrat? Pak byste měli sáhnout po meduňce lékařské. Tahle léčivá bylinka je totiž ideální na zklidnění celého organismu. Utiší pocuchané nervy, srovná neklidné myšlenky a pomáhá usnout.

Meduňku si při tom můžete pěstovat nejen na zahrádce, ale i doma v květináči. Meduňka je léčivka z čeledi hluchavkovitých, jejíž léčivé účinky jsou známé už stovky let.

Používají se hlavně její listy, ale sbírat můžeme celou nať. Pokud si meduňku pěstujeme na zahrádce, měli bychom ji sklízet ještě před tím, než vykvete. Ke sběru jsou proto ideální červen a červenec. Nasbírané lístky si potom nasušíme a skladujeme je v neprůhledných nádobách nebo papírových sáčcích.

Jestliže si ale meduňku pěstujete doma v květináči, můžete si čerstvé lístky na čaj utrhnout kdykoliv potřebujete. A jak sušené nebo čerstvé lístky meduňky zpracovat? Nejznámější je meduňkový čaj. Sušené nebo čerstvé lístky zalijte horkou vodou, nádobu přikryjte a nechte deset minut louhovat. Popíjení meduňkového čaje vás dokáže zklidnit po náročném dni nebo kdykoliv během dne, když cítíte nervozitu a vnitřní napětí. Kromě toho pomáhá meduňkový čaj usnout, tlumí pocity úzkosti a paniky a v neposlední řadě pomáhá taky při zažívacích obtížích, migrénách a menstruačních bolestech. Závěrem je dobré připomenout, že meduňkový čaj je vhodný i pro děti. Kromě čaje se dá sušený list meduňky použít také jako koření. Protože by se ale meduňka neměla vařit, je nejlepší ji přidat až na závěr do hotových pokrmů. Hodí se hlavně do salátů, kterým dodá typické lehce citronové aroma. 

Doporučujeme


mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.