Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMeduňka lékařská – bylinka, která uklidní nervy a pomůže usnout
medunka-lekarska-bylinka-ktera-uklidni-nervy-a-pomuze-usnout.jpg

Meduňka lékařská – bylinka, která uklidní nervy a pomůže usnout

Zveřejněno: 02.11.2015

Potřebujete po náročném dni zklidnit nervy? Chtěli byste spát, ale převracíte se v posteli a nemůžete zabrat? Pak byste měli sáhnout po meduňce lékařské. Tahle léčivá bylinka je totiž ideální na zklidnění celého organismu. Utiší pocuchané nervy, srovná neklidné myšlenky a pomáhá usnout. Meduňku si při tom můžete pěstovat nejen na zahrádce, ale i doma v květináči. 

Potřebujete po náročném dni zklidnit nervy? Chtěli byste spát, ale převracíte se v posteli a nemůžete zabrat? Pak byste měli sáhnout po meduňce lékařské. Tahle léčivá bylinka je totiž ideální na zklidnění celého organismu. Utiší pocuchané nervy, srovná neklidné myšlenky a pomáhá usnout.

Meduňku si při tom můžete pěstovat nejen na zahrádce, ale i doma v květináči. Meduňka je léčivka z čeledi hluchavkovitých, jejíž léčivé účinky jsou známé už stovky let.

Používají se hlavně její listy, ale sbírat můžeme celou nať. Pokud si meduňku pěstujeme na zahrádce, měli bychom ji sklízet ještě před tím, než vykvete. Ke sběru jsou proto ideální červen a červenec. Nasbírané lístky si potom nasušíme a skladujeme je v neprůhledných nádobách nebo papírových sáčcích.

Jestliže si ale meduňku pěstujete doma v květináči, můžete si čerstvé lístky na čaj utrhnout kdykoliv potřebujete. A jak sušené nebo čerstvé lístky meduňky zpracovat? Nejznámější je meduňkový čaj. Sušené nebo čerstvé lístky zalijte horkou vodou, nádobu přikryjte a nechte deset minut louhovat. Popíjení meduňkového čaje vás dokáže zklidnit po náročném dni nebo kdykoliv během dne, když cítíte nervozitu a vnitřní napětí. Kromě toho pomáhá meduňkový čaj usnout, tlumí pocity úzkosti a paniky a v neposlední řadě pomáhá taky při zažívacích obtížích, migrénách a menstruačních bolestech. Závěrem je dobré připomenout, že meduňkový čaj je vhodný i pro děti. Kromě čaje se dá sušený list meduňky použít také jako koření. Protože by se ale meduňka neměla vařit, je nejlepší ji přidat až na závěr do hotových pokrmů. Hodí se hlavně do salátů, kterým dodá typické lehce citronové aroma. 

Doporučujeme


nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.