Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMeduňka lékařská – bylinka, která uklidní nervy a pomůže usnout
medunka-lekarska-bylinka-ktera-uklidni-nervy-a-pomuze-usnout.jpg

Meduňka lékařská – bylinka, která uklidní nervy a pomůže usnout

Zveřejněno: 02.11.2015

Potřebujete po náročném dni zklidnit nervy? Chtěli byste spát, ale převracíte se v posteli a nemůžete zabrat? Pak byste měli sáhnout po meduňce lékařské. Tahle léčivá bylinka je totiž ideální na zklidnění celého organismu. Utiší pocuchané nervy, srovná neklidné myšlenky a pomáhá usnout. Meduňku si při tom můžete pěstovat nejen na zahrádce, ale i doma v květináči. 

Potřebujete po náročném dni zklidnit nervy? Chtěli byste spát, ale převracíte se v posteli a nemůžete zabrat? Pak byste měli sáhnout po meduňce lékařské. Tahle léčivá bylinka je totiž ideální na zklidnění celého organismu. Utiší pocuchané nervy, srovná neklidné myšlenky a pomáhá usnout.

Meduňku si při tom můžete pěstovat nejen na zahrádce, ale i doma v květináči. Meduňka je léčivka z čeledi hluchavkovitých, jejíž léčivé účinky jsou známé už stovky let.

Používají se hlavně její listy, ale sbírat můžeme celou nať. Pokud si meduňku pěstujeme na zahrádce, měli bychom ji sklízet ještě před tím, než vykvete. Ke sběru jsou proto ideální červen a červenec. Nasbírané lístky si potom nasušíme a skladujeme je v neprůhledných nádobách nebo papírových sáčcích.

Jestliže si ale meduňku pěstujete doma v květináči, můžete si čerstvé lístky na čaj utrhnout kdykoliv potřebujete. A jak sušené nebo čerstvé lístky meduňky zpracovat? Nejznámější je meduňkový čaj. Sušené nebo čerstvé lístky zalijte horkou vodou, nádobu přikryjte a nechte deset minut louhovat. Popíjení meduňkového čaje vás dokáže zklidnit po náročném dni nebo kdykoliv během dne, když cítíte nervozitu a vnitřní napětí. Kromě toho pomáhá meduňkový čaj usnout, tlumí pocity úzkosti a paniky a v neposlední řadě pomáhá taky při zažívacích obtížích, migrénách a menstruačních bolestech. Závěrem je dobré připomenout, že meduňkový čaj je vhodný i pro děti. Kromě čaje se dá sušený list meduňky použít také jako koření. Protože by se ale meduňka neměla vařit, je nejlepší ji přidat až na závěr do hotových pokrmů. Hodí se hlavně do salátů, kterým dodá typické lehce citronové aroma. 

Doporučujeme


podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
zradne-zahranicni-nemoci-proti-kterym-neexistuje-ockovani.jpg

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování

10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.