Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyMalá chia semínka v sobě skrývají velký potenciál
mala-chia-seminka-v-sobe-skryvaji-velky-potencial.jpg

Malá chia semínka v sobě skrývají velký potenciál

Zveřejněno: 31.08.2015

Semena šalvěje hispánské neboli chia semínka jsou oblíbený potravinový doplněk běžců. Oceníte je ale i během náročného pracovního dne v kanceláři, na delším výletě nebo prostě kdykoliv se cítíte vyčerpaní – a to jak fyzicky, tak psychicky. Chia semínka příznivě ovlivňují hladinu krevního cukru, energie z přijaté potravy se díky tomu uvolňuje postupně a tělo ji dokáže lépe využít. Kromě toho jsou nabitá prvky prospěšnými zdraví. 

Semena šalvěje hispánské neboli chia semínka jsou oblíbený potravinový doplněk běžců. Oceníte je ale i během náročného pracovního dne v kanceláři, na delším výletě nebo prostě kdykoliv se cítíte vyčerpaní – a to jak fyzicky, tak psychicky.

Chia semínka příznivě ovlivňují hladinu krevního cukru, energie z přijaté potravy se díky tomu uvolňuje postupně a tělo ji dokáže lépe využít. Kromě toho jsou nabitá prvky prospěšnými zdraví. Šalvěj hispánská pochází z Latinské Ameriky a její semena údajně kdysi tvořila důležitou součást jídelníčku bájných Aztéků a Mayů. Používali je jako zdroj energie na dlouhých cestách a při boji.

Právě pro jejich vysokou nutriční hodnotu si chia semínka oblíbili vrcholoví, ale i rekreační sportovci. Tato semena jsou bohatá na kvalitní proteiny a sacharidy, a proto jsou už v malém množství schopna poskytnout tělu velké množství energie. Kromě toho obsahují velké množství omega3-mastných kyselin, které jsou důležité pro správnou funkci kardiovaskulárního systému.

Drobná semínka navíc mají nezvykle vysoký podíl fosforu, manganu, železa, vápníku a obsahují dostatek vlákniny. Kromě příznivého vlivu na kardiovaskulární systém, dokážou stabilizovat hladinu krevního cukru, a proto jsou vhodná i pro diabetiky. A jak tenhle potravinový doplněk užívat? Doporučená denní dávka jsou dvě lžičky pro dospělého. Semínka můžete zamíchat třeba do ovocného džusu, mléka, jogurtu nebo salátu, ale někdo je konzumuje i samotná. Některým připadají téměř bez chuti, jiným vzdáleně připomínají chuť oříšků.

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
zradne-zahranicni-nemoci-proti-kterym-neexistuje-ockovani.jpg

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování

10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.
pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.