Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLuštěniny by měly být na talířích v Česku častěji
lusteniny-by-mely-byt-na-talirich-v-cesku-casteji.jpg

Luštěniny by měly být na talířích v Česku častěji

Zveřejněno: 30.01.2015

Málo tuků, hodně bílkovin, spousta zdravých minerálních látek a vitamínů, dostatek vlákniny. Luštěniny jsou jedna z nejvíc zdraví prospěšných potravin na trhu, a navíc jsou obvykle cenově dostupné. I přes všechny tyto klady nepatří mezi Čechy zrovna k oblíbeným pochoutkám. Za rok jich v průměru sníme jen necelé dva kilogramy, což je v porovnání s jinými státy podprůměrný výsledek. 

Hodně lidí se luštěninám vyhýbá kvůli následným problémům s nadýmáním. Vhodnou úpravou ale luštěniny můžeme zbavit velké části oligosacharidů a tím si ušetříme i následné trávicí obtíže. Ideální je nechat je přes noc namočit, protože tím je zbavíme až 40 % zmiňovaných látek, které mají na svědomí právě ono nepříjemné nadýmání. Nejkratší dobu se namáčí čočka, které stačí i pouhé dvě hodiny.

Pokud vás ale trávicí problémy trápí i přes to, že jste luštěniny před kuchyňskou přípravou dostatečně namočili, zkuste některý z méně nadýmavých druhů luštěnin jako je například cizrna. Šetrná k trávicímu systému je v tomto ohledu taky červená čočka. Nutričním složením jsou luštěniny ideální potravina hned z několika důvodů. Obsahují velké množství rostlinných bílkovin, které svým chemickým složením dobře doplňují bílkoviny z obilovin. Proto je dobré konzumovat obiloviny a luštěniny dohromady. Místo čočky s párkem je proto lepší si dát třeba čočkový salát s celozrnným pečivem.

Protože mají luštěniny nízký glykemický index, vydrží nám po jejich konzumaci dlouho pocit sytosti. Jsou tak ideální potravina pro ty, kteří se snaží upravit hmotnost. Díky nízkému glykemickému indexu taky fungují jako prevence proti cukrovce druhého typu. V neposlední řadě obsahují luštěniny hodně vlákniny. Pouhých 100 gramů vařené čočky pokryje téměř polovinu doporučené denní dávky. Proto působí pravidelná konzumace luštěnin preventivně proti rakovině tlustého střeva, která je v České republice jedním z nejčastějších nádorových onemocnění.

Zkuste proto zařadit luštěniny na svůj jídelníček i jindy než na Nový rok. To se podle lidové tradice čočka jí proto, abychom měli v dalším roce hodně peněz. Pokud chcete myslet v první řadě na své zdraví, měli byste luštěniny jíst aspoň dvakrát týdně. 

Doporučujeme


nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.
materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.