Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLékárnička na dovolenou – na co byste neměli zapomenout?
lekarnicka-na-dovolenou-na-co-byste-nemeli-zapomenout.jpg

Lékárnička na dovolenou – na co byste neměli zapomenout?

Zveřejněno: 27.06.2014

Potíže se zažíváním, horečka, alergie, spáleniny od sluníčka, štípance od hmyzu – to všechno může znepříjemnit dovolenou. Všechny tyto zdravotní obtíže ale můžete zmírnit v případě, že si do lékárničky na dovolenou přibalíte některé nezbytnosti. Přečtěte si několik tipů, na co nezapomenout. 

Léky proti zažívacím obtížím

Průjem, zvracení nebo kinetóza – tedy tzv. cestovní nevolnost. To jsou asi nejčastější zdravotní obtíže bez kterých se neobejde skoro žádná prázdninová cesta. Proto určitě nezapomeňte na léky jako je Smecta, živočišné uhlí, Endiaron nebo Imodium. Pokud budete cestovat delší dobu autem, autobusem nebo lodí a hrozí tedy zvýšené riziko kinetózy, přibalte ještě léky typu Kinderyl nebo Travel-Gum. Nachlazení, teplota

I v letních měsících nás může potrápit horečka. Určitě s sebou proto nezapomeňte léky jako je Paralen, Aspirin nebo Acylpyrin. Pokud vám to místo v cestovním zavazadle dovolí můžete přibalit taky kapky do nosu nebo sirup proti kašli.

Dezinfekce, náplasti, obvazy

Puchýře z bot, oděrky po pádu z kola, říznutí. Nejrůznější povrchová zranění nám mohou dovolenou hodně zkazit. Určitě proto do cestovní lékárničky zabalte náplasti s polštářkem, pružné obinadlo a dezinfekci – ideální jsou jednotlivě balené polštářky, kterými zranění otřete.

Opalovací a poopalovací přípravky

I když se nechystáte k moři a budete dovolenou travit v ČR je opalovací krém naprostá nutnost. Na spálenou pokožku od slunce se vám budou hodit krémy nebo spreje obsahující panthenol nebo aloe vera.

Co ještě?

Hodit se vám mohou i léky, které zmírňují projevy alergie – Zyrtec, Claritine atd. Na nepříjemné štípance od hmyzu můžete použít Fenistil nebo prostředky s tea tree olejem. Proti hmyzu vám přijde vhod i kvalitní repelent a pokud se budete pohybovat v přírodě pak taky pinzeta na odstraňování klíšťat. 

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.