Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLékárnička na dovolenou – na co byste neměli zapomenout?
lekarnicka-na-dovolenou-na-co-byste-nemeli-zapomenout.jpg

Lékárnička na dovolenou – na co byste neměli zapomenout?

Zveřejněno: 27.06.2014

Potíže se zažíváním, horečka, alergie, spáleniny od sluníčka, štípance od hmyzu – to všechno může znepříjemnit dovolenou. Všechny tyto zdravotní obtíže ale můžete zmírnit v případě, že si do lékárničky na dovolenou přibalíte některé nezbytnosti. Přečtěte si několik tipů, na co nezapomenout. 

Léky proti zažívacím obtížím

Průjem, zvracení nebo kinetóza – tedy tzv. cestovní nevolnost. To jsou asi nejčastější zdravotní obtíže bez kterých se neobejde skoro žádná prázdninová cesta. Proto určitě nezapomeňte na léky jako je Smecta, živočišné uhlí, Endiaron nebo Imodium. Pokud budete cestovat delší dobu autem, autobusem nebo lodí a hrozí tedy zvýšené riziko kinetózy, přibalte ještě léky typu Kinderyl nebo Travel-Gum. Nachlazení, teplota

I v letních měsících nás může potrápit horečka. Určitě s sebou proto nezapomeňte léky jako je Paralen, Aspirin nebo Acylpyrin. Pokud vám to místo v cestovním zavazadle dovolí můžete přibalit taky kapky do nosu nebo sirup proti kašli.

Dezinfekce, náplasti, obvazy

Puchýře z bot, oděrky po pádu z kola, říznutí. Nejrůznější povrchová zranění nám mohou dovolenou hodně zkazit. Určitě proto do cestovní lékárničky zabalte náplasti s polštářkem, pružné obinadlo a dezinfekci – ideální jsou jednotlivě balené polštářky, kterými zranění otřete.

Opalovací a poopalovací přípravky

I když se nechystáte k moři a budete dovolenou travit v ČR je opalovací krém naprostá nutnost. Na spálenou pokožku od slunce se vám budou hodit krémy nebo spreje obsahující panthenol nebo aloe vera.

Co ještě?

Hodit se vám mohou i léky, které zmírňují projevy alergie – Zyrtec, Claritine atd. Na nepříjemné štípance od hmyzu můžete použít Fenistil nebo prostředky s tea tree olejem. Proti hmyzu vám přijde vhod i kvalitní repelent a pokud se budete pohybovat v přírodě pak taky pinzeta na odstraňování klíšťat. 

Doporučujeme


zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.