Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLékárnička na dovolenou – na co byste neměli zapomenout?
lekarnicka-na-dovolenou-na-co-byste-nemeli-zapomenout.jpg

Lékárnička na dovolenou – na co byste neměli zapomenout?

Zveřejněno: 27.06.2014

Potíže se zažíváním, horečka, alergie, spáleniny od sluníčka, štípance od hmyzu – to všechno může znepříjemnit dovolenou. Všechny tyto zdravotní obtíže ale můžete zmírnit v případě, že si do lékárničky na dovolenou přibalíte některé nezbytnosti. Přečtěte si několik tipů, na co nezapomenout. 

Léky proti zažívacím obtížím

Průjem, zvracení nebo kinetóza – tedy tzv. cestovní nevolnost. To jsou asi nejčastější zdravotní obtíže bez kterých se neobejde skoro žádná prázdninová cesta. Proto určitě nezapomeňte na léky jako je Smecta, živočišné uhlí, Endiaron nebo Imodium. Pokud budete cestovat delší dobu autem, autobusem nebo lodí a hrozí tedy zvýšené riziko kinetózy, přibalte ještě léky typu Kinderyl nebo Travel-Gum. Nachlazení, teplota

I v letních měsících nás může potrápit horečka. Určitě s sebou proto nezapomeňte léky jako je Paralen, Aspirin nebo Acylpyrin. Pokud vám to místo v cestovním zavazadle dovolí můžete přibalit taky kapky do nosu nebo sirup proti kašli.

Dezinfekce, náplasti, obvazy

Puchýře z bot, oděrky po pádu z kola, říznutí. Nejrůznější povrchová zranění nám mohou dovolenou hodně zkazit. Určitě proto do cestovní lékárničky zabalte náplasti s polštářkem, pružné obinadlo a dezinfekci – ideální jsou jednotlivě balené polštářky, kterými zranění otřete.

Opalovací a poopalovací přípravky

I když se nechystáte k moři a budete dovolenou travit v ČR je opalovací krém naprostá nutnost. Na spálenou pokožku od slunce se vám budou hodit krémy nebo spreje obsahující panthenol nebo aloe vera.

Co ještě?

Hodit se vám mohou i léky, které zmírňují projevy alergie – Zyrtec, Claritine atd. Na nepříjemné štípance od hmyzu můžete použít Fenistil nebo prostředky s tea tree olejem. Proti hmyzu vám přijde vhod i kvalitní repelent a pokud se budete pohybovat v přírodě pak taky pinzeta na odstraňování klíšťat. 

Doporučujeme


co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.