Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLedviny se samy včas neozvou
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

Zveřejněno: 01.11.2018

Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.

Hlavním úkolem ledvin je čištění organismu od odpadních látek, které přirozeně vznikají při metabolických procesech. Ledviny toxické látky filtrují z krve a poté je vylučují z těla prostřednictvím moči. Jejich další důležitou funkcí je udržování stabilního vnitřního prostředí, přičemž regulují množství vody v těle, udržují rovnováhu mezi kyselostí a zásaditostí organismu a podílí se na optimalizaci výše krevního tlaku.

Případné poruchy ledvin provází hromadění škodlivých látek v těle, snížení množství vylučované moči a zvyšování krevního tlaku. V pokročilejší fázi pak také poruchy srdečního rytmu, změny v chování, křeče, bezvědomí, a nakonec až selhání celého organismu.

Jak se problémy s ledvinami projevují

Při onemocnění ledvin dochází k postupné ztrátě jejich funkční kapacity. První viditelné příznaky se ale projevují až v okamžiku, kdy je zdravá již jen poslední třetina tohoto orgánu, často dokonce později. Mnozí lidé proto vůbec neví, že mají nějaký zdravotní problém. Když se projevy objeví, jsou to typicky únava, slabost, bolest hlavy, nechutenství, zvracení, časté močení, zvýšená žízeň, bledá kůže, vysoký krevní tlak nebo také porucha růstu u dětí.

V pokročilém stadiu onemocnění již není možné ledviny vrátit do původního stavu, léčba tedy může jen zastavit, nebo alespoň zpomalit další zhoršování. Nejen proto jsou tolik důležité pravidelné preventivní prohlídky u lékaře a testy krve nebo moči, konkrétně by mělo jít o vyšetření na glukózu, ureu a kreatinin v krvi a základní vyšetření moči včetně stanovení albuminu. V případě nálezu se pro další diagnostiku využívají zobrazovací metody jako sonografie, CT a další.

Co ledvinám škodí

Nejčastější příčinou onemocnění ledvin je neléčená nebo špatně léčená cukrovka či vysoký krevní tlak. Ledviny jsou také poškozované nadměrným užíváním léků proti bolesti a svou roli hrají i dědičné předpoklady. Onemocnění akutnějšího rázu, při kterém bezprostředně hrozí smrt, mohou způsobit úrazy, jedy, ledvinové kameny či různé bakteriální infekce.

V čem spočívá účinná prevence?

Základem je kvalitní a vyvážená strava, pravidelné cvičení a dodržování pitného režimu alespoň dvou litrů tekutin denně. Co naopak nepomáhá, je nadváha, kouření a nadměrná konzumace alkoholu.

Velmi důležité je i včasné odhalení problému. Navštěvujte pravidelně svého praktického lékaře a jednou za dva roky si dojděte na rozbor krve či moči. Pacientům, kteří se léčí s cukrovkou, vysokým tlakem nebo mají dědičné předpoklady k onemocnění ledvin, se doporučuje absolvovat vyšetření jednou ročně.

Na odběrové pracoviště společnosti SYNLAB můžete přijít i bez doporučení lékaře jako samoplátce a výsledky rozboru budete mít do druhého dne.

Ledviny často trápí i psy a kočky

Ještě častější než u lidí jsou problémy s ledvinami u našich domácích mazlíčků. Na vině je zpravidla vysoký věk a nevhodná strava. Veterináři doporučují každoroční test krve u psů starších 5 let a koček starších 7 let, aby mohlo být případné onemocnění včas odhaleno a zaléčeno.

Klíčová slova: ledvinykrevní testy

Doporučujeme


proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.