Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLedviny – jejich porucha nemusí bolet a může ji odhalit až laboratorní vyšetření
ledviny-jejich-porucha-nemusi-bolet-a-muze-ji-odhalit-az-laboratorni-vysetreni.jpg

Ledviny – jejich porucha nemusí bolet a může ji odhalit až laboratorní vyšetření

Zveřejněno: 13.11.2015

Na přelomu listopadu a prosince si budete moci v rámci bezplatného programu Zdraví národa nechat otestovat ledviny. Věděli jste, že nemocné ledviny nemusí vůbec bolet? Onemocnění může být skryté a řada lidí proto o něm dlouho nemusí ani vědět. Ve chvíli, kdy se objeví první příznaky, už ale může být na záchranu plné funkčnosti tohoto orgánu pozdě. Laboratorní vyšetření je tak unikátní možností, jak si ověřit, že zrovna vaše ledviny jsou v pořádku. 

Na přelomu listopadu a prosince si budete moci v rámci bezplatného programu Zdraví národa nechat otestovat ledviny. Věděli jste, že nemocné ledviny nemusí vůbec bolet?

Onemocnění může být skryté a řada lidí proto o něm dlouho nemusí ani vědět. Ve chvíli, kdy se objeví první příznaky, už ale může být na záchranu plné funkčnosti tohoto orgánu pozdě. Laboratorní vyšetření je tak unikátní možností, jak si ověřit, že zrovna vaše ledviny jsou v pořádku.

Hlavní funkcí tohoto párového orgánu je čištění krve. Zjednodušeně řečeno do nich krev dorazí plná různých škodlivin a opustí je čistá. Zdravé ledviny přefiltrují denně neuvěřitelné množství 180 litrů krve. Odpadní látky se potom z našeho těla odstraňují močí. I proto je jedna z preventivních zásad pro udržení zdravých ledvin pít dostatek tekutin. Nejlepší je obyčejná voda. V závislosti na tom, kolik vážíme a jak moc jsme fyzicky aktivní, bychom denně měli vypít zhruba 1,5 až 2,9 litrů vody.

Pokud ledviny neplní svou funkci tak, jak mají, začnou se v organismu hromadit odpadní látky a škodliviny. Následky jsou pro člověka kritické. Čím dřív se na poruchu jejich funkce přijde, tím lépe. Některé rizikové skupiny lidí by si měly nechat správnou funkci ledvin testovat pravidelně. Koho za ně považujeme? K selhávání ledvin jsou náchylnější lidé s cukrovkou, pacienti s vysokým tlakem, lidé, kterým se náhle vytvoří otoky nejasného původu, a také ti, v jejichž rodině se už onemocnění ledvin vyskytlo.

Někdy se nemusí snížená funkce ledvin navenek nijak projevit. Když se nějaké přesto objeví, patří mezi ně například hodně tmavá moč, pěna v ní, dlouhodobě malé množství vylučované moči, bolesti v bedrech, otoky v důsledku zadržování vody v těle, svalové křeče a celková zvýšená únava. Pro jistotu je lepší nechat si funkci ledvin zkontrolovat i tehdy, když žádné obtíže nepociťujete. 

Doporučujeme


planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.