Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLedviny – jejich porucha nemusí bolet a může ji odhalit až laboratorní vyšetření
ledviny-jejich-porucha-nemusi-bolet-a-muze-ji-odhalit-az-laboratorni-vysetreni.jpg

Ledviny – jejich porucha nemusí bolet a může ji odhalit až laboratorní vyšetření

Zveřejněno: 13.11.2015

Na přelomu listopadu a prosince si budete moci v rámci bezplatného programu Zdraví národa nechat otestovat ledviny. Věděli jste, že nemocné ledviny nemusí vůbec bolet? Onemocnění může být skryté a řada lidí proto o něm dlouho nemusí ani vědět. Ve chvíli, kdy se objeví první příznaky, už ale může být na záchranu plné funkčnosti tohoto orgánu pozdě. Laboratorní vyšetření je tak unikátní možností, jak si ověřit, že zrovna vaše ledviny jsou v pořádku. 

Na přelomu listopadu a prosince si budete moci v rámci bezplatného programu Zdraví národa nechat otestovat ledviny. Věděli jste, že nemocné ledviny nemusí vůbec bolet?

Onemocnění může být skryté a řada lidí proto o něm dlouho nemusí ani vědět. Ve chvíli, kdy se objeví první příznaky, už ale může být na záchranu plné funkčnosti tohoto orgánu pozdě. Laboratorní vyšetření je tak unikátní možností, jak si ověřit, že zrovna vaše ledviny jsou v pořádku.

Hlavní funkcí tohoto párového orgánu je čištění krve. Zjednodušeně řečeno do nich krev dorazí plná různých škodlivin a opustí je čistá. Zdravé ledviny přefiltrují denně neuvěřitelné množství 180 litrů krve. Odpadní látky se potom z našeho těla odstraňují močí. I proto je jedna z preventivních zásad pro udržení zdravých ledvin pít dostatek tekutin. Nejlepší je obyčejná voda. V závislosti na tom, kolik vážíme a jak moc jsme fyzicky aktivní, bychom denně měli vypít zhruba 1,5 až 2,9 litrů vody.

Pokud ledviny neplní svou funkci tak, jak mají, začnou se v organismu hromadit odpadní látky a škodliviny. Následky jsou pro člověka kritické. Čím dřív se na poruchu jejich funkce přijde, tím lépe. Některé rizikové skupiny lidí by si měly nechat správnou funkci ledvin testovat pravidelně. Koho za ně považujeme? K selhávání ledvin jsou náchylnější lidé s cukrovkou, pacienti s vysokým tlakem, lidé, kterým se náhle vytvoří otoky nejasného původu, a také ti, v jejichž rodině se už onemocnění ledvin vyskytlo.

Někdy se nemusí snížená funkce ledvin navenek nijak projevit. Když se nějaké přesto objeví, patří mezi ně například hodně tmavá moč, pěna v ní, dlouhodobě malé množství vylučované moči, bolesti v bedrech, otoky v důsledku zadržování vody v těle, svalové křeče a celková zvýšená únava. Pro jistotu je lepší nechat si funkci ledvin zkontrolovat i tehdy, když žádné obtíže nepociťujete. 

Doporučujeme


zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
zradne-zahranicni-nemoci-proti-kterym-neexistuje-ockovani.jpg

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování

10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.