Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLáska je droga, kterou nás mozek dopuje
laska-je-droga-kterou-nas-mozek-dopuje.jpg

Láska je droga, kterou nás mozek dopuje

Zveřejněno: 14.02.2014

„Láska je láska…“ zpívá ve slavném stejnojmenném hitu Lucie Bílá. Co je ale láska z pohledu chemiků? Vlastně jen (ne)obvyklé chemické reakce v našem mozku. Podívejme se na to, jaké.

 Pocítili jste někdy během rané fáze zamilovanosti, že vám vše jde lépe? Že jedete na plné obrátky, a nepotřebujete pauzu? Že se vám vše daří? Pravděpodobně za to mohly hormony, které se objevují v rané fázi zamilovanosti. Ale pozor, toto opojení pochopitelně není věčné. Samozřejmě jeho délka je individuální, nikdo však nevydrží v této fázi věčně, a postupně přechází většina dvojic do klasického partnerského vztahu. Nebo se rozchází.

A co za sladké pocity zamilovanosti vlastně může? Jedním z hlavních viníků je fenyletylamin – hormon, který je produkován v limbickém systému mozku. Této látce se přisuzují psychotropní účinky podobné některým drogám. Ve velmi malém množství bychom ho našli také například v zelí, květáku či čokoládě. Dalším chemickým „viníkem“ je dopamin.  To je chemická látka ze skupiny katecholaminů, která funguje v některých částech mozku jako neurotransmiter, tedy přenašeč mozkových impulsů.

Jednou z drah, které na které působí je takzvaná mezolimbická dopaminová dráha. Ta vede ze středního mozku až do čelní kůry. A tento proces způsobuje vznik lidem příjemných pocitů v reakci na různé události – tedy například když jste se svým partnerem. Mezolimbická dopaminová dráha.  Obě dvě látky právě v počátcích lásky dokáží lidem pěkně zamotat hlavu. Takoví jedinci se pak svým chováním opravdu trochu podobají narkomanům, a to včetně abstinenčních příznaků, když nejsou se svým milým či milou.

Jak už jsme psali výše, tento stav netrvá věčně, ale většinou jen několik měsíců. Záleží pak na každém, jak se s tím vyrovná. Jestli najde se svým partnerem porozumění i bez „drog“ nebo se rozhodne hledat novou „dávku“ lásky s někým jiným. Jedno je však jisté. Dnes je svátek všech zamilovaných, tak na svou drahou polovičku nezapomeňte, a třeba ji potěšte nějakým malým dárkem.

Doporučujeme


5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek. 
renatin-blog-poznejte-me-overene-pecovatele-o-zdravou-pokozku.png

Renatin blog: Poznejte mé ověřené pečovatele o zdravou pokožku

08.04.2018Atopický ekzém, akné, lupénka... Pokud máte štěstí, o těchto kožních problémech jste možná jen slyšeli. Kdo je zažil na vlastní kůži, ví, jak jsou úporné. Omezují nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk se za ně jednoduše stydí.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.