Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLáska je droga, kterou nás mozek dopuje
laska-je-droga-kterou-nas-mozek-dopuje.jpg

Láska je droga, kterou nás mozek dopuje

Zveřejněno: 14.02.2014

„Láska je láska…“ zpívá ve slavném stejnojmenném hitu Lucie Bílá. Co je ale láska z pohledu chemiků? Vlastně jen (ne)obvyklé chemické reakce v našem mozku. Podívejme se na to, jaké.

 Pocítili jste někdy během rané fáze zamilovanosti, že vám vše jde lépe? Že jedete na plné obrátky, a nepotřebujete pauzu? Že se vám vše daří? Pravděpodobně za to mohly hormony, které se objevují v rané fázi zamilovanosti. Ale pozor, toto opojení pochopitelně není věčné. Samozřejmě jeho délka je individuální, nikdo však nevydrží v této fázi věčně, a postupně přechází většina dvojic do klasického partnerského vztahu. Nebo se rozchází.

A co za sladké pocity zamilovanosti vlastně může? Jedním z hlavních viníků je fenyletylamin – hormon, který je produkován v limbickém systému mozku. Této látce se přisuzují psychotropní účinky podobné některým drogám. Ve velmi malém množství bychom ho našli také například v zelí, květáku či čokoládě. Dalším chemickým „viníkem“ je dopamin.  To je chemická látka ze skupiny katecholaminů, která funguje v některých částech mozku jako neurotransmiter, tedy přenašeč mozkových impulsů.

Jednou z drah, které na které působí je takzvaná mezolimbická dopaminová dráha. Ta vede ze středního mozku až do čelní kůry. A tento proces způsobuje vznik lidem příjemných pocitů v reakci na různé události – tedy například když jste se svým partnerem. Mezolimbická dopaminová dráha.  Obě dvě látky právě v počátcích lásky dokáží lidem pěkně zamotat hlavu. Takoví jedinci se pak svým chováním opravdu trochu podobají narkomanům, a to včetně abstinenčních příznaků, když nejsou se svým milým či milou.

Jak už jsme psali výše, tento stav netrvá věčně, ale většinou jen několik měsíců. Záleží pak na každém, jak se s tím vyrovná. Jestli najde se svým partnerem porozumění i bez „drog“ nebo se rozhodne hledat novou „dávku“ lásky s někým jiným. Jedno je však jisté. Dnes je svátek všech zamilovaných, tak na svou drahou polovičku nezapomeňte, a třeba ji potěšte nějakým malým dárkem.

Doporučujeme


renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.
jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.