Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLáska je droga, kterou nás mozek dopuje
laska-je-droga-kterou-nas-mozek-dopuje.jpg

Láska je droga, kterou nás mozek dopuje

Zveřejněno: 14.02.2014

„Láska je láska…“ zpívá ve slavném stejnojmenném hitu Lucie Bílá. Co je ale láska z pohledu chemiků? Vlastně jen (ne)obvyklé chemické reakce v našem mozku. Podívejme se na to, jaké.

 Pocítili jste někdy během rané fáze zamilovanosti, že vám vše jde lépe? Že jedete na plné obrátky, a nepotřebujete pauzu? Že se vám vše daří? Pravděpodobně za to mohly hormony, které se objevují v rané fázi zamilovanosti. Ale pozor, toto opojení pochopitelně není věčné. Samozřejmě jeho délka je individuální, nikdo však nevydrží v této fázi věčně, a postupně přechází většina dvojic do klasického partnerského vztahu. Nebo se rozchází.

A co za sladké pocity zamilovanosti vlastně může? Jedním z hlavních viníků je fenyletylamin – hormon, který je produkován v limbickém systému mozku. Této látce se přisuzují psychotropní účinky podobné některým drogám. Ve velmi malém množství bychom ho našli také například v zelí, květáku či čokoládě. Dalším chemickým „viníkem“ je dopamin.  To je chemická látka ze skupiny katecholaminů, která funguje v některých částech mozku jako neurotransmiter, tedy přenašeč mozkových impulsů.

Jednou z drah, které na které působí je takzvaná mezolimbická dopaminová dráha. Ta vede ze středního mozku až do čelní kůry. A tento proces způsobuje vznik lidem příjemných pocitů v reakci na různé události – tedy například když jste se svým partnerem. Mezolimbická dopaminová dráha.  Obě dvě látky právě v počátcích lásky dokáží lidem pěkně zamotat hlavu. Takoví jedinci se pak svým chováním opravdu trochu podobají narkomanům, a to včetně abstinenčních příznaků, když nejsou se svým milým či milou.

Jak už jsme psali výše, tento stav netrvá věčně, ale většinou jen několik měsíců. Záleží pak na každém, jak se s tím vyrovná. Jestli najde se svým partnerem porozumění i bez „drog“ nebo se rozhodne hledat novou „dávku“ lásky s někým jiným. Jedno je však jisté. Dnes je svátek všech zamilovaných, tak na svou drahou polovičku nezapomeňte, a třeba ji potěšte nějakým malým dárkem.

Doporučujeme


neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
uz-zadne-spalnicky-zachranme-spolecne-zdravi-naroda.jpg

Už žádné spalničky! Zachraňme společně zdraví národa!

21.06.2019Od začátku letošního roku bylo v ČR zaznamenáno přes 500 případů infekce spalničkami. Virus se přenáší vzduchem a nákaza je tak možná téměř všude. I přestože je většina lidí očkovaná, z aktuálních dat vyplývá, že nejméně 30 % české populace chybí protilátky. Ty totiž s věkem a prodělanými nemocemi postupně klesají. Jistotu ochrany mají pouze lidé, kteří již spalničky prodělali.