Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLáska je droga, kterou nás mozek dopuje
laska-je-droga-kterou-nas-mozek-dopuje.jpg

Láska je droga, kterou nás mozek dopuje

Zveřejněno: 14.02.2014

„Láska je láska…“ zpívá ve slavném stejnojmenném hitu Lucie Bílá. Co je ale láska z pohledu chemiků? Vlastně jen (ne)obvyklé chemické reakce v našem mozku. Podívejme se na to, jaké.

 Pocítili jste někdy během rané fáze zamilovanosti, že vám vše jde lépe? Že jedete na plné obrátky, a nepotřebujete pauzu? Že se vám vše daří? Pravděpodobně za to mohly hormony, které se objevují v rané fázi zamilovanosti. Ale pozor, toto opojení pochopitelně není věčné. Samozřejmě jeho délka je individuální, nikdo však nevydrží v této fázi věčně, a postupně přechází většina dvojic do klasického partnerského vztahu. Nebo se rozchází.

A co za sladké pocity zamilovanosti vlastně může? Jedním z hlavních viníků je fenyletylamin – hormon, který je produkován v limbickém systému mozku. Této látce se přisuzují psychotropní účinky podobné některým drogám. Ve velmi malém množství bychom ho našli také například v zelí, květáku či čokoládě. Dalším chemickým „viníkem“ je dopamin.  To je chemická látka ze skupiny katecholaminů, která funguje v některých částech mozku jako neurotransmiter, tedy přenašeč mozkových impulsů.

Jednou z drah, které na které působí je takzvaná mezolimbická dopaminová dráha. Ta vede ze středního mozku až do čelní kůry. A tento proces způsobuje vznik lidem příjemných pocitů v reakci na různé události – tedy například když jste se svým partnerem. Mezolimbická dopaminová dráha.  Obě dvě látky právě v počátcích lásky dokáží lidem pěkně zamotat hlavu. Takoví jedinci se pak svým chováním opravdu trochu podobají narkomanům, a to včetně abstinenčních příznaků, když nejsou se svým milým či milou.

Jak už jsme psali výše, tento stav netrvá věčně, ale většinou jen několik měsíců. Záleží pak na každém, jak se s tím vyrovná. Jestli najde se svým partnerem porozumění i bez „drog“ nebo se rozhodne hledat novou „dávku“ lásky s někým jiným. Jedno je však jisté. Dnes je svátek všech zamilovaných, tak na svou drahou polovičku nezapomeňte, a třeba ji potěšte nějakým malým dárkem.

Doporučujeme


nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.