Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLaboratorní testování jako klíč k delšímu a zdravějšímu životu
laboratorni-testovani-jako-klic-k-delsimu-a-zdravejsimu-zivotu.jpg

Laboratorní testování jako klíč k delšímu a zdravějšímu životu

Zveřejněno: 09.05.2014

Co se v praxi skrývá za širokým pojmem laboratorní testování? Co všechno se díky němu dá zjistit a jaká vyšetření jsou nejčastější? A víte, že laboratorní testy už dnes nejsou určeny jen pro lékaře, ale že nabídky testování mohou využít také sami pacienti – samoplátci?

 MUDr. Jarmila Bečvářová, lékařský ředitel společnosti synlab czech, vysvětluje, že ve skupině samoplátců jsou často lidé, kteří se chtějí nechat otestovat anonymně - například na virus HIV. Druhou velkou skupinou zájemců jsou lidé, kteří se zajímají o prevenci a mají zájem o konkrétní vyšetření, které jim pomůže se o sebe lépe starat nebo předejít zdravotním problémům. „Mezi samoplátci je největší zájem o vyšetření zaměřená na průkaz protilátek. Například proti HIV nebo proti klíšťové encefalitidě. Jsem ráda, že zájem lidí o laboratorní testy stoupá. Přece jen do zdraví našich domácích mazlíčků a do oprav automobilů lidé často investují víc, než do sebe. Teď se to snad začne pomalu obracet k lepšímu a lidé si uvědomí, že zdraví je to nejcennější, co máme,“ říká MUDr. Jarmila Bečvářová.

Nabídka všech laboratorních vyšetření pro samoplátce je dostupná na webu Informace o možnostech vyšetření také získáte na bezplatné telefonní lince 800 800 234. Laboratorních testů jsou dnes stovky, k nejběžnějším patří vyšetření krevního obrazu, stanovení jaterních enzymů, vyšetření hladiny minerálů a koncentrace glukózy a krevních tuků. Nejběžněji vyšetřovaným biologickým materiálem je krev. Testuje se ale i moč, vzorky stolice nebo stěry ze sliznic.

Laboratorní testy hrají klíčovou roli v diagnostice celé řady nemocí - jedná se třeba o srdeční infarkt, rakovinu tlustého střeva, diabetes, rakovinu děložního čípku, tuberkulózu nebo všechny typy hepatitidy. U alergiků se dá laboratorním testováním zjistit, na co přesně jsou alergičtí a díky tomu se dají jejich problémy rapidně omezit. Ženy a dívky by určitě měly laboratorní testy podstoupit tehdy, když plánují začít užívat hormonální antikoncepci.    

Doporučujeme


zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.