Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLaboratorní testování jako klíč k delšímu a zdravějšímu životu
laboratorni-testovani-jako-klic-k-delsimu-a-zdravejsimu-zivotu.jpg

Laboratorní testování jako klíč k delšímu a zdravějšímu životu

Zveřejněno: 09.05.2014

Co se v praxi skrývá za širokým pojmem laboratorní testování? Co všechno se díky němu dá zjistit a jaká vyšetření jsou nejčastější? A víte, že laboratorní testy už dnes nejsou určeny jen pro lékaře, ale že nabídky testování mohou využít také sami pacienti – samoplátci?

 MUDr. Jarmila Bečvářová, lékařský ředitel společnosti synlab czech, vysvětluje, že ve skupině samoplátců jsou často lidé, kteří se chtějí nechat otestovat anonymně - například na virus HIV. Druhou velkou skupinou zájemců jsou lidé, kteří se zajímají o prevenci a mají zájem o konkrétní vyšetření, které jim pomůže se o sebe lépe starat nebo předejít zdravotním problémům. „Mezi samoplátci je největší zájem o vyšetření zaměřená na průkaz protilátek. Například proti HIV nebo proti klíšťové encefalitidě. Jsem ráda, že zájem lidí o laboratorní testy stoupá. Přece jen do zdraví našich domácích mazlíčků a do oprav automobilů lidé často investují víc, než do sebe. Teď se to snad začne pomalu obracet k lepšímu a lidé si uvědomí, že zdraví je to nejcennější, co máme,“ říká MUDr. Jarmila Bečvářová.

Nabídka všech laboratorních vyšetření pro samoplátce je dostupná na webu Informace o možnostech vyšetření také získáte na bezplatné telefonní lince 800 800 234. Laboratorních testů jsou dnes stovky, k nejběžnějším patří vyšetření krevního obrazu, stanovení jaterních enzymů, vyšetření hladiny minerálů a koncentrace glukózy a krevních tuků. Nejběžněji vyšetřovaným biologickým materiálem je krev. Testuje se ale i moč, vzorky stolice nebo stěry ze sliznic.

Laboratorní testy hrají klíčovou roli v diagnostice celé řady nemocí - jedná se třeba o srdeční infarkt, rakovinu tlustého střeva, diabetes, rakovinu děložního čípku, tuberkulózu nebo všechny typy hepatitidy. U alergiků se dá laboratorním testováním zjistit, na co přesně jsou alergičtí a díky tomu se dají jejich problémy rapidně omezit. Ženy a dívky by určitě měly laboratorní testy podstoupit tehdy, když plánují začít užívat hormonální antikoncepci.    

Doporučujeme


hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.