Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLaboratorní testování jako klíč k delšímu a zdravějšímu životu
laboratorni-testovani-jako-klic-k-delsimu-a-zdravejsimu-zivotu.jpg

Laboratorní testování jako klíč k delšímu a zdravějšímu životu

Zveřejněno: 09.05.2014

Co se v praxi skrývá za širokým pojmem laboratorní testování? Co všechno se díky němu dá zjistit a jaká vyšetření jsou nejčastější? A víte, že laboratorní testy už dnes nejsou určeny jen pro lékaře, ale že nabídky testování mohou využít také sami pacienti – samoplátci?

 MUDr. Jarmila Bečvářová, lékařský ředitel společnosti synlab czech, vysvětluje, že ve skupině samoplátců jsou často lidé, kteří se chtějí nechat otestovat anonymně - například na virus HIV. Druhou velkou skupinou zájemců jsou lidé, kteří se zajímají o prevenci a mají zájem o konkrétní vyšetření, které jim pomůže se o sebe lépe starat nebo předejít zdravotním problémům. „Mezi samoplátci je největší zájem o vyšetření zaměřená na průkaz protilátek. Například proti HIV nebo proti klíšťové encefalitidě. Jsem ráda, že zájem lidí o laboratorní testy stoupá. Přece jen do zdraví našich domácích mazlíčků a do oprav automobilů lidé často investují víc, než do sebe. Teď se to snad začne pomalu obracet k lepšímu a lidé si uvědomí, že zdraví je to nejcennější, co máme,“ říká MUDr. Jarmila Bečvářová.

Nabídka všech laboratorních vyšetření pro samoplátce je dostupná na webu Informace o možnostech vyšetření také získáte na bezplatné telefonní lince 800 800 234. Laboratorních testů jsou dnes stovky, k nejběžnějším patří vyšetření krevního obrazu, stanovení jaterních enzymů, vyšetření hladiny minerálů a koncentrace glukózy a krevních tuků. Nejběžněji vyšetřovaným biologickým materiálem je krev. Testuje se ale i moč, vzorky stolice nebo stěry ze sliznic.

Laboratorní testy hrají klíčovou roli v diagnostice celé řady nemocí - jedná se třeba o srdeční infarkt, rakovinu tlustého střeva, diabetes, rakovinu děložního čípku, tuberkulózu nebo všechny typy hepatitidy. U alergiků se dá laboratorním testováním zjistit, na co přesně jsou alergičtí a díky tomu se dají jejich problémy rapidně omezit. Ženy a dívky by určitě měly laboratorní testy podstoupit tehdy, když plánují začít užívat hormonální antikoncepci.    

Doporučujeme


osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.