Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyLaboratorní testování jako klíč k delšímu a zdravějšímu životu
laboratorni-testovani-jako-klic-k-delsimu-a-zdravejsimu-zivotu.jpg

Laboratorní testování jako klíč k delšímu a zdravějšímu životu

Zveřejněno: 09.05.2014

Co se v praxi skrývá za širokým pojmem laboratorní testování? Co všechno se díky němu dá zjistit a jaká vyšetření jsou nejčastější? A víte, že laboratorní testy už dnes nejsou určeny jen pro lékaře, ale že nabídky testování mohou využít také sami pacienti – samoplátci?

 MUDr. Jarmila Bečvářová, lékařský ředitel společnosti synlab czech, vysvětluje, že ve skupině samoplátců jsou často lidé, kteří se chtějí nechat otestovat anonymně - například na virus HIV. Druhou velkou skupinou zájemců jsou lidé, kteří se zajímají o prevenci a mají zájem o konkrétní vyšetření, které jim pomůže se o sebe lépe starat nebo předejít zdravotním problémům. „Mezi samoplátci je největší zájem o vyšetření zaměřená na průkaz protilátek. Například proti HIV nebo proti klíšťové encefalitidě. Jsem ráda, že zájem lidí o laboratorní testy stoupá. Přece jen do zdraví našich domácích mazlíčků a do oprav automobilů lidé často investují víc, než do sebe. Teď se to snad začne pomalu obracet k lepšímu a lidé si uvědomí, že zdraví je to nejcennější, co máme,“ říká MUDr. Jarmila Bečvářová.

Nabídka všech laboratorních vyšetření pro samoplátce je dostupná na webu Informace o možnostech vyšetření také získáte na bezplatné telefonní lince 800 800 234. Laboratorních testů jsou dnes stovky, k nejběžnějším patří vyšetření krevního obrazu, stanovení jaterních enzymů, vyšetření hladiny minerálů a koncentrace glukózy a krevních tuků. Nejběžněji vyšetřovaným biologickým materiálem je krev. Testuje se ale i moč, vzorky stolice nebo stěry ze sliznic.

Laboratorní testy hrají klíčovou roli v diagnostice celé řady nemocí - jedná se třeba o srdeční infarkt, rakovinu tlustého střeva, diabetes, rakovinu děložního čípku, tuberkulózu nebo všechny typy hepatitidy. U alergiků se dá laboratorním testováním zjistit, na co přesně jsou alergičtí a díky tomu se dají jejich problémy rapidně omezit. Ženy a dívky by určitě měly laboratorní testy podstoupit tehdy, když plánují začít užívat hormonální antikoncepci.    

Doporučujeme


renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.