Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyKřečové žíly v těhotenství – jak jim předcházet? Hlavní je dostatečná hydratace
krecove-zily-v-tehotenstvi-jak-jim-predchazet-hlavni-je-dostatecna-hydratace.png

Křečové žíly v těhotenství – jak jim předcházet? Hlavní je dostatečná hydratace

Zveřejněno: 13.01.2016

Těhotenství je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj křečových žil. Vlivem hormonálních změn ztrácejí cévní stěny nastávajících maminek svou pevnost, a jsou proto náchylnější k rozšiřování. Kromě toho se u těhotných zvyšuje objem krve v cévním řečišti, který následně vyvíjí větší tlak na cévní stěny. Jedná se o další z rizik vzniku křečových žil. Jak se mohou nastávající maminky před rozvojem křečových žil chránit? 

Těhotenství je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj křečových žil. Vlivem hormonálních změn ztrácejí cévní stěny nastávajících maminek svou pevnost, a jsou proto náchylnější k rozšiřování. Kromě toho se u těhotných zvyšuje objem krve v cévním řečišti, který následně vyvíjí větší tlak na cévní stěny. Jedná se o další z rizik vzniku křečových žil. Jak se mohou nastávající maminky před rozvojem křečových žil chránit? Třetí rizikový faktor křečových žil v těhotenství je zvětšující se děloha. Stlačuje cévy a zhoršuje průtok krve v dolních končetinách. Zvýšenou zátěž organismu v těhotenství a genetické dispozice, bohužel nijak ovlivnit nemůžete.

Existuje ovšem několik doporučení, která slouží aspoň jako částečná prevence. Zvedejte nohy nad úroveň pasu. Zlepšíte tím průtok krve. Pokud sledujete televizi nebo si čtete, položte si nohy na stůl. Pokud odpočíváte vleže, podložte si nohy například polštářem. Pokud musíte delší dobu sedět, zkuste sed co nejčastěji prostřídat s krátkou chůzí nebo stáním. V práci si zajděte pro sklenici vody, doma při práci na počítači každou půl hodinu vstaňte a projděte se po bytě. Krev v nohách rozproudíte i střídavým sprchováním končetin studenou a teplou vodou.

Dbejte na dostatečný přísun tekutin. Kromě prevence křečových žil tím také účinně předcházíte zácpě, která nastávající maminky trápí častěji než ostatní. V případě závažnějších problémů s křečovými žilami konzultujte svůj stav s lékařem, který vám může doporučit medikaci slučitelnou s těhotenstvím.

Hýbejte se. Choďte každý den na procházku, protože pohyb napomáhá průtoku krve. V případě, že vás trápí křeče, může vám ulevit přísun hořčíku. Najdete ho například v banánech nebo ořechách. Klíčová je také správná obuv. Nenoste boty na podpatcích a také boty se zcela plochou podrážkou a bez ortopedické stélky. Snažte se udržet si i v těhotenství optimální hmotnost. Nadváha totiž problém s křečovými žilami zhoršuje. 

Doporučujeme


5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek. 
mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?