Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyKřečové žíly v těhotenství – jak jim předcházet? Hlavní je dostatečná hydratace
krecove-zily-v-tehotenstvi-jak-jim-predchazet-hlavni-je-dostatecna-hydratace.png

Křečové žíly v těhotenství – jak jim předcházet? Hlavní je dostatečná hydratace

Zveřejněno: 13.01.2016

Těhotenství je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj křečových žil. Vlivem hormonálních změn ztrácejí cévní stěny nastávajících maminek svou pevnost, a jsou proto náchylnější k rozšiřování. Kromě toho se u těhotných zvyšuje objem krve v cévním řečišti, který následně vyvíjí větší tlak na cévní stěny. Jedná se o další z rizik vzniku křečových žil. Jak se mohou nastávající maminky před rozvojem křečových žil chránit? 

Těhotenství je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj křečových žil. Vlivem hormonálních změn ztrácejí cévní stěny nastávajících maminek svou pevnost, a jsou proto náchylnější k rozšiřování. Kromě toho se u těhotných zvyšuje objem krve v cévním řečišti, který následně vyvíjí větší tlak na cévní stěny. Jedná se o další z rizik vzniku křečových žil. Jak se mohou nastávající maminky před rozvojem křečových žil chránit? Třetí rizikový faktor křečových žil v těhotenství je zvětšující se děloha. Stlačuje cévy a zhoršuje průtok krve v dolních končetinách. Zvýšenou zátěž organismu v těhotenství a genetické dispozice, bohužel nijak ovlivnit nemůžete.

Existuje ovšem několik doporučení, která slouží aspoň jako částečná prevence. Zvedejte nohy nad úroveň pasu. Zlepšíte tím průtok krve. Pokud sledujete televizi nebo si čtete, položte si nohy na stůl. Pokud odpočíváte vleže, podložte si nohy například polštářem. Pokud musíte delší dobu sedět, zkuste sed co nejčastěji prostřídat s krátkou chůzí nebo stáním. V práci si zajděte pro sklenici vody, doma při práci na počítači každou půl hodinu vstaňte a projděte se po bytě. Krev v nohách rozproudíte i střídavým sprchováním končetin studenou a teplou vodou.

Dbejte na dostatečný přísun tekutin. Kromě prevence křečových žil tím také účinně předcházíte zácpě, která nastávající maminky trápí častěji než ostatní. V případě závažnějších problémů s křečovými žilami konzultujte svůj stav s lékařem, který vám může doporučit medikaci slučitelnou s těhotenstvím.

Hýbejte se. Choďte každý den na procházku, protože pohyb napomáhá průtoku krve. V případě, že vás trápí křeče, může vám ulevit přísun hořčíku. Najdete ho například v banánech nebo ořechách. Klíčová je také správná obuv. Nenoste boty na podpatcích a také boty se zcela plochou podrážkou a bez ortopedické stélky. Snažte se udržet si i v těhotenství optimální hmotnost. Nadváha totiž problém s křečovými žilami zhoršuje. 

Doporučujeme


jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.
9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?