Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyKřečové žíly v těhotenství – jak jim předcházet? Hlavní je dostatečná hydratace
krecove-zily-v-tehotenstvi-jak-jim-predchazet-hlavni-je-dostatecna-hydratace.png

Křečové žíly v těhotenství – jak jim předcházet? Hlavní je dostatečná hydratace

Zveřejněno: 13.01.2016

Těhotenství je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj křečových žil. Vlivem hormonálních změn ztrácejí cévní stěny nastávajících maminek svou pevnost, a jsou proto náchylnější k rozšiřování. Kromě toho se u těhotných zvyšuje objem krve v cévním řečišti, který následně vyvíjí větší tlak na cévní stěny. Jedná se o další z rizik vzniku křečových žil. Jak se mohou nastávající maminky před rozvojem křečových žil chránit? 

Těhotenství je jedním z rizikových faktorů pro rozvoj křečových žil. Vlivem hormonálních změn ztrácejí cévní stěny nastávajících maminek svou pevnost, a jsou proto náchylnější k rozšiřování. Kromě toho se u těhotných zvyšuje objem krve v cévním řečišti, který následně vyvíjí větší tlak na cévní stěny. Jedná se o další z rizik vzniku křečových žil. Jak se mohou nastávající maminky před rozvojem křečových žil chránit? Třetí rizikový faktor křečových žil v těhotenství je zvětšující se děloha. Stlačuje cévy a zhoršuje průtok krve v dolních končetinách. Zvýšenou zátěž organismu v těhotenství a genetické dispozice, bohužel nijak ovlivnit nemůžete.

Existuje ovšem několik doporučení, která slouží aspoň jako částečná prevence. Zvedejte nohy nad úroveň pasu. Zlepšíte tím průtok krve. Pokud sledujete televizi nebo si čtete, položte si nohy na stůl. Pokud odpočíváte vleže, podložte si nohy například polštářem. Pokud musíte delší dobu sedět, zkuste sed co nejčastěji prostřídat s krátkou chůzí nebo stáním. V práci si zajděte pro sklenici vody, doma při práci na počítači každou půl hodinu vstaňte a projděte se po bytě. Krev v nohách rozproudíte i střídavým sprchováním končetin studenou a teplou vodou.

Dbejte na dostatečný přísun tekutin. Kromě prevence křečových žil tím také účinně předcházíte zácpě, která nastávající maminky trápí častěji než ostatní. V případě závažnějších problémů s křečovými žilami konzultujte svůj stav s lékařem, který vám může doporučit medikaci slučitelnou s těhotenstvím.

Hýbejte se. Choďte každý den na procházku, protože pohyb napomáhá průtoku krve. V případě, že vás trápí křeče, může vám ulevit přísun hořčíku. Najdete ho například v banánech nebo ořechách. Klíčová je také správná obuv. Nenoste boty na podpatcích a také boty se zcela plochou podrážkou a bez ortopedické stélky. Snažte se udržet si i v těhotenství optimální hmotnost. Nadváha totiž problém s křečovými žilami zhoršuje. 

Doporučujeme


jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
neuzivejte-antibiotika-zbytecne.jpg

Neužívejte antibiotika zbytečně

03.06.2019Antibiotika jsou léky podávané pouze na lékařský předpis, které se používají k léčbě infekčních onemocnění způsobených bakteriemi jako například angína či zápal plic. Od objevu penicilinu v roce 1928 spotřeba antibiotik neustále stoupá. Jejich nesprávné používání a nadužívání se stává celosvětovým problémem, protože vede ke vzniku odolných bakterií, které na léčbu přestávají reagovat. Abychom zabránili vzniku antibiotické rezistence, je nutné antibiotika užívat pouze v případech, kdy byla předepsána lékařem, a řídit se jeho pokyny. Vhodnou alternativou pak mohou být autovakcíny, které se využívají zejména k léčbě chronických a opakujících se infekcí.