

Koriandr – výborný pomocník při vaření, ale také silný zdroj vitaminů
Zveřejněno: 07.10.2016
Rostlina z čeledi miříkovitých skvěle dochutí pokrmy z masa nebo zeleniny. Organismu ale dodá i celou řadu vitaminů prospěšných zdraví a napomáhá trávení. Koriandr můžete pěstovat i v květináči na okenním parapetu, a mít ho tak k dispozici po celý rok.
Rostlina z čeledi miříkovitých skvěle dochutí pokrmy z masa nebo zeleniny. Organismu ale dodá i celou řadu vitaminů prospěšných zdraví a napomáhá trávení.
Koriandr můžete pěstovat i v květináči na okenním parapetu, a mít ho tak k dispozici po celý rok. Jeho listy je nejlepší používat čerstvé. Proto se vyplatí pěstovat si ho doma po celý rok. Má raději slunné stanoviště, vyberte mu proto místo s dostatkem světla a stranou průvanu. Protože jeho chuť i vůně jsou hodně specifické, je možné, že nezachutná každému.
Hodí se zejména do jídel z dušeného masa a restované zeleniny. Ocení ho tedy zejména ti, kdo mají rádi orientální kuchyni. Lístky můžete přidat také do polévek nebo jimi můžete posypat celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou. Lístky koriandru obsahují mimo jiné vitaminy skupiny B a vitamin C. Protože napomáhá trávení, ocení jej ti, kdo mívají často potíže s nadýmáním.
Někdy se uvádí, že pozor by si na něj měli dát lidé s poruchou srážlivosti krve. Rostlina totiž obsahuje chemickou látku zvanou kumarin, která působí na krev protisrážlivě. Kumarin se však vyskytuje i v celé řadě jiných potravin (skořice, sezamová semena atd.) a účinky přírodního kumarinu na srážlivost krve jsou skutečně velmi slabé. Kromě toho, že se koriandr používá jako dochucovadlo, dá se užívat také ve formě čaje. Ten se doporučuje při nadýmání, průjmech, ale také při nechutenství a žaludečních křečích.
Doporučujeme

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit
07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
Které čaje můžete pít každý den?
31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?