Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyKokosový olej – pro zdravou kůži, vlasy, nehty a proti ekzémům
kokosovy-olej-pro-zdravou-kuzi-vlasy-nehty-a-proti-ekzemum.jpg

Kokosový olej – pro zdravou kůži, vlasy, nehty a proti ekzémům

Zveřejněno: 22.01.2016

Máte zkušenosti s kokosovým olejem? Má skutečně všestranné využití. Zvláční například vysušenou pokožku, ozdraví roztřepené vlasy, promastí rozpraskané rty, doporučuje se na ekzémy a v neposlední řadě se dá používat také k přípravě pokrmů. Pokud jste ho ještě nezkusili, přinášíme vám několik tipů, jak se dá kokosový olej využít pro zdraví. 

Máte zkušenosti s kokosovým olejem? Má skutečně všestranné využití. Zvláční například vysušenou pokožku, ozdraví roztřepené vlasy, promastí rozpraskané rty, doporučuje se na ekzémy a v neposlední řadě se dá používat také k přípravě pokrmů. Pokud jste ho ještě nezkusili, přinášíme vám několik tipů, jak se dá kokosový olej využít pro zdraví.

Pokožka

Pro vnitřní ale i vnější užití je ideální používat panenský kokosový olej lisovaný za studena. Ten si totiž zachovává nejvíce prospěšných látek. Zvlášť teď v zimě, kdy je pokožka vysušená, se hodí nanést ho po koupeli na celé tělo. Má rovněž antibakteriální účinky a kromě zvláčnění suché pokožky pomáhá při léčbě kvasinkových a plísňových kožních onemocnění. Kokosový olej se hodí i pro citlivou pleť dětí a alergiků, nastávající maminky ho mohou používat jako prevenci strií a funguje také jako šetrný odličovací prostředek.

Vlasy

Kokosový olej lze použít i jako přírodní kondicionér na suché a roztřepené vlasy. Zhruba tři jeho lžíce nahřejte v dlaních a vetřete do celé délky vlasů. Pokud se vám vlasy u kořínků mastí, je možné aplikovat ho na nejvíc poškozené vlasové konečky. Následně vlasy zabalte do ručníku nebo igelitové fólie a nechte zábal aspoň dvě hodiny působit. Pak je pečlivě umyjte šamponem.

Použití v kuchyni

Chcete-li kokosový olej používat k přípravě pokrmů, určitě si vyberte ten extra panenský. Rafinovaná forma příliš zdravá není. Pro svou typickou chuť se panenský kokosový olej hodí spíš pro přípravu sladkých pokrmů nebo do asijských receptů. Stejně jako všechny ostatní tuky je i kokosový olej hodně kalorický, proto by si lidé s nadváhou měli dávat pozor na množství, které zkonzumují. Kokosový olej je ale, na rozdíl od jiných rostlinných, zdrojem tuků s kratším molekulárním řetězcem, a proto je lépe stravitelný. Navíc pomáhá zrychlovat metabolismus, což určitě ocení ti, kdo se snaží shodit pár kilogramů. 

Doporučujeme


renatin-blog-poznejte-me-overene-pecovatele-o-zdravou-pokozku.png

Renatin blog: Poznejte mé ověřené pečovatele o zdravou pokožku

08.04.2018Atopický ekzém, akné, lupénka... Pokud máte štěstí, o těchto kožních problémech jste možná jen slyšeli. Kdo je zažil na vlastní kůži, ví, jak jsou úporné. Omezují nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk se za ně jednoduše stydí.
renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!
neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.