Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyKokosový olej – pro zdravou kůži, vlasy, nehty a proti ekzémům
kokosovy-olej-pro-zdravou-kuzi-vlasy-nehty-a-proti-ekzemum.jpg

Kokosový olej – pro zdravou kůži, vlasy, nehty a proti ekzémům

Zveřejněno: 22.01.2016

Máte zkušenosti s kokosovým olejem? Má skutečně všestranné využití. Zvláční například vysušenou pokožku, ozdraví roztřepené vlasy, promastí rozpraskané rty, doporučuje se na ekzémy a v neposlední řadě se dá používat také k přípravě pokrmů. Pokud jste ho ještě nezkusili, přinášíme vám několik tipů, jak se dá kokosový olej využít pro zdraví. 

Máte zkušenosti s kokosovým olejem? Má skutečně všestranné využití. Zvláční například vysušenou pokožku, ozdraví roztřepené vlasy, promastí rozpraskané rty, doporučuje se na ekzémy a v neposlední řadě se dá používat také k přípravě pokrmů. Pokud jste ho ještě nezkusili, přinášíme vám několik tipů, jak se dá kokosový olej využít pro zdraví.

Pokožka

Pro vnitřní ale i vnější užití je ideální používat panenský kokosový olej lisovaný za studena. Ten si totiž zachovává nejvíce prospěšných látek. Zvlášť teď v zimě, kdy je pokožka vysušená, se hodí nanést ho po koupeli na celé tělo. Má rovněž antibakteriální účinky a kromě zvláčnění suché pokožky pomáhá při léčbě kvasinkových a plísňových kožních onemocnění. Kokosový olej se hodí i pro citlivou pleť dětí a alergiků, nastávající maminky ho mohou používat jako prevenci strií a funguje také jako šetrný odličovací prostředek.

Vlasy

Kokosový olej lze použít i jako přírodní kondicionér na suché a roztřepené vlasy. Zhruba tři jeho lžíce nahřejte v dlaních a vetřete do celé délky vlasů. Pokud se vám vlasy u kořínků mastí, je možné aplikovat ho na nejvíc poškozené vlasové konečky. Následně vlasy zabalte do ručníku nebo igelitové fólie a nechte zábal aspoň dvě hodiny působit. Pak je pečlivě umyjte šamponem.

Použití v kuchyni

Chcete-li kokosový olej používat k přípravě pokrmů, určitě si vyberte ten extra panenský. Rafinovaná forma příliš zdravá není. Pro svou typickou chuť se panenský kokosový olej hodí spíš pro přípravu sladkých pokrmů nebo do asijských receptů. Stejně jako všechny ostatní tuky je i kokosový olej hodně kalorický, proto by si lidé s nadváhou měli dávat pozor na množství, které zkonzumují. Kokosový olej je ale, na rozdíl od jiných rostlinných, zdrojem tuků s kratším molekulárním řetězcem, a proto je lépe stravitelný. Navíc pomáhá zrychlovat metabolismus, což určitě ocení ti, kdo se snaží shodit pár kilogramů. 

Doporučujeme


proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.