Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyKokosový olej – pro zdravou kůži, vlasy, nehty a proti ekzémům
kokosovy-olej-pro-zdravou-kuzi-vlasy-nehty-a-proti-ekzemum.jpg

Kokosový olej – pro zdravou kůži, vlasy, nehty a proti ekzémům

Zveřejněno: 22.01.2016

Máte zkušenosti s kokosovým olejem? Má skutečně všestranné využití. Zvláční například vysušenou pokožku, ozdraví roztřepené vlasy, promastí rozpraskané rty, doporučuje se na ekzémy a v neposlední řadě se dá používat také k přípravě pokrmů. Pokud jste ho ještě nezkusili, přinášíme vám několik tipů, jak se dá kokosový olej využít pro zdraví. 

Máte zkušenosti s kokosovým olejem? Má skutečně všestranné využití. Zvláční například vysušenou pokožku, ozdraví roztřepené vlasy, promastí rozpraskané rty, doporučuje se na ekzémy a v neposlední řadě se dá používat také k přípravě pokrmů. Pokud jste ho ještě nezkusili, přinášíme vám několik tipů, jak se dá kokosový olej využít pro zdraví.

Pokožka

Pro vnitřní ale i vnější užití je ideální používat panenský kokosový olej lisovaný za studena. Ten si totiž zachovává nejvíce prospěšných látek. Zvlášť teď v zimě, kdy je pokožka vysušená, se hodí nanést ho po koupeli na celé tělo. Má rovněž antibakteriální účinky a kromě zvláčnění suché pokožky pomáhá při léčbě kvasinkových a plísňových kožních onemocnění. Kokosový olej se hodí i pro citlivou pleť dětí a alergiků, nastávající maminky ho mohou používat jako prevenci strií a funguje také jako šetrný odličovací prostředek.

Vlasy

Kokosový olej lze použít i jako přírodní kondicionér na suché a roztřepené vlasy. Zhruba tři jeho lžíce nahřejte v dlaních a vetřete do celé délky vlasů. Pokud se vám vlasy u kořínků mastí, je možné aplikovat ho na nejvíc poškozené vlasové konečky. Následně vlasy zabalte do ručníku nebo igelitové fólie a nechte zábal aspoň dvě hodiny působit. Pak je pečlivě umyjte šamponem.

Použití v kuchyni

Chcete-li kokosový olej používat k přípravě pokrmů, určitě si vyberte ten extra panenský. Rafinovaná forma příliš zdravá není. Pro svou typickou chuť se panenský kokosový olej hodí spíš pro přípravu sladkých pokrmů nebo do asijských receptů. Stejně jako všechny ostatní tuky je i kokosový olej hodně kalorický, proto by si lidé s nadváhou měli dávat pozor na množství, které zkonzumují. Kokosový olej je ale, na rozdíl od jiných rostlinných, zdrojem tuků s kratším molekulárním řetězcem, a proto je lépe stravitelný. Navíc pomáhá zrychlovat metabolismus, což určitě ocení ti, kdo se snaží shodit pár kilogramů. 

Doporučujeme


astma-jak-ho-lecit-a-mirnit-priznaky.jpg

Astma – jak ho léčit a mírnit příznaky?

12.06.2019Astma je chronické onemocnění dýchacích cest, kterým v České republice dle odhadů trpí více než 800 tisíc lidí. Astma má z části dědičný základ, rozvinout se může v důsledku alergie, tělesné námahy či kvůli znečištěnému ovzduší. Nemoc se nejčastěji poprvé projevuje v dětství, propuknout však může i kdykoliv později. Nejlepším způsobem, jak se vyhnout astmatu nebo zmírnit jeho příznaky, je prevence. V léčbě pomůže laboratorní vyšetření, které odhalí alergeny způsobující potíže při dýchání.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.