Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyKočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

Zveřejněno: 13.07.2018

Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.

Jak fungují ledviny

Hlavní funkcí kočičích ledvin je stejně jako u všech ostatních savců čištění organismu od odpadních látek, které přirozeně vznikají při metabolických procesech. Ledviny tyto toxické látky filtrují a následně je vylučují z těla ven prostřednictvím moči. Při částečném či úplném selhání ledvin se odpadní látky hromadí v těle a následně dochází k otravě, která se projevuje nechutí k jídlu, zvracením, průjmy a v krajním případě i kómatem a smrtí.

„Klinické příznaky chronického onemocnění ledvin se projevují až ve chvíli, kdy je velká část ledvin nenávratně zničena. Patří mezi ně nadměrné pití a močení, nechutenství a snížený příjem krmiva, hubnutí, unavenost, apatie, zvracení, průjem. V pokročilých případech zjišťujeme výrazné nechutenství, zvracení, špatnou kvalitu srsti, zápach z tlamy, bledé sliznice, výraznou dehydrataci... vysvětluje MVDr. Petra Kišová z veterinární kliniky VET-PET.

Chronické selhání ledvin

Ledviny jsou u koček problematické i tím, že následné stárnutí je doprovázeno postupným snižováním funkční kapacity ledvin, které je kompenzováno zvýšeným výkonem jejich zdravé části.

Schopnost kočičích ledvin plnit svou úlohu i přes nefunkčnost více jak poloviny tkáně je štěstím a pohromou zároveň. Na jednu stranu je pozitivní, že i se sníženou funkčností ledvin zvládá kočka žít normální život, na druhou stranu je o to těžší onemocnění včas diagnostikovat. Viditelné příznaky totiž přichází až ve chvíli, kdy už je nelze vyléčit.

Prvních příznaků si můžete zpravidla všimnout až ve chvíli, kdy jsou ledviny funkční jen ze 40 procent a nedokážou už dostatečně koncentrovat moč. Kočka se tedy snaží více pít, nicméně i přesto dochází k odvodňování jejího organismu. S postupným zhoršováním stavu ledvin přichází další příznaky, jako jsou například zvýšená únava, nechutenství či zhoršení kvality srsti.

Ztráta více než 75 % funkce ledvin se pak nazývá chronické selhání. Postižený orgán už v této fázi nezvládá vylučovat všechny odpadní látky a ty se pak hromadí v těle

 „Při chronickém selhání již není možné ledviny vyléčit a vrátit do původního stavu. Včas dokážou problémy s ledvinami odhalit jen preventivní laboratorní testy krve či moči. Čím dříve je onemocnění odhaleno, tím lépe se dá předejít dalšímu zhoršování,“ radí MVDr. Petra Malinová z laboratoře SYNLAB, která se touto diagnostikou zabývá.

Akutní selhání ledvin

Jak už napovídá označení tohoto stavu, akutní selhání ledvin přichází náhle a znamená kompletní kolaps orgánu. Jedná se o kritický stav, který zvíře ohrožuje na životě. Příčinou může být kromě otravy také infekce nebo úraz.

V takové situaci můžete kočce zachránit život rychlým rozpoznáním symptomů a návštěvou veterináře. Mezi příznaky akutního selhání ledvin patří nechutenství, zvracení, průjem nebo zácpa, únava a nezájem kočky o okolní svět.

Prevencí ke spokojenému mazlíčkovi

Předejít závažným problémům s ledvinami můžete u své kočky důslednou prevencí, která jí může významně prodloužit život. Základem je dostatek čisté vody a kvalitní a vyvážená strava.

Pitný režim můžete u své kočky podpořit například speciální fontánkou nebo přístupem k tekoucí vodě. U stravy se doporučuje vyhýbat levnějším suchým granulím.

U starších koček nad sedm let je důležité každý rok chodit na testy krve nebo moči, které spolehlivě odhalí stav ledvin, a umožní tak včasné nasazení případné léčby.

Doporučujeme


materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.
jak-spravne-vytahnout-kliste.jpg

Jak správně vytáhnout klíště?

06.05.2019S příchodem teplejších měsíců se po zimě probouzí klíšťata, a tím opět roste riziko nákazy některou ze závažných nemocí, jež přenášejí. Nejčastěji se jedná o lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu. Když na sobě přisáté klíště odhalíte, nejdůležitějšími faktory jsou čas a správný postup při odstranění parazita – nesprávnou manipulací si totiž můžete přivodit infekci. Klíštěte je nutné se zbavit co nejdříve, virem klíšťové encefalitidy se můžete nakazit již po dvou hodinách od přisátí. Při podezření na infekci případné onemocnění potvrdí, nebo vyvrátí laboratorní test krve.