Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJsou biopotraviny skutečně zdravější než ty konvenční?
jsou-biopotraviny-skutecne-zdravejsi-nez-ty-konvencni.jpg

Jsou biopotraviny skutečně zdravější než ty konvenční?

Zveřejněno: 06.02.2015

Podle českého ministerstva zemědělství, je prokázáno, že biopotraviny mají lepší výživovou hodnotu než potraviny klasické. Věděli jste třeba, že biopotraviny mají citelně vyšší obsah vitamínů a vyšší obsah minerálních látek?  Například ekologicky vypěstovaná zelenina obsahuje v porovnání s konvenční zeleninou až o 50 % míň dusičnanů, a dokonce o 90 % méně pesticidů! 

Sortiment českých biopotravin je už poměrně široký. K těm nejběžnějším patří mléko, jogurty, sýry, tvaroh, pečivo, čaj, koření, mouka, těstoviny, dětská výživa, vejce, maso, ovoce a zelenina. Kromě toho, že jsou ekologicky vyráběné potraviny hodnotnější z výživového hlediska, přispívají spotřebitelé jejich nákupem k lepším životním podmínkám chovaných zvířat a k nižšímu znečišťování životního prostředí chemickými látkami. Biopotraviny na rozdíl od klasických potravin neobsahují chemická aditiva, konzervanty, stabilizátory, umělá barviva a další dodatečně přidané látky, které mohou zbytečně zatěžovat lidské tělo.

Ekologicky pěstované rostliny se obejdou bez průmyslových hnojiv a pesticidů, herbicidů a fungicidů. To všechno jsou vlastně jedy. Ekologicky chovaná zvířata žijí ve svém přirozeném prostředí, jsou spolu v přirozeném kontaktu, takže nejsou ve stresu. Zákon o ekologickém zemědělství zakazuje krmit zvířata v ekologických chovech masokostní moučkou, podávat jim preventivně antibiotika a stimulovat jejich růst hormonálními přípravky. Biomaso z takto chovaných zvířat je proto prosté zbytků všech umělých chemikálií a neobsahuje stresové hormony.

Protože na současném trendu zvýšeného zájmu o biopotraviny chtějí občas vydělat i výrobci konvenčních potravin, je třeba nenechat se při nákupu zmást. Zelený obal, nápis zdravá potravina a podobné triky mají vyvolat dojem, že je výrobek zdravý a ekologický, i když tomu tak není. Jak uvádí ministerstvo zemědělství, každá potravina, která je označená slovem BIO či jiným odkazem na způsob produkce v ekologickém zemědělství, musí být zároveň opatřena na obalu kódem organizace, která provedla kontrolu, zda výrobek skutečně splňuje zákonné podmínky pro biopotraviny. Díky kódu si pak lze na webových stránkách jednotlivých kontrolních organizací snadno dohledat, zda výrobek skutečně kontrolou prošel.

Doporučujeme


renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.