Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJsou biopotraviny skutečně zdravější než ty konvenční?
jsou-biopotraviny-skutecne-zdravejsi-nez-ty-konvencni.jpg

Jsou biopotraviny skutečně zdravější než ty konvenční?

Zveřejněno: 06.02.2015

Podle českého ministerstva zemědělství, je prokázáno, že biopotraviny mají lepší výživovou hodnotu než potraviny klasické. Věděli jste třeba, že biopotraviny mají citelně vyšší obsah vitamínů a vyšší obsah minerálních látek?  Například ekologicky vypěstovaná zelenina obsahuje v porovnání s konvenční zeleninou až o 50 % míň dusičnanů, a dokonce o 90 % méně pesticidů! 

Sortiment českých biopotravin je už poměrně široký. K těm nejběžnějším patří mléko, jogurty, sýry, tvaroh, pečivo, čaj, koření, mouka, těstoviny, dětská výživa, vejce, maso, ovoce a zelenina. Kromě toho, že jsou ekologicky vyráběné potraviny hodnotnější z výživového hlediska, přispívají spotřebitelé jejich nákupem k lepším životním podmínkám chovaných zvířat a k nižšímu znečišťování životního prostředí chemickými látkami. Biopotraviny na rozdíl od klasických potravin neobsahují chemická aditiva, konzervanty, stabilizátory, umělá barviva a další dodatečně přidané látky, které mohou zbytečně zatěžovat lidské tělo.

Ekologicky pěstované rostliny se obejdou bez průmyslových hnojiv a pesticidů, herbicidů a fungicidů. To všechno jsou vlastně jedy. Ekologicky chovaná zvířata žijí ve svém přirozeném prostředí, jsou spolu v přirozeném kontaktu, takže nejsou ve stresu. Zákon o ekologickém zemědělství zakazuje krmit zvířata v ekologických chovech masokostní moučkou, podávat jim preventivně antibiotika a stimulovat jejich růst hormonálními přípravky. Biomaso z takto chovaných zvířat je proto prosté zbytků všech umělých chemikálií a neobsahuje stresové hormony.

Protože na současném trendu zvýšeného zájmu o biopotraviny chtějí občas vydělat i výrobci konvenčních potravin, je třeba nenechat se při nákupu zmást. Zelený obal, nápis zdravá potravina a podobné triky mají vyvolat dojem, že je výrobek zdravý a ekologický, i když tomu tak není. Jak uvádí ministerstvo zemědělství, každá potravina, která je označená slovem BIO či jiným odkazem na způsob produkce v ekologickém zemědělství, musí být zároveň opatřena na obalu kódem organizace, která provedla kontrolu, zda výrobek skutečně splňuje zákonné podmínky pro biopotraviny. Díky kódu si pak lze na webových stránkách jednotlivých kontrolních organizací snadno dohledat, zda výrobek skutečně kontrolou prošel.

Doporučujeme


nadmerne-padani-vlasu-se-da-resit-vcasnou-lecbou.jpg

Nadměrné padání vlasů se dá řešit včasnou léčbou

03.06.2019Padání vlasů je přirozenou součástí výměny vlasového porostu. Zdravému člověku běžně vypadne 50 až 80 vlasů za den. O nadměrném padání vlasů zvaném alopecie hovoříme v případě denního úbytku vyššího než 100 vlasů. Vlasy mohou řídnout a vypadávat rovnoměrně po celé hlavě, nebo zanechávat viditelné, jasně ohraničené lysinky. Oba typy nadměrného padání vlasů postihují muže i ženy a mohou být dědičné, přirozeně doprovázet stárnutí, ale také poukazovat na hormonální nerovnováhu nebo infekční či autoimunitní onemocnění. V případě zaznamenání většího úbytku vlasů je na místě navštívit praktického nebo kožního lékaře, který pomůže stanovit příčinu a určí vhodnou léčbu.
co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.
s-nebezpecnou-trombofilii-se-da-bojovat-nejdriv-je-ale-nutne-ji-odhalit.jpg

S nebezpečnou trombofilií se dá bojovat. Nejdřív je ale nutné ji odhalit

17.05.2019U trombofiliků dochází vlivem genetické mutace ke zvýšenému srážení krve – trombofilii. Hrozí tak, že se vytvoří krevní sraženiny neboli tromby, které mohou částečně nebo úplně ucpat cévu a ohrozit člověka na životě. Trombofilie je ovlivněna vrozenými dispozicemi a zevními vlivy, jako je pohybový režim, obezita, věk, kouření, úraz či užívání některých léků jako například antikoncepce. O příčinách i následcích trombofilie je bohužel stále obecně nízké povědomí a ohrožení lidé tak často ani neví, že se jich tato porucha týká. Pro diagnostiku přitom stačí zajít na odběr krve.