Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJátra a nezřízený způsob života
jatra-a-nezrizeny-zpusob-zivota.jpg

Játra a nezřízený způsob života

Zveřejněno: 21.02.2014

Asi většina lidí má někdy potřebu se trochu odvázat, nehledět na to, co sní a vypije. To je úplně normální. Jenže žít takto prakticky každý den už hraničí s hazardem s vlastním zdravím. Čeho bychom se měli vyvarovat, pokud chceme mít zdravá játra?

Nezřízený život je pojem, který dokonce nedávno definoval Nejvyšší soud. Kategorie jako dlouhodobé či trvalé neplnění vyživovací povinnosti a péči o děti či rodinu, nekontrolovatelná závislost na hracích automatech nebo opakovanou trestnou činnost, jsou sice nepěknými vlastnostmi, pro játra ale až tak závažné nejsou. Těmi hlavními jsou poslední dvě, a to alkoholismus a drogová závislost.

Většina z nás asi tuší, že alkohol játrům neprospívá. Odbourávání alkoholu mají totiž na starost právě játra. Nadměrná konzumace alkoholu může vést k nejprve ke steatóze jater, neboli ztučnění jater. Dalším stupněm může být cirhóza jater, tedy jejich ztvrdnutí. Kromě toho může být člověk postižen i alkoholickou hepatitidou. Ta je sice léčitelná, ovšem podmínkou je opravdu přísná abstinence. A jaké množství může vést k trvalému poškození jater?

U mužů je to přibližně láhev vína denně po dobu 20 let. A pozor, u žen to může být už sklenička vína denně.  Ještě hůře samozřejmě poškozují játra i drogy a kouření. Ale není to jen alkohol či cigarety, které játrům neprospívají.

Nezapomínejme ani na jídla, která játrům v nadměrném množství škodí. Jde především o potraviny, které mají vyšší tzv. glykemický index. Ty naše tělo stráví mnohem rychleji než jiné, což vede k hromadění tuku v jaterních buňkách. To v konečném důsledku může opět vést ke steatóze jater. Ta sice zpočátku nemá vážné projevy, ale postupně může dojít až k cirhóze jater nebo k jejich smrtelnému selhání. Měli bychom se tedy vyvarovat konzumaci některých potravin ve větším množství. Jsou to především brambory, bílé pečivo, kukuřičné lupínky, bílá rýže, chipsy, burizony ale také například med a pivo.

Pravda, není toho málo, čeho bychom se měli vyvarovat. Obecně však lze říci, že nejde ani tak o to vynechat zcela alkohol či některé z vyjmenovaných potravin, ale spíše o to nepřehánět to ani s jedním z nich. A pokud si nejste jisti, jak jsou na tom právě vaše játra, neváhejte se nechat zdarma vyšetřit v rámci projektu Zdraví národa.

Doporučujeme


materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
zradne-zahranicni-nemoci-proti-kterym-neexistuje-ockovani.jpg

Zrádné zahraniční nemoci, proti kterým neexistuje očkování

10.09.2018Infekční nemoci jsou u cestovatelů v exotických zemích poměrně běžné. Proti některým z nich jako například žloutenka A nebo B, břišní tyfus nebo žlutá zimnice je možné se chránit včasným očkováním, proti řadě dalších závažných onemocnění ale bohužel zatím očkovací vakcína neexistuje. Nejspolehlivějším způsobem, jak se po návratu ze zahraničí ujistit o svém zdraví a vyhnout následkům nebezpečných nemocí, je preventivní rozbor krve. Člověk tak ochrání sebe i své okolí, některá onemocnění jsou totiž vysoce nakažlivá.