Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJátra a nezřízený způsob života
jatra-a-nezrizeny-zpusob-zivota.jpg

Játra a nezřízený způsob života

Zveřejněno: 21.02.2014

Asi většina lidí má někdy potřebu se trochu odvázat, nehledět na to, co sní a vypije. To je úplně normální. Jenže žít takto prakticky každý den už hraničí s hazardem s vlastním zdravím. Čeho bychom se měli vyvarovat, pokud chceme mít zdravá játra?

Nezřízený život je pojem, který dokonce nedávno definoval Nejvyšší soud. Kategorie jako dlouhodobé či trvalé neplnění vyživovací povinnosti a péči o děti či rodinu, nekontrolovatelná závislost na hracích automatech nebo opakovanou trestnou činnost, jsou sice nepěknými vlastnostmi, pro játra ale až tak závažné nejsou. Těmi hlavními jsou poslední dvě, a to alkoholismus a drogová závislost.

Většina z nás asi tuší, že alkohol játrům neprospívá. Odbourávání alkoholu mají totiž na starost právě játra. Nadměrná konzumace alkoholu může vést k nejprve ke steatóze jater, neboli ztučnění jater. Dalším stupněm může být cirhóza jater, tedy jejich ztvrdnutí. Kromě toho může být člověk postižen i alkoholickou hepatitidou. Ta je sice léčitelná, ovšem podmínkou je opravdu přísná abstinence. A jaké množství může vést k trvalému poškození jater?

U mužů je to přibližně láhev vína denně po dobu 20 let. A pozor, u žen to může být už sklenička vína denně.  Ještě hůře samozřejmě poškozují játra i drogy a kouření. Ale není to jen alkohol či cigarety, které játrům neprospívají.

Nezapomínejme ani na jídla, která játrům v nadměrném množství škodí. Jde především o potraviny, které mají vyšší tzv. glykemický index. Ty naše tělo stráví mnohem rychleji než jiné, což vede k hromadění tuku v jaterních buňkách. To v konečném důsledku může opět vést ke steatóze jater. Ta sice zpočátku nemá vážné projevy, ale postupně může dojít až k cirhóze jater nebo k jejich smrtelnému selhání. Měli bychom se tedy vyvarovat konzumaci některých potravin ve větším množství. Jsou to především brambory, bílé pečivo, kukuřičné lupínky, bílá rýže, chipsy, burizony ale také například med a pivo.

Pravda, není toho málo, čeho bychom se měli vyvarovat. Obecně však lze říci, že nejde ani tak o to vynechat zcela alkohol či některé z vyjmenovaných potravin, ale spíše o to nepřehánět to ani s jedním z nich. A pokud si nejste jisti, jak jsou na tom právě vaše játra, neváhejte se nechat zdarma vyšetřit v rámci projektu Zdraví národa.

Doporučujeme


ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.