Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJátra a nezřízený způsob života
jatra-a-nezrizeny-zpusob-zivota.jpg

Játra a nezřízený způsob života

Zveřejněno: 21.02.2014

Asi většina lidí má někdy potřebu se trochu odvázat, nehledět na to, co sní a vypije. To je úplně normální. Jenže žít takto prakticky každý den už hraničí s hazardem s vlastním zdravím. Čeho bychom se měli vyvarovat, pokud chceme mít zdravá játra?

Nezřízený život je pojem, který dokonce nedávno definoval Nejvyšší soud. Kategorie jako dlouhodobé či trvalé neplnění vyživovací povinnosti a péči o děti či rodinu, nekontrolovatelná závislost na hracích automatech nebo opakovanou trestnou činnost, jsou sice nepěknými vlastnostmi, pro játra ale až tak závažné nejsou. Těmi hlavními jsou poslední dvě, a to alkoholismus a drogová závislost.

Většina z nás asi tuší, že alkohol játrům neprospívá. Odbourávání alkoholu mají totiž na starost právě játra. Nadměrná konzumace alkoholu může vést k nejprve ke steatóze jater, neboli ztučnění jater. Dalším stupněm může být cirhóza jater, tedy jejich ztvrdnutí. Kromě toho může být člověk postižen i alkoholickou hepatitidou. Ta je sice léčitelná, ovšem podmínkou je opravdu přísná abstinence. A jaké množství může vést k trvalému poškození jater?

U mužů je to přibližně láhev vína denně po dobu 20 let. A pozor, u žen to může být už sklenička vína denně.  Ještě hůře samozřejmě poškozují játra i drogy a kouření. Ale není to jen alkohol či cigarety, které játrům neprospívají.

Nezapomínejme ani na jídla, která játrům v nadměrném množství škodí. Jde především o potraviny, které mají vyšší tzv. glykemický index. Ty naše tělo stráví mnohem rychleji než jiné, což vede k hromadění tuku v jaterních buňkách. To v konečném důsledku může opět vést ke steatóze jater. Ta sice zpočátku nemá vážné projevy, ale postupně může dojít až k cirhóze jater nebo k jejich smrtelnému selhání. Měli bychom se tedy vyvarovat konzumaci některých potravin ve větším množství. Jsou to především brambory, bílé pečivo, kukuřičné lupínky, bílá rýže, chipsy, burizony ale také například med a pivo.

Pravda, není toho málo, čeho bychom se měli vyvarovat. Obecně však lze říci, že nejde ani tak o to vynechat zcela alkohol či některé z vyjmenovaných potravin, ale spíše o to nepřehánět to ani s jedním z nich. A pokud si nejste jisti, jak jsou na tom právě vaše játra, neváhejte se nechat zdarma vyšetřit v rámci projektu Zdraví národa.

Doporučujeme


proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.