Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJátra a nezřízený způsob života
jatra-a-nezrizeny-zpusob-zivota.jpg

Játra a nezřízený způsob života

Zveřejněno: 21.02.2014

Asi většina lidí má někdy potřebu se trochu odvázat, nehledět na to, co sní a vypije. To je úplně normální. Jenže žít takto prakticky každý den už hraničí s hazardem s vlastním zdravím. Čeho bychom se měli vyvarovat, pokud chceme mít zdravá játra?

Nezřízený život je pojem, který dokonce nedávno definoval Nejvyšší soud. Kategorie jako dlouhodobé či trvalé neplnění vyživovací povinnosti a péči o děti či rodinu, nekontrolovatelná závislost na hracích automatech nebo opakovanou trestnou činnost, jsou sice nepěknými vlastnostmi, pro játra ale až tak závažné nejsou. Těmi hlavními jsou poslední dvě, a to alkoholismus a drogová závislost.

Většina z nás asi tuší, že alkohol játrům neprospívá. Odbourávání alkoholu mají totiž na starost právě játra. Nadměrná konzumace alkoholu může vést k nejprve ke steatóze jater, neboli ztučnění jater. Dalším stupněm může být cirhóza jater, tedy jejich ztvrdnutí. Kromě toho může být člověk postižen i alkoholickou hepatitidou. Ta je sice léčitelná, ovšem podmínkou je opravdu přísná abstinence. A jaké množství může vést k trvalému poškození jater?

U mužů je to přibližně láhev vína denně po dobu 20 let. A pozor, u žen to může být už sklenička vína denně.  Ještě hůře samozřejmě poškozují játra i drogy a kouření. Ale není to jen alkohol či cigarety, které játrům neprospívají.

Nezapomínejme ani na jídla, která játrům v nadměrném množství škodí. Jde především o potraviny, které mají vyšší tzv. glykemický index. Ty naše tělo stráví mnohem rychleji než jiné, což vede k hromadění tuku v jaterních buňkách. To v konečném důsledku může opět vést ke steatóze jater. Ta sice zpočátku nemá vážné projevy, ale postupně může dojít až k cirhóze jater nebo k jejich smrtelnému selhání. Měli bychom se tedy vyvarovat konzumaci některých potravin ve větším množství. Jsou to především brambory, bílé pečivo, kukuřičné lupínky, bílá rýže, chipsy, burizony ale také například med a pivo.

Pravda, není toho málo, čeho bychom se měli vyvarovat. Obecně však lze říci, že nejde ani tak o to vynechat zcela alkohol či některé z vyjmenovaných potravin, ale spíše o to nepřehánět to ani s jedním z nich. A pokud si nejste jisti, jak jsou na tom právě vaše játra, neváhejte se nechat zdarma vyšetřit v rámci projektu Zdraví národa.

Doporučujeme


vcasna-kontrola-stitne-zlazy-muze-zachranit-zivot.jpg

Včasná kontrola štítné žlázy může zachránit život

03.06.2019Poruchy štítné žlázy postihují obě pohlaví, častěji však ženy. Snížená funkce štítné žlázy, takzvaná hypotyreóza, může být příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Tyto nemoci jsou většinou dobře léčitelné, musí se však odhalit včas. Zda vám štítná žláza funguje správně, zjistíte z krevního testu.
nevite-ktere-pylove-alergeny-vas-trapi-zajdete-si-na-krevni-test.jpg

Nevíte, které pylové alergeny vás trápí? Zajděte si na krevní test.

03.06.2019Rok se s rokem sešel a opět tu máme bujaré jarní období. S probouzením přírody se vzduchem začíná šířit také velké množství alergenů, které dle údajů České společnosti alergologie a klinické imunologie negativně ovlivňuje zdraví až 2,5 milionu Čechů. Nejpočetnější skupina alergiků je citlivá na pyly trav a břízy, kterých je ovzduší plné v období od března do května. Trpíte-li na jaře častým kýcháním, rýmou, bolestmi hlavy či svěděním očí, pravděpodobně máte alergii na některé z pylů.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.