Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJaký vliv mají pokojové rostliny na lidské zdraví?
jaky-vliv-maji-pokojove-rostliny-na-lidske-zdravi.jpg

Jaký vliv mají pokojové rostliny na lidské zdraví?

Zveřejněno: 13.03.2015

V dnešní moderní době trávíme většinu svého života zavření v místnostech – doma, ve škole nebo v práci. Asi málokoho by napadlo, že i přes pravidelný úklid může vzduch uvnitř bytu nebo v kanceláři obsahovat různé zdraví škodlivé látky. Čím to je? A jak nám v tomto ohledu mohou pomáhat pokojové rostliny?

Některé laky, lepidla, stavební a izolační hmoty nebo čisticí prostředky obsahují řadu látek, které našemu zdraví rozhodně neprospívají. Zvlášť při nedostatečném větrání a malé výměně vzduchu v interiéru se částice z těchto přípravků mohou uvolňovat do ovzduší. Očím a sliznicím dýchacích cest neprospívá ani extrémně suchý vzduch, který bývá v bytech během topné sezóny. Nepříjemné jsou i jemné prachové částice, které se i přes pravidelné vysávání a utírání prachu v místnostech běžně vyskytují.

Říkáte si, jak nám s tím vším mohou pomoci rostliny? Všechny dokážou ze vzduchu vychytávat sloučeniny, které obsahují uhlík. Ten totiž potřebují ke své výživě. Proto zvládnou pohlcovat řadu molekul různých škodlivých látek, mimo jiné třeba formaldehyd nebo trichlorethylen. Nejúčinnějšími ochránci zdravého ovzduší v bytě jsou notoricky známé rostliny, jako fíkus, břečťan, lopatkovec, zelenec, aloe a tchýnin jazyk. Pokud chcete přirozeným způsobem zvýšit vlhkost vzduchu, poslouží vám nejlépe šáchor a banánovník. Pokud doma nebo v práci bojujete hlavně s jemnými prachovými částicemi, pomohou vám hlavně rostliny s chlupatými listy a rostliny čeledi tlusticovitých.

Pokojové rostliny pochopitelně nefungují jako čističky vzduchu, které by vám rázem z bytu nebo kanceláře vytvořily oázu čerstvého vzduchu. Nicméně aspoň s minimálním zvlhčením a okysličením vzduchu vám pomoct dokážou. Kromě toho mají prokazatelně pozitivní vliv na psychický stav. A jak známo, psychika je s fyzickým zdravím úzce propojená. 

Doporučujeme


chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek. 
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.