Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJaký vliv mají pokojové rostliny na lidské zdraví?
jaky-vliv-maji-pokojove-rostliny-na-lidske-zdravi.jpg

Jaký vliv mají pokojové rostliny na lidské zdraví?

Zveřejněno: 13.03.2015

V dnešní moderní době trávíme většinu svého života zavření v místnostech – doma, ve škole nebo v práci. Asi málokoho by napadlo, že i přes pravidelný úklid může vzduch uvnitř bytu nebo v kanceláři obsahovat různé zdraví škodlivé látky. Čím to je? A jak nám v tomto ohledu mohou pomáhat pokojové rostliny?

Některé laky, lepidla, stavební a izolační hmoty nebo čisticí prostředky obsahují řadu látek, které našemu zdraví rozhodně neprospívají. Zvlášť při nedostatečném větrání a malé výměně vzduchu v interiéru se částice z těchto přípravků mohou uvolňovat do ovzduší. Očím a sliznicím dýchacích cest neprospívá ani extrémně suchý vzduch, který bývá v bytech během topné sezóny. Nepříjemné jsou i jemné prachové částice, které se i přes pravidelné vysávání a utírání prachu v místnostech běžně vyskytují.

Říkáte si, jak nám s tím vším mohou pomoci rostliny? Všechny dokážou ze vzduchu vychytávat sloučeniny, které obsahují uhlík. Ten totiž potřebují ke své výživě. Proto zvládnou pohlcovat řadu molekul různých škodlivých látek, mimo jiné třeba formaldehyd nebo trichlorethylen. Nejúčinnějšími ochránci zdravého ovzduší v bytě jsou notoricky známé rostliny, jako fíkus, břečťan, lopatkovec, zelenec, aloe a tchýnin jazyk. Pokud chcete přirozeným způsobem zvýšit vlhkost vzduchu, poslouží vám nejlépe šáchor a banánovník. Pokud doma nebo v práci bojujete hlavně s jemnými prachovými částicemi, pomohou vám hlavně rostliny s chlupatými listy a rostliny čeledi tlusticovitých.

Pokojové rostliny pochopitelně nefungují jako čističky vzduchu, které by vám rázem z bytu nebo kanceláře vytvořily oázu čerstvého vzduchu. Nicméně aspoň s minimálním zvlhčením a okysličením vzduchu vám pomoct dokážou. Kromě toho mají prokazatelně pozitivní vliv na psychický stav. A jak známo, psychika je s fyzickým zdravím úzce propojená. 

Doporučujeme


rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?