Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJaký vliv mají pokojové rostliny na lidské zdraví?
jaky-vliv-maji-pokojove-rostliny-na-lidske-zdravi.jpg

Jaký vliv mají pokojové rostliny na lidské zdraví?

Zveřejněno: 13.03.2015

V dnešní moderní době trávíme většinu svého života zavření v místnostech – doma, ve škole nebo v práci. Asi málokoho by napadlo, že i přes pravidelný úklid může vzduch uvnitř bytu nebo v kanceláři obsahovat různé zdraví škodlivé látky. Čím to je? A jak nám v tomto ohledu mohou pomáhat pokojové rostliny?

Některé laky, lepidla, stavební a izolační hmoty nebo čisticí prostředky obsahují řadu látek, které našemu zdraví rozhodně neprospívají. Zvlášť při nedostatečném větrání a malé výměně vzduchu v interiéru se částice z těchto přípravků mohou uvolňovat do ovzduší. Očím a sliznicím dýchacích cest neprospívá ani extrémně suchý vzduch, který bývá v bytech během topné sezóny. Nepříjemné jsou i jemné prachové částice, které se i přes pravidelné vysávání a utírání prachu v místnostech běžně vyskytují.

Říkáte si, jak nám s tím vším mohou pomoci rostliny? Všechny dokážou ze vzduchu vychytávat sloučeniny, které obsahují uhlík. Ten totiž potřebují ke své výživě. Proto zvládnou pohlcovat řadu molekul různých škodlivých látek, mimo jiné třeba formaldehyd nebo trichlorethylen. Nejúčinnějšími ochránci zdravého ovzduší v bytě jsou notoricky známé rostliny, jako fíkus, břečťan, lopatkovec, zelenec, aloe a tchýnin jazyk. Pokud chcete přirozeným způsobem zvýšit vlhkost vzduchu, poslouží vám nejlépe šáchor a banánovník. Pokud doma nebo v práci bojujete hlavně s jemnými prachovými částicemi, pomohou vám hlavně rostliny s chlupatými listy a rostliny čeledi tlusticovitých.

Pokojové rostliny pochopitelně nefungují jako čističky vzduchu, které by vám rázem z bytu nebo kanceláře vytvořily oázu čerstvého vzduchu. Nicméně aspoň s minimálním zvlhčením a okysličením vzduchu vám pomoct dokážou. Kromě toho mají prokazatelně pozitivní vliv na psychický stav. A jak známo, psychika je s fyzickým zdravím úzce propojená. 

Doporučujeme


kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.