Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJaký vliv mají pokojové rostliny na lidské zdraví?
jaky-vliv-maji-pokojove-rostliny-na-lidske-zdravi.jpg

Jaký vliv mají pokojové rostliny na lidské zdraví?

Zveřejněno: 13.03.2015

V dnešní moderní době trávíme většinu svého života zavření v místnostech – doma, ve škole nebo v práci. Asi málokoho by napadlo, že i přes pravidelný úklid může vzduch uvnitř bytu nebo v kanceláři obsahovat různé zdraví škodlivé látky. Čím to je? A jak nám v tomto ohledu mohou pomáhat pokojové rostliny?

Některé laky, lepidla, stavební a izolační hmoty nebo čisticí prostředky obsahují řadu látek, které našemu zdraví rozhodně neprospívají. Zvlášť při nedostatečném větrání a malé výměně vzduchu v interiéru se částice z těchto přípravků mohou uvolňovat do ovzduší. Očím a sliznicím dýchacích cest neprospívá ani extrémně suchý vzduch, který bývá v bytech během topné sezóny. Nepříjemné jsou i jemné prachové částice, které se i přes pravidelné vysávání a utírání prachu v místnostech běžně vyskytují.

Říkáte si, jak nám s tím vším mohou pomoci rostliny? Všechny dokážou ze vzduchu vychytávat sloučeniny, které obsahují uhlík. Ten totiž potřebují ke své výživě. Proto zvládnou pohlcovat řadu molekul různých škodlivých látek, mimo jiné třeba formaldehyd nebo trichlorethylen. Nejúčinnějšími ochránci zdravého ovzduší v bytě jsou notoricky známé rostliny, jako fíkus, břečťan, lopatkovec, zelenec, aloe a tchýnin jazyk. Pokud chcete přirozeným způsobem zvýšit vlhkost vzduchu, poslouží vám nejlépe šáchor a banánovník. Pokud doma nebo v práci bojujete hlavně s jemnými prachovými částicemi, pomohou vám hlavně rostliny s chlupatými listy a rostliny čeledi tlusticovitých.

Pokojové rostliny pochopitelně nefungují jako čističky vzduchu, které by vám rázem z bytu nebo kanceláře vytvořily oázu čerstvého vzduchu. Nicméně aspoň s minimálním zvlhčením a okysličením vzduchu vám pomoct dokážou. Kromě toho mají prokazatelně pozitivní vliv na psychický stav. A jak známo, psychika je s fyzickým zdravím úzce propojená. 

Doporučujeme


dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
predstavujeme-nej-limonadu-letosniho-leta.png

Představujeme NEJ limonádu letošního léta!

22.06.2018Dulenka neboli levandule patří mezi oblíbené jedlé rostliny a poslední dobou čím dál častěji nachází své místo právě v kuchyni. Modrofialové květy se přidávají do dezertů, sušenek, marmelád, polévek nebo jako součást marinád k masu. Punc originality má levandulový drink z vlastnoručně vyrobeného sirupu, který potěší vaše smysly.