Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJaký typ cvičení pomůže při problémech s křečovými žilami?
jaky-typ-cviceni-pomuze-pri-problemech-s-krecovymi-zilami.jpg

Jaký typ cvičení pomůže při problémech s křečovými žilami?

Zveřejněno: 22.06.2015

Křečové žíly nejsou jen estetický problém, ale přinášejí s sebou i závažné zdravotní problémy. Můžou se zanítit, další komplikací jsou bércové vředy a v neposlední řadě životu nebezpečná trombóza. Proto se vyplatí začít křečové žíly léčit co nejdřív. V pokročilém stavu už je nutná chirurgická léčba. V počátečních fázích ale hodně pomáhá pohyb. Jak na to? 

Pokud máte křečové žíly, rozhodně byste se měli vyvarovat dlouhého stání nebo sezení. Při sedavém zaměstnání zkuste každou hodinu vstát a trochu se projít. I kdybyste si měli jít jen uvařit čaj nebo několikrát obejít místnost, je to pořád lepší než nepřetržité sezení. Vsedě aspoň kývejte nohama, kružte chodidly, a pokud je to možné, dejte si občas nohy do zvýšené polohy, abyste omezili hromadění krve. Když musíte naopak v zaměstnání dlouhodobě stát, zkuste přenášet váhu z jedné nohy na druhou a hýbejte špičkami. Ideální je rozpumpovat co nejčastěji krev v dolních končetinách.

Pacienti s křečovými žilami by proto měli chodit často na procházky, jezdit rekreačně na kole nebo chodit pravidelně plavat. Pokud jsou pro vás podobné aktivity moc náročné nebo je nestíháte, pomáhá i jednoduchý cvik, při kterém simulujete jízdu na kole vleže na zádech. Takové šlapání vleže na pár minut stihnete v klidu každý den.

Zcela nevhodné jsou pro lidi s křečovými žilami ty aktivity, které zahrnují prudké změny pohybů a vysokou silovou zátěž. Lidé s křečovými žilami by se proto měli vyhýbat vzpírání, zvedání činek a statickému posilování. Vhodný není ani squash nebo tenis. V pokročilém stádiu se nedoporučuje ani sjezdové lyžování.     

Doporučujeme


bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.