Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJaký typ cvičení pomůže při problémech s křečovými žilami?
jaky-typ-cviceni-pomuze-pri-problemech-s-krecovymi-zilami.jpg

Jaký typ cvičení pomůže při problémech s křečovými žilami?

Zveřejněno: 22.06.2015

Křečové žíly nejsou jen estetický problém, ale přinášejí s sebou i závažné zdravotní problémy. Můžou se zanítit, další komplikací jsou bércové vředy a v neposlední řadě životu nebezpečná trombóza. Proto se vyplatí začít křečové žíly léčit co nejdřív. V pokročilém stavu už je nutná chirurgická léčba. V počátečních fázích ale hodně pomáhá pohyb. Jak na to? 

Pokud máte křečové žíly, rozhodně byste se měli vyvarovat dlouhého stání nebo sezení. Při sedavém zaměstnání zkuste každou hodinu vstát a trochu se projít. I kdybyste si měli jít jen uvařit čaj nebo několikrát obejít místnost, je to pořád lepší než nepřetržité sezení. Vsedě aspoň kývejte nohama, kružte chodidly, a pokud je to možné, dejte si občas nohy do zvýšené polohy, abyste omezili hromadění krve. Když musíte naopak v zaměstnání dlouhodobě stát, zkuste přenášet váhu z jedné nohy na druhou a hýbejte špičkami. Ideální je rozpumpovat co nejčastěji krev v dolních končetinách.

Pacienti s křečovými žilami by proto měli chodit často na procházky, jezdit rekreačně na kole nebo chodit pravidelně plavat. Pokud jsou pro vás podobné aktivity moc náročné nebo je nestíháte, pomáhá i jednoduchý cvik, při kterém simulujete jízdu na kole vleže na zádech. Takové šlapání vleže na pár minut stihnete v klidu každý den.

Zcela nevhodné jsou pro lidi s křečovými žilami ty aktivity, které zahrnují prudké změny pohybů a vysokou silovou zátěž. Lidé s křečovými žilami by se proto měli vyhýbat vzpírání, zvedání činek a statickému posilování. Vhodný není ani squash nebo tenis. V pokročilém stádiu se nedoporučuje ani sjezdové lyžování.     

Doporučujeme


vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.