

Jakou teplotu udržovat v bytě a proč nemít „přetopeno“?
Zveřejněno: 31.10.2014
Začala topná sezóna, a proto je ideální čas zjistit, jaká je optimální teplota v jednotlivých místnostech v našich domovech. Řada lidí má totiž tendenci mít doma v podzimních a zimních měsících mnohem vyšší teplotu, než je třeba. Kromě toho, že se přetopené místnosti odrazí na našich financích, není dlouhodobý pobyt v nich vhodný ani pro naše zdraví.
Pokud s přicházejícím podzimem začneme svůj domov vytápět až příliš horlivě, zaděláváme si tím na řadu zdravotních problémů. Přetopený vzduch v místnostech totiž ztrácí přirozenou vlhkost, která by se v obytných místnostech měla pohybovat mezi 40 % - 60 %. Pokud je vlhkost vzduchu kvůli příliš vysoké teplotě nižší, vysouší to sliznice a pokožku.
Suchá kůže a poletující přesušené vlasy mohou být sice nepříjemné, ale pro zdraví jsou nebezpečnější vysušené sliznice. Ty jsou totiž v tomto stavu mnohem náchylnější k propuštění infekce do těla. Další, co mluví v neprospěch přílišného vytápění domova, je zátěž, kterou pro náš organismus představuje přechod z extrémně vytopené místnosti do chladného počasí venku. Čím je teplotní rozdíl vyšší, tím větší šok přesun pro tělo znamená. Přetopený byt je navíc ideálním semeništěm roztočů, kteří se v teplém prostředí rychleji množí. Přehnané vytápění nesvědčí alergikům a astmatikům, protože se jím může citelně zhoršit jejich stav.
Jaké jsou tedy doporučené teploty v jednotlivých místnostech?
Ložnice 17°C - 19°C
Obývací pokoj 20°C - 21°C
Kuchyně 20°C - 21°C
Dětský pokoj 20°C - 21°C (v případě, že v něm děti pouze přespávají, pak 17°C - 19°C )
Koupelna 22°C - 24°C
Předsíň, chodby 17°C - 19°C
Kvůli zdraví je nutné, abychom ani v sychravých měsících nezapomínali dostatečně větrat. Vydýchaný a nevětraný vzduch taky nahrává množení roztočů a plísní. A to jsme ještě nezmínili, že se ve špatně okysličeném prostředí můžeme cítit malátní a unavení. Větrat je nutné minimálně dvakrát denně, a to aspoň po dobu 5 minut.
Doporučujeme

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům
21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve
05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.