Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJaké bohatství se skrývá v konopném semínku
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

Zveřejněno: 16.03.2018

Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.

Konopná semínka jsou nabitá celou škálou zdraví prospěšných látek tak jako jen málokterá složka naší potravy. Pozitivní vliv mají na srdce a mozek díky vyváženému poměru omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Snižují riziko srdečních onemocnění, hladinu cholesterolu i krevní tlak.

TIP: Jelikož se omega-3 vyskytují v mozku, „nakrmte“ ho loupanými semínky hned po ránu, například jejich přidáním do cereálií nebo jogurtu.

Přidáním tří lžic semínek do salátu nebo smoothie dodáte tělu deset gramů vysoce kvalitních bílkovin. Semínka proto jsou vhodnou náhradou masa pro vegetariány. Další bohatství se skrývá v minerálech, jako je hořčík, fosfor, železo a zinek. První dva jmenované podporují zdravé kosti, železo zajišťuje okysličování organismu a se zinkem posílíte imunitu. Výčet benefitů završuje plejáda vitaminů, mezi které patří A, B, B1, B2, B3, B6, C, E, PP a F.

TIP: Konopné mléko

Zařazení rostlinných mlék oživí jídelníček a potěší ty, kdo mají potíže s trávením toho živočišného. Konopná semínka alespoň na 24 hodin namočte (až začnete pozorovat klíčení) a dvakrát denně vyměňte vodu. Poté je slijte, propláchněte a rozmixujte v poměru jeden díl semínek a tři díly vody. Tekutinu přeceďte přes jemné sítko.

Konopná semínka seženete v obchodech se zdravou výživou a ve vybraných lékárnách.

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

Renatin blog: Moji nejlepší kamarádi v kuchyni i koupelně

Doporučujeme


ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.