Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJaké bohatství se skrývá v konopném semínku
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

Zveřejněno: 16.03.2018

Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.

Konopná semínka jsou nabitá celou škálou zdraví prospěšných látek tak jako jen málokterá složka naší potravy. Pozitivní vliv mají na srdce a mozek díky vyváženému poměru omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Snižují riziko srdečních onemocnění, hladinu cholesterolu i krevní tlak.

TIP: Jelikož se omega-3 vyskytují v mozku, „nakrmte“ ho loupanými semínky hned po ránu, například jejich přidáním do cereálií nebo jogurtu.

Přidáním tří lžic semínek do salátu nebo smoothie dodáte tělu deset gramů vysoce kvalitních bílkovin. Semínka proto jsou vhodnou náhradou masa pro vegetariány. Další bohatství se skrývá v minerálech, jako je hořčík, fosfor, železo a zinek. První dva jmenované podporují zdravé kosti, železo zajišťuje okysličování organismu a se zinkem posílíte imunitu. Výčet benefitů završuje plejáda vitaminů, mezi které patří A, B, B1, B2, B3, B6, C, E, PP a F.

TIP: Konopné mléko

Zařazení rostlinných mlék oživí jídelníček a potěší ty, kdo mají potíže s trávením toho živočišného. Konopná semínka alespoň na 24 hodin namočte (až začnete pozorovat klíčení) a dvakrát denně vyměňte vodu. Poté je slijte, propláchněte a rozmixujte v poměru jeden díl semínek a tři díly vody. Tekutinu přeceďte přes jemné sítko.

Konopná semínka seženete v obchodech se zdravou výživou a ve vybraných lékárnách.

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

Renatin blog: Moji nejlepší kamarádi v kuchyni i koupelně

Doporučujeme


chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.