Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak v létě snížit riziko bodnutí včelou, vosou nebo sršněm?
jak-v-lete-snizit-riziko-bodnuti-vcelou-vosou-nebo-srsnem.jpg

Jak v létě snížit riziko bodnutí včelou, vosou nebo sršněm?

Zveřejněno: 02.07.2014

Včely, vosy, sršni – hmyzí bodnutí je bolestivé a nepříjemné pro všechny. U lidí, kteří jsou alergičtí na hmyzí jed, ale může takové bodnutí vyvolat anafylaktický šok, který je životu nebezpečný. Jaká je prevence?  

 V létě velmi časté bodnutí komárem, ovádem nebo pokousání mravenci naštěstí obvykle i u lidí alergických na hmyzí jed způsobuje pouze lokální reakci. U vos, sršňů a hlavně u včel hrozí ale alergikům větší nebezpečí v podobě tzv. anafylaktického šoku. Anafylaxe je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na určitý alergen, v tomto případě na hmyzí jed, který se nám při bodnutí dostane do těla. Nejtěžší stupeň anafylaxe - anafylaktický šok je životu nebezpečný stav. Pokud si nejste jistí, zda jste na hmyzí jed alergičtí, doporučujeme využít vyšetření na tyto alergie.Pokud víte, že jste alergičtí na hmyzí jed, je proto potřeba zvlášť v době zvýšeného výskytu blanokřídlého hmyzu dodržovat některá pravidla, která riziko bodnutí sníží.

  Omezte venku pití sladkých nápojů a sladkého jídla. Pokud si venku chvíli necháte stát sladký nápoj, nezapomeňte před napitím zkontrolovat, zda vám do něj nespadla včela nebo vosa. Bodnutí do jazyka patří mezi ta nejnebezpečnější, protože v případě otoku hrozí riziko udušení. Při delším pobytu venku používejte repelenty. Do oken v bytě si můžete nainstalovat sítě proti hmyzu. Nenoste pestrobarevné oblečení a nepoužívejte silné parfémy. Včely údajně přitahují pestré barvy (zvlášť žlutá) a také silné pachy – zejména ovocné parfémy a také vůně alkoholu. Riziko bodnutí včelou stoupá i v případě, že jsme zpocení. Včely totiž jakýkoliv výrazný pach považují za bojový feromon a instinktivně útočí na zdroj tohoto pachu. Nechoďte po trávě bosí. Při jízdě autem si neotvírejte okénka, aby vám do vozu nevlétl hmyz.

V případě, že se kolem vás objeví včely, vosy nebo sršni omezte prudké pohyby a nesnažte se je odehnat mácháním rukama atd. Blanokřídlý hmyz totiž rychlé pohyby dráždí a tím stoupá riziko, že vás bodne. Někteří včelaři tvrdí, že nejvíc bodavé jsou včely před bouřkou, před rojením (květen, červen) a v době, kdy kvete mák – tedy od června do srpna. Včely dráždí také sečení trávy. Proto je lepší trávu sekat ráno, nebo pokud je chladněji a venku je včel méně.

Každý, kdo je alergický na hmyzí jed, by u sebe měl neustále nosit léky, které mu předepsal jeho ošetřující alergolog. Pokud je alergie zvlášť silná, měl by u sebe alergik mít také adrenalinové pero. Aplikace adrenalinu totiž zmírní případnou anafylaktickou reakci.              

Doporučujeme


kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?