Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak v létě snížit riziko bodnutí včelou, vosou nebo sršněm?
jak-v-lete-snizit-riziko-bodnuti-vcelou-vosou-nebo-srsnem.jpg

Jak v létě snížit riziko bodnutí včelou, vosou nebo sršněm?

Zveřejněno: 02.07.2014

Včely, vosy, sršni – hmyzí bodnutí je bolestivé a nepříjemné pro všechny. U lidí, kteří jsou alergičtí na hmyzí jed, ale může takové bodnutí vyvolat anafylaktický šok, který je životu nebezpečný. Jaká je prevence?  

 V létě velmi časté bodnutí komárem, ovádem nebo pokousání mravenci naštěstí obvykle i u lidí alergických na hmyzí jed způsobuje pouze lokální reakci. U vos, sršňů a hlavně u včel hrozí ale alergikům větší nebezpečí v podobě tzv. anafylaktického šoku. Anafylaxe je nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na určitý alergen, v tomto případě na hmyzí jed, který se nám při bodnutí dostane do těla. Nejtěžší stupeň anafylaxe - anafylaktický šok je životu nebezpečný stav. Pokud si nejste jistí, zda jste na hmyzí jed alergičtí, doporučujeme využít vyšetření na tyto alergie.Pokud víte, že jste alergičtí na hmyzí jed, je proto potřeba zvlášť v době zvýšeného výskytu blanokřídlého hmyzu dodržovat některá pravidla, která riziko bodnutí sníží.

  Omezte venku pití sladkých nápojů a sladkého jídla. Pokud si venku chvíli necháte stát sladký nápoj, nezapomeňte před napitím zkontrolovat, zda vám do něj nespadla včela nebo vosa. Bodnutí do jazyka patří mezi ta nejnebezpečnější, protože v případě otoku hrozí riziko udušení. Při delším pobytu venku používejte repelenty. Do oken v bytě si můžete nainstalovat sítě proti hmyzu. Nenoste pestrobarevné oblečení a nepoužívejte silné parfémy. Včely údajně přitahují pestré barvy (zvlášť žlutá) a také silné pachy – zejména ovocné parfémy a také vůně alkoholu. Riziko bodnutí včelou stoupá i v případě, že jsme zpocení. Včely totiž jakýkoliv výrazný pach považují za bojový feromon a instinktivně útočí na zdroj tohoto pachu. Nechoďte po trávě bosí. Při jízdě autem si neotvírejte okénka, aby vám do vozu nevlétl hmyz.

V případě, že se kolem vás objeví včely, vosy nebo sršni omezte prudké pohyby a nesnažte se je odehnat mácháním rukama atd. Blanokřídlý hmyz totiž rychlé pohyby dráždí a tím stoupá riziko, že vás bodne. Někteří včelaři tvrdí, že nejvíc bodavé jsou včely před bouřkou, před rojením (květen, červen) a v době, kdy kvete mák – tedy od června do srpna. Včely dráždí také sečení trávy. Proto je lepší trávu sekat ráno, nebo pokud je chladněji a venku je včel méně.

Každý, kdo je alergický na hmyzí jed, by u sebe měl neustále nosit léky, které mu předepsal jeho ošetřující alergolog. Pokud je alergie zvlášť silná, měl by u sebe alergik mít také adrenalinové pero. Aplikace adrenalinu totiž zmírní případnou anafylaktickou reakci.              

Doporučujeme


pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?