Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak správně vytáhnout klíště?
jak-spravne-vytahnout-kliste.jpg

Jak správně vytáhnout klíště?

Zveřejněno: 06.05.2019

S příchodem teplejších měsíců se po zimě probouzí klíšťata, a tím opět roste riziko nákazy některou ze závažných nemocí, jež přenášejí. Nejčastěji se jedná o lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu. Když na sobě přisáté klíště odhalíte, nejdůležitějšími faktory jsou čas a správný postup při odstranění parazita – nesprávnou manipulací si totiž můžete přivodit infekci. Klíštěte je nutné se zbavit co nejdříve, virem klíšťové encefalitidy se můžete nakazit již po dvou hodinách od přisátí. Při podezření na infekci případné onemocnění potvrdí, nebo vyvrátí laboratorní test krve.

Dodržujte preventivní opatření

V první řadě je důležité myslet na prevenci. Do přírody volte raději světlé oblečení, na kterém je klíště lépe viditelné, a pamatujte na dlouhé nohavice, rukávy a plnou obuv. Oděv i kůži přestříkejte repelentem. Při výběru ochranného prostředku dbejte na to, aby byl účinný nejen proti hmyzu (broukům a komárům), ale i proti klíšťatům, a aby byl odolný proti vlhku a potu.

Žádné preventivní opatření ale bohužel nezaručí před klíšťaty úplnou a stoprocentní ochranu. V každém případě se tak po návratu z přírody důkladně prohlédněte.

Kde hledat klíšťata

Klíšťata mají v oblibě zejména vlhčí části těla, jako jsou podkolenní a loketní jamky, podpaží či intimní partie. Zakousnout se však mohou i jinam, například do hlavy.

Zároveň je nutné mít na paměti, že klíšťata se nevyskytují pouze v lesích či na loukách, přisát se na vás můžou i na zahradě, kde není nijak vysoká tráva. Lidé, kteří často navštěvují lesy, louky či lesoparky, by měli zvážit očkování proti klíšťové encefalitidě.

Žádné točení ani dušení

Klíště zvládnete odstranit sami, za lékařem se vydejte v případě komplikací. Nezakapávejte klíště krémy ani olejem, ty jej pouze přidusí, a pak může vyvrhnout obsah svých střev do rány, čímž se zvýší riziko nákazy. Místo se zakousnutým klíštětem ale postříkejte dezinfekcí.

K vytáhnutí nepoužívejte holou ruku. Ideální je pinzeta, kleštičky na klíšťata či speciální karta, která se prodává v lékárnách. Vybranou pomůckou pak klíště jemně, ale zároveň pevně a co nejblíže kůži uchopte a vytáhněte jej. Vyvarujte se vyviklávání a kroucení. Úkon by měl být rychlý. Ranku je pak nutné vydezinfikovat.

Po vyndání klíště nikdy nerozmačkávejte, hrozí riziko, že byste se dostali do kontaktu s nakaženými vnitřnostmi. Zabalte jej do ubrousku a spalte, nebo spláchněte do záchodové mísy. Pokud se vám klíště nepodařilo vyndat celé a jeho přední část zůstala v ráně, vyhledejte lékaře.

Ranku je doporučeno sledovat po dobu následujících tří až čtyř týdnů. Z toho důvodu je praktické si datum a místo zapsat, aby člověk po měsíci nezapomněl.

Není nijak neobvyklé, že se v místě objeví malá červená skvrnka. Zpozorněte však, pokud se začne zvětšovat nebo pokud se uprostřed objeví bledší flíček. V takovém případě je nutné okamžitě vyhledat lékaře.

Jak poznám, že mě klíště nakazilo?

Pokud na sobě pozorujete některé z příznaků klíšťové encefalitidy či lymeské borreliózy, jako jsou bolesti svalů, kloubů, zvýšená teplota, únava, nechutenství či otoky lymfatických uzlin, navštivte co nejdříve svého lékaře. Ten vám společně s vyšetřením nechá odebrat krev a pošle ji na otestování do laboratoře. Právě laboratorní diagnostika je jediným spolehlivým způsobem, jak zjistit, zda u vás nemoc probíhá.

Další články:
Nakažených klíšťovou encefalitidou a boreliózou přibývá

 

Doporučujeme


s-nebezpecnou-trombofilii-se-da-bojovat-nejdriv-je-ale-nutne-ji-odhalit.jpg

S nebezpečnou trombofilií se dá bojovat. Nejdřív je ale nutné ji odhalit

17.05.2019U trombofiliků dochází vlivem genetické mutace ke zvýšenému srážení krve – trombofilii. Hrozí tak, že se vytvoří krevní sraženiny neboli tromby, které mohou částečně nebo úplně ucpat cévu a ohrozit člověka na životě. Trombofilie je ovlivněna vrozenými dispozicemi a zevními vlivy, jako je pohybový režim, obezita, věk, kouření, úraz či užívání některých léků jako například antikoncepce. O příčinách i následcích trombofilie je bohužel stále obecně nízké povědomí a ohrožení lidé tak často ani neví, že se jich tato porucha týká. Pro diagnostiku přitom stačí zajít na odběr krve.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.