Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak si udržet zdravé ledviny? Pít hodně vody nestačí.
jak-si-udrzet-zdrave-ledviny-pit-hodne-vody-nestaci.jpg

Jak si udržet zdravé ledviny? Pít hodně vody nestačí.

Zveřejněno: 14.04.2014

Hlavní funkcí našich ledvin je filtrace krve. Ledviny totiž fungují podobně jako průmyslová čistička vod. Naše krev do nich dorazí plná škodlivin a odpadních látek z metabolismu a opouští je vyčištěná. Jakýkoliv zdravotní problem, který postihne ledviny, proto má vliv na celý organismus. Co bychom měli dodržovat, aby naše krevní čistička fungovala bez poruchy co nejdéle?

Správný pitný režim

V závislosti na hmotnosti a na objemu fyzické aktivity bychom průměrně denně měli přijmout 1,5 – 2,9 litrů vody. Pro správnou funkci ledvin je nejlepší pít obyčejnou vodu. Občas zředěné ovocné a zeleninové šťávy a nebo slabě mineralizovanou vodu. Velmi nevhodné je zatěžovat ledviny pitím slazených limonád s vysokým obsahem umělých barviv, konzervantů a dalších chemických látek. Stejně tak ledvinám vůbec neprospívá pití alkoholických nápojů.

Omezte solení

Nadměrný přísun soli může v krajním případě vest až k těžkému poškození ledvin. Zkuste omezit solení pokrmů, případně sůl a umělá dochucovadla aspoň částečně nahraďte čerstvými bylinkami. Omezte konzumaci uzenin a dalších potravin s vysokým obsahem soli jako třeba slané pečivo, paštiky a různé instantní polotovary.

Nekuřte

U kuřáků značně stoupá riziko vzniku karcinomu ledvin. Kromě toho kouření velmi škodí všem cévám v lidském těle – a ledviny jsou vlastně složitý systém velmi specializovaných krevních cév. Proto kouření poškozuje také ledviny. Konzultujte užívání všech léků s lékařem Zejména při častých bolestech hlavy, chronických bolestech zad nebo menstruačních bolestech si někteří lidé sami ordinují dávky léků proti bolesti bez předchozí konzultace s lékařem, což ledvinám rozhodně neprospívá a naopak v krajním případě to napomáhá k jejich nevratnému poškození.

Hýbejte se a zdravě se stravujte

Podle některých studií mají lidé s nadváhou větší sklon k onemocněním ledvin než lidé se správnou hmotností. Nezdravá strava s vysokým obsahem cukrů také může vést k rozvoji cukrovky a zhoršení nebo selhání funkce ledvin je jednou z častých komplikací při tomto onemocnění. Pokud si chcete být jistí, že vaše ledviny jsou zdravé a jejich funkčnost není nijak poškozena, můžete si je v rámci projektu Zdraví národa nechat zdarma otestovat na některém z těchto míst: http://synlab.cz/3851.html

Doporučujeme


jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?