Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak si udržet zdravé ledviny? Pít hodně vody nestačí.
jak-si-udrzet-zdrave-ledviny-pit-hodne-vody-nestaci.jpg

Jak si udržet zdravé ledviny? Pít hodně vody nestačí.

Zveřejněno: 14.04.2014

Hlavní funkcí našich ledvin je filtrace krve. Ledviny totiž fungují podobně jako průmyslová čistička vod. Naše krev do nich dorazí plná škodlivin a odpadních látek z metabolismu a opouští je vyčištěná. Jakýkoliv zdravotní problem, který postihne ledviny, proto má vliv na celý organismus. Co bychom měli dodržovat, aby naše krevní čistička fungovala bez poruchy co nejdéle?

Správný pitný režim

V závislosti na hmotnosti a na objemu fyzické aktivity bychom průměrně denně měli přijmout 1,5 – 2,9 litrů vody. Pro správnou funkci ledvin je nejlepší pít obyčejnou vodu. Občas zředěné ovocné a zeleninové šťávy a nebo slabě mineralizovanou vodu. Velmi nevhodné je zatěžovat ledviny pitím slazených limonád s vysokým obsahem umělých barviv, konzervantů a dalších chemických látek. Stejně tak ledvinám vůbec neprospívá pití alkoholických nápojů.

Omezte solení

Nadměrný přísun soli může v krajním případě vest až k těžkému poškození ledvin. Zkuste omezit solení pokrmů, případně sůl a umělá dochucovadla aspoň částečně nahraďte čerstvými bylinkami. Omezte konzumaci uzenin a dalších potravin s vysokým obsahem soli jako třeba slané pečivo, paštiky a různé instantní polotovary.

Nekuřte

U kuřáků značně stoupá riziko vzniku karcinomu ledvin. Kromě toho kouření velmi škodí všem cévám v lidském těle – a ledviny jsou vlastně složitý systém velmi specializovaných krevních cév. Proto kouření poškozuje také ledviny. Konzultujte užívání všech léků s lékařem Zejména při častých bolestech hlavy, chronických bolestech zad nebo menstruačních bolestech si někteří lidé sami ordinují dávky léků proti bolesti bez předchozí konzultace s lékařem, což ledvinám rozhodně neprospívá a naopak v krajním případě to napomáhá k jejich nevratnému poškození.

Hýbejte se a zdravě se stravujte

Podle některých studií mají lidé s nadváhou větší sklon k onemocněním ledvin než lidé se správnou hmotností. Nezdravá strava s vysokým obsahem cukrů také může vést k rozvoji cukrovky a zhoršení nebo selhání funkce ledvin je jednou z častých komplikací při tomto onemocnění. Pokud si chcete být jistí, že vaše ledviny jsou zdravé a jejich funkčnost není nijak poškozena, můžete si je v rámci projektu Zdraví národa nechat zdarma otestovat na některém z těchto míst: http://synlab.cz/3851.html

Doporučujeme


kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.