Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak si udržet zdravé ledviny? Pít hodně vody nestačí.
jak-si-udrzet-zdrave-ledviny-pit-hodne-vody-nestaci.jpg

Jak si udržet zdravé ledviny? Pít hodně vody nestačí.

Zveřejněno: 14.04.2014

Hlavní funkcí našich ledvin je filtrace krve. Ledviny totiž fungují podobně jako průmyslová čistička vod. Naše krev do nich dorazí plná škodlivin a odpadních látek z metabolismu a opouští je vyčištěná. Jakýkoliv zdravotní problem, který postihne ledviny, proto má vliv na celý organismus. Co bychom měli dodržovat, aby naše krevní čistička fungovala bez poruchy co nejdéle?

Správný pitný režim

V závislosti na hmotnosti a na objemu fyzické aktivity bychom průměrně denně měli přijmout 1,5 – 2,9 litrů vody. Pro správnou funkci ledvin je nejlepší pít obyčejnou vodu. Občas zředěné ovocné a zeleninové šťávy a nebo slabě mineralizovanou vodu. Velmi nevhodné je zatěžovat ledviny pitím slazených limonád s vysokým obsahem umělých barviv, konzervantů a dalších chemických látek. Stejně tak ledvinám vůbec neprospívá pití alkoholických nápojů.

Omezte solení

Nadměrný přísun soli může v krajním případě vest až k těžkému poškození ledvin. Zkuste omezit solení pokrmů, případně sůl a umělá dochucovadla aspoň částečně nahraďte čerstvými bylinkami. Omezte konzumaci uzenin a dalších potravin s vysokým obsahem soli jako třeba slané pečivo, paštiky a různé instantní polotovary.

Nekuřte

U kuřáků značně stoupá riziko vzniku karcinomu ledvin. Kromě toho kouření velmi škodí všem cévám v lidském těle – a ledviny jsou vlastně složitý systém velmi specializovaných krevních cév. Proto kouření poškozuje také ledviny. Konzultujte užívání všech léků s lékařem Zejména při častých bolestech hlavy, chronických bolestech zad nebo menstruačních bolestech si někteří lidé sami ordinují dávky léků proti bolesti bez předchozí konzultace s lékařem, což ledvinám rozhodně neprospívá a naopak v krajním případě to napomáhá k jejich nevratnému poškození.

Hýbejte se a zdravě se stravujte

Podle některých studií mají lidé s nadváhou větší sklon k onemocněním ledvin než lidé se správnou hmotností. Nezdravá strava s vysokým obsahem cukrů také může vést k rozvoji cukrovky a zhoršení nebo selhání funkce ledvin je jednou z častých komplikací při tomto onemocnění. Pokud si chcete být jistí, že vaše ledviny jsou zdravé a jejich funkčnost není nijak poškozena, můžete si je v rámci projektu Zdraví národa nechat zdarma otestovat na některém z těchto míst: http://synlab.cz/3851.html

Doporučujeme


jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.
5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek. 
jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.