Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak se chovat během bouřky? Zapomeňte na romantické koupání v záři blesků
jak-se-chovat-behem-bourky-zapomente-na-romanticke-koupani-v-zari-blesku.jpg

Jak se chovat během bouřky? Zapomeňte na romantické koupání v záři blesků

Zveřejněno: 24.07.2015

Letní bouřky plné blesků přicházejí často náhle a bez varování. Blesk sice lidi zasáhne poměrně výjimečně, ale pokud už se tak stane, většinou se jedná o životu nebezpečný úraz. Jaké zásady bychom tedy měli za bouřky dodržovat, abychom zbytečně neohrozili své zdraví a život? 

Letní bouřky plné blesků přicházejí často náhle a bez varování. Blesk sice lidi zasáhne poměrně výjimečně, ale pokud už se tak stane, většinou se jedná o životu nebezpečný úraz. Jaké zásady bychom tedy měli za bouřky dodržovat, abychom zbytečně neohrozili své zdraví a život?

Blesk silný elektrický výboj a ten, jak známo, se dokáže šířit vodou. Za bouřky je proto naprosto nevhodné koupat se, plavit se na loďce, surfovat a provozovat jakékoliv další vodní sporty. Ze stejného důvodu se také nedoporučuje zdržovat se na podmáčených březích řek, brodit se potokem a podobně.

Hasiči v souvislosti s bouřkou varují před přenášením jakýchkoliv železných předmětů. Ty totiž mohou fungovat jako bleskosvod. Za nedodržení této zásady zaplatil v České republice před deseti lety životem golfista. Za bouřky se snažil dokončit hru a blesk ho zasáhl u poslední jamky. Velké nebezpečí zásahu bleskem hrozí nejen při pobytu v otevřeném terénu, jako je právě golfové hřiště, ale také na vyvýšených místech – kopcích a pahorcích.

Překvapí-li vás bouřka tady, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a také nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnější je přečkat bouřku rozptýleni od sebe a v podřepu s nohama a rukama přitisknutýma k tělu. Odborníci nedoporučují lehat si za bouřky na zem, protože v této poloze můžeme spojit místa s různým elektrickým potenciálem, a tím umožníme průchod elektrického výboje naším tělem.

Doporučujeme


jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.