Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak se chovat během bouřky? Zapomeňte na romantické koupání v záři blesků
jak-se-chovat-behem-bourky-zapomente-na-romanticke-koupani-v-zari-blesku.jpg

Jak se chovat během bouřky? Zapomeňte na romantické koupání v záři blesků

Zveřejněno: 24.07.2015

Letní bouřky plné blesků přicházejí často náhle a bez varování. Blesk sice lidi zasáhne poměrně výjimečně, ale pokud už se tak stane, většinou se jedná o životu nebezpečný úraz. Jaké zásady bychom tedy měli za bouřky dodržovat, abychom zbytečně neohrozili své zdraví a život? 

Letní bouřky plné blesků přicházejí často náhle a bez varování. Blesk sice lidi zasáhne poměrně výjimečně, ale pokud už se tak stane, většinou se jedná o životu nebezpečný úraz. Jaké zásady bychom tedy měli za bouřky dodržovat, abychom zbytečně neohrozili své zdraví a život?

Blesk silný elektrický výboj a ten, jak známo, se dokáže šířit vodou. Za bouřky je proto naprosto nevhodné koupat se, plavit se na loďce, surfovat a provozovat jakékoliv další vodní sporty. Ze stejného důvodu se také nedoporučuje zdržovat se na podmáčených březích řek, brodit se potokem a podobně.

Hasiči v souvislosti s bouřkou varují před přenášením jakýchkoliv železných předmětů. Ty totiž mohou fungovat jako bleskosvod. Za nedodržení této zásady zaplatil v České republice před deseti lety životem golfista. Za bouřky se snažil dokončit hru a blesk ho zasáhl u poslední jamky. Velké nebezpečí zásahu bleskem hrozí nejen při pobytu v otevřeném terénu, jako je právě golfové hřiště, ale také na vyvýšených místech – kopcích a pahorcích.

Překvapí-li vás bouřka tady, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a také nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnější je přečkat bouřku rozptýleni od sebe a v podřepu s nohama a rukama přitisknutýma k tělu. Odborníci nedoporučují lehat si za bouřky na zem, protože v této poloze můžeme spojit místa s různým elektrickým potenciálem, a tím umožníme průchod elektrického výboje naším tělem.

Doporučujeme


podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.