Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak se chovat během bouřky? Zapomeňte na romantické koupání v záři blesků
jak-se-chovat-behem-bourky-zapomente-na-romanticke-koupani-v-zari-blesku.jpg

Jak se chovat během bouřky? Zapomeňte na romantické koupání v záři blesků

Zveřejněno: 24.07.2015

Letní bouřky plné blesků přicházejí často náhle a bez varování. Blesk sice lidi zasáhne poměrně výjimečně, ale pokud už se tak stane, většinou se jedná o životu nebezpečný úraz. Jaké zásady bychom tedy měli za bouřky dodržovat, abychom zbytečně neohrozili své zdraví a život? 

Letní bouřky plné blesků přicházejí často náhle a bez varování. Blesk sice lidi zasáhne poměrně výjimečně, ale pokud už se tak stane, většinou se jedná o životu nebezpečný úraz. Jaké zásady bychom tedy měli za bouřky dodržovat, abychom zbytečně neohrozili své zdraví a život?

Blesk silný elektrický výboj a ten, jak známo, se dokáže šířit vodou. Za bouřky je proto naprosto nevhodné koupat se, plavit se na loďce, surfovat a provozovat jakékoliv další vodní sporty. Ze stejného důvodu se také nedoporučuje zdržovat se na podmáčených březích řek, brodit se potokem a podobně.

Hasiči v souvislosti s bouřkou varují před přenášením jakýchkoliv železných předmětů. Ty totiž mohou fungovat jako bleskosvod. Za nedodržení této zásady zaplatil v České republice před deseti lety životem golfista. Za bouřky se snažil dokončit hru a blesk ho zasáhl u poslední jamky. Velké nebezpečí zásahu bleskem hrozí nejen při pobytu v otevřeném terénu, jako je právě golfové hřiště, ale také na vyvýšených místech – kopcích a pahorcích.

Překvapí-li vás bouřka tady, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a také nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnější je přečkat bouřku rozptýleni od sebe a v podřepu s nohama a rukama přitisknutýma k tělu. Odborníci nedoporučují lehat si za bouřky na zem, protože v této poloze můžeme spojit místa s různým elektrickým potenciálem, a tím umožníme průchod elektrického výboje naším tělem.

Doporučujeme


co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.
proc-je-patek-trinacteho-smolny.png

Proč je pátek třináctého smolný

13.04.2018Tento den je u mnoha lidí zažitý jako nešťastný. Očekávání katastrofy ji však možná ještě více přivolává, protože jak se říká, všechno začíná v hlavě. Obavy může následovat nervózní chování, které k neštěstí přispěje nebo ho způsobí.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.