Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak se chovat během bouřky? Zapomeňte na romantické koupání v záři blesků
jak-se-chovat-behem-bourky-zapomente-na-romanticke-koupani-v-zari-blesku.jpg

Jak se chovat během bouřky? Zapomeňte na romantické koupání v záři blesků

Zveřejněno: 24.07.2015

Letní bouřky plné blesků přicházejí často náhle a bez varování. Blesk sice lidi zasáhne poměrně výjimečně, ale pokud už se tak stane, většinou se jedná o životu nebezpečný úraz. Jaké zásady bychom tedy měli za bouřky dodržovat, abychom zbytečně neohrozili své zdraví a život? 

Letní bouřky plné blesků přicházejí často náhle a bez varování. Blesk sice lidi zasáhne poměrně výjimečně, ale pokud už se tak stane, většinou se jedná o životu nebezpečný úraz. Jaké zásady bychom tedy měli za bouřky dodržovat, abychom zbytečně neohrozili své zdraví a život?

Blesk silný elektrický výboj a ten, jak známo, se dokáže šířit vodou. Za bouřky je proto naprosto nevhodné koupat se, plavit se na loďce, surfovat a provozovat jakékoliv další vodní sporty. Ze stejného důvodu se také nedoporučuje zdržovat se na podmáčených březích řek, brodit se potokem a podobně.

Hasiči v souvislosti s bouřkou varují před přenášením jakýchkoliv železných předmětů. Ty totiž mohou fungovat jako bleskosvod. Za nedodržení této zásady zaplatil v České republice před deseti lety životem golfista. Za bouřky se snažil dokončit hru a blesk ho zasáhl u poslední jamky. Velké nebezpečí zásahu bleskem hrozí nejen při pobytu v otevřeném terénu, jako je právě golfové hřiště, ale také na vyvýšených místech – kopcích a pahorcích.

Překvapí-li vás bouřka tady, rozhodně nepokračujte dál v chůzi a také nezůstávejte ve skupině. Nejbezpečnější je přečkat bouřku rozptýleni od sebe a v podřepu s nohama a rukama přitisknutýma k tělu. Odborníci nedoporučují lehat si za bouřky na zem, protože v této poloze můžeme spojit místa s různým elektrickým potenciálem, a tím umožníme průchod elektrického výboje naším tělem.

Doporučujeme


ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?