Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak přežít Vánoce bez stresu a omezit tradiční vánoční přejídání?
jak-prezit-vanoce-bez-stresu-a-omezit-tradicni-vanocni-prejidani.jpg

Jak přežít Vánoce bez stresu a omezit tradiční vánoční přejídání?

Zveřejněno: 21.12.2015

Vánoce by měly být svátky klidu. Pro většinu lidí je to ale spíš období nervozity, stresu a následného přejídání nebo popíjení přemíry alkoholu. Přečtěte si pár našich tipů, jak si letos Vánoce užít v poklidu a bez přibírání na váze. 

Vánoce by měly být svátky klidu. Pro většinu lidí je to ale spíš období nervozity, stresu a následného přejídání nebo popíjení přemíry alkoholu. Přečtěte si pár našich tipů, jak si letos Vánoce užít v poklidu a bez přibírání na váze.

Neujídejte cukroví, čokolády a obložené chlebíčky jen tak ve stoje nebo při vaření. Úplně ztratíte přehled o tom, kolik jste toho snědli a stejně si za pochodu nic nevychutnáte. Pokud si chcete něco dát, vždy si vezměte talířek, s jídlem se posaďte a soustřeďte se na každé sousto. Zkonzumujete tak mnohem méně kalorií.

Pár dní před Vánoci se někteří lidé snaží jíst méně, aby si pak mohli o svátcích takzvaně dopřát. Tenhle přístup ale vůbec není pro lidský trávicí trakt ideální. Navíc po dnech, kdy jsme se v jídle omezovali, se obvykle „za odměnu“ přejídáme. Zkuste před Štědrým dnem jíst úplně normálně a uvidíte, že o svátcích pak nebudete mít tendenci přecpávat se.

Vánoce jsou obdobím setkávání, a to i s těmi příbuznými, se kterými se během roku příliš nevídáme. Řada lidí se při takových příležitostech snaží konverzaci rozproudit popíjením alkoholu. Případné spory, konflikty nebo pocity nervozity se tím ale podle odborníků neodbourají. Naopak se mohou ještě vystupňovat. Zkuste místo popíjení vyrazit po obědě na společnou procházku. Čerstvý vzduch a pohyb mají na psychiku o poznání lepší vliv než alkohol.

Nemějte přehnaná očekávání. Pokud chcete mít doma naklizeno jako ze škatulky, navařeno pět chodů a ještě chcete vyzdobit celý byt, budete se zbytečně stresovat a možná všechny své úkoly ani nestihnete. Řekněte si, že si letos Vánoce užijete v klidu a bez zbytečné práce. Lepší je být v klidu a v pohodě, než mít nablýskaná okna a stresovat se, že kvůli tomu nestíháte osmažit kapra. 

Doporučujeme


vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.
co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.