Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak přežít Vánoce bez stresu a omezit tradiční vánoční přejídání?
jak-prezit-vanoce-bez-stresu-a-omezit-tradicni-vanocni-prejidani.jpg

Jak přežít Vánoce bez stresu a omezit tradiční vánoční přejídání?

Zveřejněno: 21.12.2015

Vánoce by měly být svátky klidu. Pro většinu lidí je to ale spíš období nervozity, stresu a následného přejídání nebo popíjení přemíry alkoholu. Přečtěte si pár našich tipů, jak si letos Vánoce užít v poklidu a bez přibírání na váze. 

Vánoce by měly být svátky klidu. Pro většinu lidí je to ale spíš období nervozity, stresu a následného přejídání nebo popíjení přemíry alkoholu. Přečtěte si pár našich tipů, jak si letos Vánoce užít v poklidu a bez přibírání na váze.

Neujídejte cukroví, čokolády a obložené chlebíčky jen tak ve stoje nebo při vaření. Úplně ztratíte přehled o tom, kolik jste toho snědli a stejně si za pochodu nic nevychutnáte. Pokud si chcete něco dát, vždy si vezměte talířek, s jídlem se posaďte a soustřeďte se na každé sousto. Zkonzumujete tak mnohem méně kalorií.

Pár dní před Vánoci se někteří lidé snaží jíst méně, aby si pak mohli o svátcích takzvaně dopřát. Tenhle přístup ale vůbec není pro lidský trávicí trakt ideální. Navíc po dnech, kdy jsme se v jídle omezovali, se obvykle „za odměnu“ přejídáme. Zkuste před Štědrým dnem jíst úplně normálně a uvidíte, že o svátcích pak nebudete mít tendenci přecpávat se.

Vánoce jsou obdobím setkávání, a to i s těmi příbuznými, se kterými se během roku příliš nevídáme. Řada lidí se při takových příležitostech snaží konverzaci rozproudit popíjením alkoholu. Případné spory, konflikty nebo pocity nervozity se tím ale podle odborníků neodbourají. Naopak se mohou ještě vystupňovat. Zkuste místo popíjení vyrazit po obědě na společnou procházku. Čerstvý vzduch a pohyb mají na psychiku o poznání lepší vliv než alkohol.

Nemějte přehnaná očekávání. Pokud chcete mít doma naklizeno jako ze škatulky, navařeno pět chodů a ještě chcete vyzdobit celý byt, budete se zbytečně stresovat a možná všechny své úkoly ani nestihnete. Řekněte si, že si letos Vánoce užijete v klidu a bez zbytečné práce. Lepší je být v klidu a v pohodě, než mít nablýskaná okna a stresovat se, že kvůli tomu nestíháte osmažit kapra. 

Doporučujeme


renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
materstvi-az-po-tricitce-planovani-tehotenstvi-usnadni-vysetreni-ovarialni-rezervy.jpg

Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy

22.01.2019Mateřství až po třicítce? Plánování těhotenství usnadní vyšetření ovariální rezervy Ačkoliv se jako optimální věk pro početí prvního dítěte uvádí 25 let, řada žen má v současnosti tendenci odkládat mateřství na pozdější dobu. Se stoupajícím věkem se ale přirozeně snižuje počet uvolňovaných vajíček i jejich kvalita, čímž klesá také pravděpodobnost otěhotnění . Pokud patříte mezi ženy, které plánují první těhotenství až po třicátém roce života, můžete si jednoduchým krevním testem nechat ověřit svoji ovariální rezervu, tedy počet vajíček schopných oplodnění. Díky tomu budete vědět, jak si mateřství načasovat.