Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak přežít Vánoce bez stresu a omezit tradiční vánoční přejídání?
jak-prezit-vanoce-bez-stresu-a-omezit-tradicni-vanocni-prejidani.jpg

Jak přežít Vánoce bez stresu a omezit tradiční vánoční přejídání?

Zveřejněno: 21.12.2015

Vánoce by měly být svátky klidu. Pro většinu lidí je to ale spíš období nervozity, stresu a následného přejídání nebo popíjení přemíry alkoholu. Přečtěte si pár našich tipů, jak si letos Vánoce užít v poklidu a bez přibírání na váze. 

Vánoce by měly být svátky klidu. Pro většinu lidí je to ale spíš období nervozity, stresu a následného přejídání nebo popíjení přemíry alkoholu. Přečtěte si pár našich tipů, jak si letos Vánoce užít v poklidu a bez přibírání na váze.

Neujídejte cukroví, čokolády a obložené chlebíčky jen tak ve stoje nebo při vaření. Úplně ztratíte přehled o tom, kolik jste toho snědli a stejně si za pochodu nic nevychutnáte. Pokud si chcete něco dát, vždy si vezměte talířek, s jídlem se posaďte a soustřeďte se na každé sousto. Zkonzumujete tak mnohem méně kalorií.

Pár dní před Vánoci se někteří lidé snaží jíst méně, aby si pak mohli o svátcích takzvaně dopřát. Tenhle přístup ale vůbec není pro lidský trávicí trakt ideální. Navíc po dnech, kdy jsme se v jídle omezovali, se obvykle „za odměnu“ přejídáme. Zkuste před Štědrým dnem jíst úplně normálně a uvidíte, že o svátcích pak nebudete mít tendenci přecpávat se.

Vánoce jsou obdobím setkávání, a to i s těmi příbuznými, se kterými se během roku příliš nevídáme. Řada lidí se při takových příležitostech snaží konverzaci rozproudit popíjením alkoholu. Případné spory, konflikty nebo pocity nervozity se tím ale podle odborníků neodbourají. Naopak se mohou ještě vystupňovat. Zkuste místo popíjení vyrazit po obědě na společnou procházku. Čerstvý vzduch a pohyb mají na psychiku o poznání lepší vliv než alkohol.

Nemějte přehnaná očekávání. Pokud chcete mít doma naklizeno jako ze škatulky, navařeno pět chodů a ještě chcete vyzdobit celý byt, budete se zbytečně stresovat a možná všechny své úkoly ani nestihnete. Řekněte si, že si letos Vánoce užijete v klidu a bez zbytečné práce. Lepší je být v klidu a v pohodě, než mít nablýskaná okna a stresovat se, že kvůli tomu nestíháte osmažit kapra. 

Doporučujeme


jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.