Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak poznáte, že máte osteoporózu?
jak-poznate-ze-mate-osteoporozu.jpg

Jak poznáte, že máte osteoporózu?

Zveřejněno: 26.02.2016

Základním projevem osteoporózy je nadměrný úbytek kostní hmoty. Že kostní hmoty ubývá, je od určitého věku normální jev, a to u mužů i žen. Zhruba od čtyřicítky to bývá 0,3 – 0,5 % ročně. Problém je, když jí začne ubývat rychleji a ve větším množství. Za patologickou se považuje demineralizace kostí o 2 % za rok. Jak se osteoporóza diagnostikuje a jak jí můžeme předcházet? 

Základním projevem osteoporózy je nadměrný úbytek kostní hmoty. Že kostní hmoty ubývá, je od určitého věku normální jev, a to u mužů i žen. Zhruba od čtyřicítky to bývá 0,3 – 0,5 % ročně. Problém je, když jí začne ubývat rychleji a ve větším množství. Za patologickou se považuje demineralizace kostí o 2 % za rok. Jak se osteoporóza diagnostikuje a jak jí můžeme předcházet?

Rizikových faktorů ovlivňujících vznik a vývoj této nemoci je celá řada. Některé, jako například genetické predispozice, poruchy funkce zažívacího traktu nebo nesnášenlivost mléka a mléčných výrobků, bohužel ovlivnit nemůžeme. Na celou řadu dalších ale vliv máme.

Jako prevence osteoporózy fungují zejména pravidelná fyzická aktivita a zdravý jídelníček bez nadbytku cukrů a tuků. Potíž je, že probíhající osteoporózu nemusí ten, koho postihne, nějakou dobu vůbec pociťovat. Jedním z typických počátečních příznaků je bolest ve spodní části páteře a bolest dlouhých kostí. Často si ale lidé tyto bolesti s osteoporózou vůbec nespojí a kladou je za vinu například nesprávnému držení těla nebo sedavému zaměstnání.

Významným projevem pokročilejšího stádia nemoci bývá pokles tělesné výšky a výrazná hrudní kyfóza, tedy ohnutí páteře směrem vpřed. Dalším projevem je vyšší křehkost kostí a jejich snazší lomivost. Jednou z metod, jak osteoporózu diagnostikovat, je biochemické laboratorní vyšetření. Mimo jiné se při něm zkoumá množství vápníku v moči a krvi. Existuje také ultrazvukové měření hustoty kostí a poměr mineralizace lze zjistit také pomocí kvantitativní výpočetní tomografie. Více o jednotlivých vyšetřovacích metodách osteoporózy si můžete přečíst v aktuálním vydání našeho časopisu Synlabianer. 

Doporučujeme


co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.
s-nebezpecnou-trombofilii-se-da-bojovat-nejdriv-je-ale-nutne-ji-odhalit.jpg

S nebezpečnou trombofilií se dá bojovat. Nejdřív je ale nutné ji odhalit

17.05.2019U trombofiliků dochází vlivem genetické mutace ke zvýšenému srážení krve – trombofilii. Hrozí tak, že se vytvoří krevní sraženiny neboli tromby, které mohou částečně nebo úplně ucpat cévu a ohrozit člověka na životě. Trombofilie je ovlivněna vrozenými dispozicemi a zevními vlivy, jako je pohybový režim, obezita, věk, kouření, úraz či užívání některých léků jako například antikoncepce. O příčinách i následcích trombofilie je bohužel stále obecně nízké povědomí a ohrožení lidé tak často ani neví, že se jich tato porucha týká. Pro diagnostiku přitom stačí zajít na odběr krve.
vcasna-kontrola-stitne-zlazy-muze-zachranit-zivot.jpg

Včasná kontrola štítné žlázy může zachránit život

03.06.2019Poruchy štítné žlázy postihují obě pohlaví, častěji však ženy. Snížená funkce štítné žlázy, takzvaná hypotyreóza, může být příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Tyto nemoci jsou většinou dobře léčitelné, musí se však odhalit včas. Zda vám štítná žláza funguje správně, zjistíte z krevního testu.