Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak poznáte, že máte osteoporózu?
jak-poznate-ze-mate-osteoporozu.jpg

Jak poznáte, že máte osteoporózu?

Zveřejněno: 26.02.2016

Základním projevem osteoporózy je nadměrný úbytek kostní hmoty. Že kostní hmoty ubývá, je od určitého věku normální jev, a to u mužů i žen. Zhruba od čtyřicítky to bývá 0,3 – 0,5 % ročně. Problém je, když jí začne ubývat rychleji a ve větším množství. Za patologickou se považuje demineralizace kostí o 2 % za rok. Jak se osteoporóza diagnostikuje a jak jí můžeme předcházet? 

Základním projevem osteoporózy je nadměrný úbytek kostní hmoty. Že kostní hmoty ubývá, je od určitého věku normální jev, a to u mužů i žen. Zhruba od čtyřicítky to bývá 0,3 – 0,5 % ročně. Problém je, když jí začne ubývat rychleji a ve větším množství. Za patologickou se považuje demineralizace kostí o 2 % za rok. Jak se osteoporóza diagnostikuje a jak jí můžeme předcházet?

Rizikových faktorů ovlivňujících vznik a vývoj této nemoci je celá řada. Některé, jako například genetické predispozice, poruchy funkce zažívacího traktu nebo nesnášenlivost mléka a mléčných výrobků, bohužel ovlivnit nemůžeme. Na celou řadu dalších ale vliv máme.

Jako prevence osteoporózy fungují zejména pravidelná fyzická aktivita a zdravý jídelníček bez nadbytku cukrů a tuků. Potíž je, že probíhající osteoporózu nemusí ten, koho postihne, nějakou dobu vůbec pociťovat. Jedním z typických počátečních příznaků je bolest ve spodní části páteře a bolest dlouhých kostí. Často si ale lidé tyto bolesti s osteoporózou vůbec nespojí a kladou je za vinu například nesprávnému držení těla nebo sedavému zaměstnání.

Významným projevem pokročilejšího stádia nemoci bývá pokles tělesné výšky a výrazná hrudní kyfóza, tedy ohnutí páteře směrem vpřed. Dalším projevem je vyšší křehkost kostí a jejich snazší lomivost. Jednou z metod, jak osteoporózu diagnostikovat, je biochemické laboratorní vyšetření. Mimo jiné se při něm zkoumá množství vápníku v moči a krvi. Existuje také ultrazvukové měření hustoty kostí a poměr mineralizace lze zjistit také pomocí kvantitativní výpočetní tomografie. Více o jednotlivých vyšetřovacích metodách osteoporózy si můžete přečíst v aktuálním vydání našeho časopisu Synlabianer. 

Doporučujeme


nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.
renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.