Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak poznáte, že máte osteoporózu?
jak-poznate-ze-mate-osteoporozu.jpg

Jak poznáte, že máte osteoporózu?

Zveřejněno: 26.02.2016

Základním projevem osteoporózy je nadměrný úbytek kostní hmoty. Že kostní hmoty ubývá, je od určitého věku normální jev, a to u mužů i žen. Zhruba od čtyřicítky to bývá 0,3 – 0,5 % ročně. Problém je, když jí začne ubývat rychleji a ve větším množství. Za patologickou se považuje demineralizace kostí o 2 % za rok. Jak se osteoporóza diagnostikuje a jak jí můžeme předcházet? 

Základním projevem osteoporózy je nadměrný úbytek kostní hmoty. Že kostní hmoty ubývá, je od určitého věku normální jev, a to u mužů i žen. Zhruba od čtyřicítky to bývá 0,3 – 0,5 % ročně. Problém je, když jí začne ubývat rychleji a ve větším množství. Za patologickou se považuje demineralizace kostí o 2 % za rok. Jak se osteoporóza diagnostikuje a jak jí můžeme předcházet?

Rizikových faktorů ovlivňujících vznik a vývoj této nemoci je celá řada. Některé, jako například genetické predispozice, poruchy funkce zažívacího traktu nebo nesnášenlivost mléka a mléčných výrobků, bohužel ovlivnit nemůžeme. Na celou řadu dalších ale vliv máme.

Jako prevence osteoporózy fungují zejména pravidelná fyzická aktivita a zdravý jídelníček bez nadbytku cukrů a tuků. Potíž je, že probíhající osteoporózu nemusí ten, koho postihne, nějakou dobu vůbec pociťovat. Jedním z typických počátečních příznaků je bolest ve spodní části páteře a bolest dlouhých kostí. Často si ale lidé tyto bolesti s osteoporózou vůbec nespojí a kladou je za vinu například nesprávnému držení těla nebo sedavému zaměstnání.

Významným projevem pokročilejšího stádia nemoci bývá pokles tělesné výšky a výrazná hrudní kyfóza, tedy ohnutí páteře směrem vpřed. Dalším projevem je vyšší křehkost kostí a jejich snazší lomivost. Jednou z metod, jak osteoporózu diagnostikovat, je biochemické laboratorní vyšetření. Mimo jiné se při něm zkoumá množství vápníku v moči a krvi. Existuje také ultrazvukové měření hustoty kostí a poměr mineralizace lze zjistit také pomocí kvantitativní výpočetní tomografie. Více o jednotlivých vyšetřovacích metodách osteoporózy si můžete přečíst v aktuálním vydání našeho časopisu Synlabianer. 

Doporučujeme


predstavujeme-nej-limonadu-letosniho-leta.png

Představujeme NEJ limonádu letošního léta!

22.06.2018Dulenka neboli levandule patří mezi oblíbené jedlé rostliny a poslední dobou čím dál častěji nachází své místo právě v kuchyni. Modrofialové květy se přidávají do dezertů, sušenek, marmelád, polévek nebo jako součást marinád k masu. Punc originality má levandulový drink z vlastnoručně vyrobeného sirupu, který potěší vaše smysly.
podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.