Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak pečovat o pleť v zimě? A na co si dát pozor v případě dětské pokožky?
jak-pecovat-o-plet-v-zime-a-na-co-si-dat-pozor-v-pripade-detske-pokozky.png

Jak pečovat o pleť v zimě? A na co si dát pozor v případě dětské pokožky?

Zveřejněno: 20.01.2016

Mrazivý vzduch, řezavý vítr, vysoké teplotní rozdíly při pobytu venku a uvnitř a v neposlední řadě suchý a přetopený vzduch v místnostech – v zimě je pleť dospělých a dětí vystavena mnoha vlivům, které jí mohou uškodit. Výsledkem bývají začervenání, šupinky, ale také rozšířené žilky nebo častější ekzémy. Náchylnější dětská pleť navíc může v zimě poměrně snadno omrznout. Jaká je prevence? 

Mrazivý vzduch, řezavý vítr, vysoké teplotní rozdíly při pobytu venku a uvnitř a v neposlední řadě suchý a přetopený vzduch v místnostech – v zimě je pleť dospělých a dětí vystavena mnoha vlivům, které jí mohou uškodit. Výsledkem bývají začervenání, šupinky, ale také rozšířené žilky nebo častější ekzémy. Náchylnější dětská pleť navíc může v zimě poměrně snadno omrznout. Jaká je prevence?

Dětská pleť

Dětská pokožka je tenčí než pokožka dospělých. Proto je potřeba jí v zimě zvlášť v případě malých dětí a kojenců věnovat větší pozornost. Miminkům se pobyt venku vůbec nedoporučuje, když venkovní teplota klesne pod – 10° Celsia. I v případě vyšších teplot je ale potřeba dětskou pokožku dobře připravit. Před mrazem dokážou tvář aspoň částečně ochránit krém či mast s nízkým obsahem vody. Ideální je se o správném dětském krému poradit s pediatrem.

Pokožka dospělých

I pleť dospělých ale v zimě trpí. Vítr a mráz ji vysušují. Nízké teploty snižují míru jejího prokrvení. Krémy na zimu by proto v porovnání s těmi na teplé měsíce měly obsahovat větší množství tukových složek. Pokud používáte hydratační, měly by mít vodní částečky kolem sebe tukovou složku. Jedná se o takzvaný princip emulze, který by měl zabránit vymrzání vody z krému, protože právě to může pleť poškodit.

Pozor na kůži na rukou

Kromě pleti na obličeji je třeba v zimě věnovat zvýšenou péči také rukám. Jejich pokožka totiž nemá mazové žlázy, a proto se vysuší ještě snáz, než třeba na obličeji. Dermatologové doporučují, abychom si v zimě ruce při pobytu venku jednak vždy chránili rukavicemi a za druhé, abychom používali výživný krém, který pokožku rukou vydatně promastí, i několikrát denně. V neposlední řadě je v tomto období nutné pleť dostatečně hydratovat i zevnitř, a dbát proto na dostatečný přísun tekutin. Ideální je čistá voda a v chladném počasí teplý bylinkový nebo ovocný čaj. 

Doporučujeme


co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.
hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.