Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak pečovat o pleť v zimě? A na co si dát pozor v případě dětské pokožky?
jak-pecovat-o-plet-v-zime-a-na-co-si-dat-pozor-v-pripade-detske-pokozky.png

Jak pečovat o pleť v zimě? A na co si dát pozor v případě dětské pokožky?

Zveřejněno: 20.01.2016

Mrazivý vzduch, řezavý vítr, vysoké teplotní rozdíly při pobytu venku a uvnitř a v neposlední řadě suchý a přetopený vzduch v místnostech – v zimě je pleť dospělých a dětí vystavena mnoha vlivům, které jí mohou uškodit. Výsledkem bývají začervenání, šupinky, ale také rozšířené žilky nebo častější ekzémy. Náchylnější dětská pleť navíc může v zimě poměrně snadno omrznout. Jaká je prevence? 

Mrazivý vzduch, řezavý vítr, vysoké teplotní rozdíly při pobytu venku a uvnitř a v neposlední řadě suchý a přetopený vzduch v místnostech – v zimě je pleť dospělých a dětí vystavena mnoha vlivům, které jí mohou uškodit. Výsledkem bývají začervenání, šupinky, ale také rozšířené žilky nebo častější ekzémy. Náchylnější dětská pleť navíc může v zimě poměrně snadno omrznout. Jaká je prevence?

Dětská pleť

Dětská pokožka je tenčí než pokožka dospělých. Proto je potřeba jí v zimě zvlášť v případě malých dětí a kojenců věnovat větší pozornost. Miminkům se pobyt venku vůbec nedoporučuje, když venkovní teplota klesne pod – 10° Celsia. I v případě vyšších teplot je ale potřeba dětskou pokožku dobře připravit. Před mrazem dokážou tvář aspoň částečně ochránit krém či mast s nízkým obsahem vody. Ideální je se o správném dětském krému poradit s pediatrem.

Pokožka dospělých

I pleť dospělých ale v zimě trpí. Vítr a mráz ji vysušují. Nízké teploty snižují míru jejího prokrvení. Krémy na zimu by proto v porovnání s těmi na teplé měsíce měly obsahovat větší množství tukových složek. Pokud používáte hydratační, měly by mít vodní částečky kolem sebe tukovou složku. Jedná se o takzvaný princip emulze, který by měl zabránit vymrzání vody z krému, protože právě to může pleť poškodit.

Pozor na kůži na rukou

Kromě pleti na obličeji je třeba v zimě věnovat zvýšenou péči také rukám. Jejich pokožka totiž nemá mazové žlázy, a proto se vysuší ještě snáz, než třeba na obličeji. Dermatologové doporučují, abychom si v zimě ruce při pobytu venku jednak vždy chránili rukavicemi a za druhé, abychom používali výživný krém, který pokožku rukou vydatně promastí, i několikrát denně. V neposlední řadě je v tomto období nutné pleť dostatečně hydratovat i zevnitř, a dbát proto na dostatečný přísun tekutin. Ideální je čistá voda a v chladném počasí teplý bylinkový nebo ovocný čaj. 

Doporučujeme


je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.