Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak pečovat o pleť v zimě? A na co si dát pozor v případě dětské pokožky?
jak-pecovat-o-plet-v-zime-a-na-co-si-dat-pozor-v-pripade-detske-pokozky.png

Jak pečovat o pleť v zimě? A na co si dát pozor v případě dětské pokožky?

Zveřejněno: 20.01.2016

Mrazivý vzduch, řezavý vítr, vysoké teplotní rozdíly při pobytu venku a uvnitř a v neposlední řadě suchý a přetopený vzduch v místnostech – v zimě je pleť dospělých a dětí vystavena mnoha vlivům, které jí mohou uškodit. Výsledkem bývají začervenání, šupinky, ale také rozšířené žilky nebo častější ekzémy. Náchylnější dětská pleť navíc může v zimě poměrně snadno omrznout. Jaká je prevence? 

Mrazivý vzduch, řezavý vítr, vysoké teplotní rozdíly při pobytu venku a uvnitř a v neposlední řadě suchý a přetopený vzduch v místnostech – v zimě je pleť dospělých a dětí vystavena mnoha vlivům, které jí mohou uškodit. Výsledkem bývají začervenání, šupinky, ale také rozšířené žilky nebo častější ekzémy. Náchylnější dětská pleť navíc může v zimě poměrně snadno omrznout. Jaká je prevence?

Dětská pleť

Dětská pokožka je tenčí než pokožka dospělých. Proto je potřeba jí v zimě zvlášť v případě malých dětí a kojenců věnovat větší pozornost. Miminkům se pobyt venku vůbec nedoporučuje, když venkovní teplota klesne pod – 10° Celsia. I v případě vyšších teplot je ale potřeba dětskou pokožku dobře připravit. Před mrazem dokážou tvář aspoň částečně ochránit krém či mast s nízkým obsahem vody. Ideální je se o správném dětském krému poradit s pediatrem.

Pokožka dospělých

I pleť dospělých ale v zimě trpí. Vítr a mráz ji vysušují. Nízké teploty snižují míru jejího prokrvení. Krémy na zimu by proto v porovnání s těmi na teplé měsíce měly obsahovat větší množství tukových složek. Pokud používáte hydratační, měly by mít vodní částečky kolem sebe tukovou složku. Jedná se o takzvaný princip emulze, který by měl zabránit vymrzání vody z krému, protože právě to může pleť poškodit.

Pozor na kůži na rukou

Kromě pleti na obličeji je třeba v zimě věnovat zvýšenou péči také rukám. Jejich pokožka totiž nemá mazové žlázy, a proto se vysuší ještě snáz, než třeba na obličeji. Dermatologové doporučují, abychom si v zimě ruce při pobytu venku jednak vždy chránili rukavicemi a za druhé, abychom používali výživný krém, který pokožku rukou vydatně promastí, i několikrát denně. V neposlední řadě je v tomto období nutné pleť dostatečně hydratovat i zevnitř, a dbát proto na dostatečný přísun tekutin. Ideální je čistá voda a v chladném počasí teplý bylinkový nebo ovocný čaj. 

Doporučujeme


v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.