Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak ovlivňuje strava nastávajících maminek chutě a celkový vývoj nenarozeného miminka?
jak-ovlivnuje-strava-nastavajicich-maminek-chute-a-celkovy-vyvoj-nenarozeneho-miminka.png

Jak ovlivňuje strava nastávajících maminek chutě a celkový vývoj nenarozeného miminka?

Zveřejněno: 12.10.2015

Že mají životní styl a jídelníček nastávající maminky na vývoj jejího dítěte velký vliv, není pochyb. Škodlivý vliv alkoholu, kouření, ale i znečištěného ovzduší na zdraví nenarozeného miminka už nikdo nezpochybňuje. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, že chuťové a čichové preference každého z nás mohlo ovlivnit i jídlo a pití, které naše matka v době těhotenství konzumovala? 

Že mají životní styl a jídelníček nastávající maminky na vývoj jejího dítěte velký vliv, není pochyb. Škodlivý vliv alkoholu, kouření, ale i znečištěného ovzduší na zdraví nenarozeného miminka už nikdo nezpochybňuje. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, že chuťové a čichové preference každého z nás mohlo ovlivnit i jídlo a pití, které naše matka v době těhotenství konzumovala?

Obsáhlý výzkum, který už v roce 2010 zveřejnila univerzita v americkém Denveru, tvrdí, že strava těhotných žen má na budoucí chuťové preference dětí zřejmě ještě větší vliv, než bychom očekávali. Velmi zjednodušeně – vědci došli k závěru, že plod v těle matky se automaticky domnívá, že látky, které přijímá z matčiny krve, jsou pro něj to nejlepší možné. Podle vědců to jde dokonce tak daleko, že pokud matka holduje v těhotenství alkoholu, může být kvůli tomu k alkoholu náchylnější i její dítě. A o co přesně ve zmiňované studii šlo?

Vědci z Denverské univerzity krmili jednu skupinu březích myší zcela neochucenou potravou bez výraznější vůně. Druhá skupina budoucích myších matek dostávala rozmanitou, aromatickou, a hlavně ochucenou stravu. Následně vědci zkoumali mozky mláďat a zjistili, že čichové laloky myší z druhé skupiny byly podstatně vyvinutější. Podle autorů studie to dokazuje, že dieta matky může přímo ovlivnit fyzický vývoj mozku mláděte. Myší mláďata také dávala přednost těm chutím, které měla strava jejich matek v době březosti.

Lidé samozřejmě nejsou myši, nicméně protože je vývoj všech savců v těle matky velmi podobný, tvrdí zastánci této teorie, že není důvod předpokládat, že by u lidí dopadl výzkum jinak. Co tedy jíst v těhotenství? Odborníci rozhodně nedoporučují řídit se lidovou radou, že nastávající maminka má jíst za dva a může si dopřávat vše, na co má chuť.

Samozřejmě nemluvíme o nasazení radikální diety a striktním vynechání všech dobrot, na které máte chuť. Psychická pohoda nastávající maminky je stejně důležitá jako fyzický stav a stresovat se tím, že si nedáte třeba smažený řízek nebo tučný dortík, když na ně zrovna máte chuť, určitě není vhodné. Do jídelníčku by budoucí maminky určitě měly přidat potraviny s vyšším obsahem kyseliny listové. Je nezbytná pro správnou tvorbu DNA a slouží také jako prevence některých vývojových vad.

Jejím zdrojem jsou například listová zelenina, brokolice, špenát, vlašské ořechy, banány, avokádo, mango a celozrnné výrobky. Pro správný vývoj imunity děťátka je důležité dbát také na dostatek zinku. Ten najdete v dýňových semínkách, celozrnných obilninách a také ve tvrdých sýrech. Při vývoji mozku jsou nezbytné nenasycené mastné kyseliny, které se v dostatečném množství vyskytují třeba v sardinkách a dalších mořských rybách.

Pokud vám ryby nechutnají, doplníte je i díky rostlinným olejům, ořechům a lněnému semínku. V neposlední řadě si těhotné musí hlídat přísun vápníku. V jídelníčku by proto neměly chybět mléčné výrobky, a to zejména zakysané. Vápník ale dobře doplní také mandle, sezam a mák. 

Doporučujeme


zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.