Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak ovlivňuje strava nastávajících maminek chutě a celkový vývoj nenarozeného miminka?
jak-ovlivnuje-strava-nastavajicich-maminek-chute-a-celkovy-vyvoj-nenarozeneho-miminka.png

Jak ovlivňuje strava nastávajících maminek chutě a celkový vývoj nenarozeného miminka?

Zveřejněno: 12.10.2015

Že mají životní styl a jídelníček nastávající maminky na vývoj jejího dítěte velký vliv, není pochyb. Škodlivý vliv alkoholu, kouření, ale i znečištěného ovzduší na zdraví nenarozeného miminka už nikdo nezpochybňuje. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, že chuťové a čichové preference každého z nás mohlo ovlivnit i jídlo a pití, které naše matka v době těhotenství konzumovala? 

Že mají životní styl a jídelníček nastávající maminky na vývoj jejího dítěte velký vliv, není pochyb. Škodlivý vliv alkoholu, kouření, ale i znečištěného ovzduší na zdraví nenarozeného miminka už nikdo nezpochybňuje. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, že chuťové a čichové preference každého z nás mohlo ovlivnit i jídlo a pití, které naše matka v době těhotenství konzumovala?

Obsáhlý výzkum, který už v roce 2010 zveřejnila univerzita v americkém Denveru, tvrdí, že strava těhotných žen má na budoucí chuťové preference dětí zřejmě ještě větší vliv, než bychom očekávali. Velmi zjednodušeně – vědci došli k závěru, že plod v těle matky se automaticky domnívá, že látky, které přijímá z matčiny krve, jsou pro něj to nejlepší možné. Podle vědců to jde dokonce tak daleko, že pokud matka holduje v těhotenství alkoholu, může být kvůli tomu k alkoholu náchylnější i její dítě. A o co přesně ve zmiňované studii šlo?

Vědci z Denverské univerzity krmili jednu skupinu březích myší zcela neochucenou potravou bez výraznější vůně. Druhá skupina budoucích myších matek dostávala rozmanitou, aromatickou, a hlavně ochucenou stravu. Následně vědci zkoumali mozky mláďat a zjistili, že čichové laloky myší z druhé skupiny byly podstatně vyvinutější. Podle autorů studie to dokazuje, že dieta matky může přímo ovlivnit fyzický vývoj mozku mláděte. Myší mláďata také dávala přednost těm chutím, které měla strava jejich matek v době březosti.

Lidé samozřejmě nejsou myši, nicméně protože je vývoj všech savců v těle matky velmi podobný, tvrdí zastánci této teorie, že není důvod předpokládat, že by u lidí dopadl výzkum jinak. Co tedy jíst v těhotenství? Odborníci rozhodně nedoporučují řídit se lidovou radou, že nastávající maminka má jíst za dva a může si dopřávat vše, na co má chuť.

Samozřejmě nemluvíme o nasazení radikální diety a striktním vynechání všech dobrot, na které máte chuť. Psychická pohoda nastávající maminky je stejně důležitá jako fyzický stav a stresovat se tím, že si nedáte třeba smažený řízek nebo tučný dortík, když na ně zrovna máte chuť, určitě není vhodné. Do jídelníčku by budoucí maminky určitě měly přidat potraviny s vyšším obsahem kyseliny listové. Je nezbytná pro správnou tvorbu DNA a slouží také jako prevence některých vývojových vad.

Jejím zdrojem jsou například listová zelenina, brokolice, špenát, vlašské ořechy, banány, avokádo, mango a celozrnné výrobky. Pro správný vývoj imunity děťátka je důležité dbát také na dostatek zinku. Ten najdete v dýňových semínkách, celozrnných obilninách a také ve tvrdých sýrech. Při vývoji mozku jsou nezbytné nenasycené mastné kyseliny, které se v dostatečném množství vyskytují třeba v sardinkách a dalších mořských rybách.

Pokud vám ryby nechutnají, doplníte je i díky rostlinným olejům, ořechům a lněnému semínku. V neposlední řadě si těhotné musí hlídat přísun vápníku. V jídelníčku by proto neměly chybět mléčné výrobky, a to zejména zakysané. Vápník ale dobře doplní také mandle, sezam a mák. 

Doporučujeme


mejte-sve-zdravi-pod-kontrolou-s-novou-sluzbou-synlab-czech.jpg

Mějte své zdraví pod kontrolou s novou službou synlab czech

14.09.2017Společnost synlab czech představuje laboratorní péči nové generace a zájemcům nyní nabízí své služby také prostřednictvím e-shopu. Naši odborníci sestavili atraktivní balíčky laboratorních vyšetření navržené tak, abyste dostali ucelený přehled o svém zdraví. Balíčky pokrývají nejčastější civilizační onemocnění a zároveň nabízejí i některá vyšetření, která nejsou začleněna do systému veřejného zdravotního pojištění.
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.