Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak omezit zdravotní rizika při cestování za exotikou?
jak-omezit-zdravotni-rizika-pri-cestovani-za-exotikou.jpg

Jak omezit zdravotní rizika při cestování za exotikou?

Zveřejněno: 14.07.2014

Prázdniny a dovolené jsou v poslední době pro řadu z nás spojeny s cestováním do exotických zemí. Pobyt v cizokrajných destinacích ale souvisí vždy i s určitým zdravotním rizikem. Může se jednat o úrazy, zhoršení stavu chronických onemocnění a cestovatelé jsou ohroženi také infekcemi. Pro minimalizaci zdravotních rizik je klíčová prevence, vhodná příprava na cestu a důsledné dodržování hygienických zásad. Jak na to, aby se vaše exotická dovolená vydařila bez zdravotních potíží? 

MUDr. Blanka Boualay připomíná, že před každou plánovanou cestou na dovolenou do zahraničí je nutné, zjistit si důležité informace o dané destinaci. Patří k nim epidemiologická situace v dané oblasti, zdravotní rizika a zvláštní očkování. V současnosti se lze obrátit na jakékoliv centrum cestovní medicíny a očkování v České republice a domluvit si návštěvu – radši s dostatečným časovým předstihem.

Důležité je mít v pořádku především povinné očkování. Při první návštěvě centra cestovní medicíny se provede odhad rizika vzniku infekčního onemocnění a jsou zároveň stanoveny priority očkování. Posléze je vypracován individuální očkovací plán, kdy se bere v úvahu věk cestovatele, jeho zdravotní stav, základní onemocnění (diabetes, hypertenze, alergie), cílová oblast cestovatele, roční období, způsob cestování a ubytování -  pobyt ve volné přírodě, hotelový pobyt, dostupnost lékařské péče v místě pobytu, uskutečněná očkování, a taky stupeň rizikového chování, např. extrémní sporty nebo sexuální turistika.

U dětí je potřeba především zvážit pobyt v dané oblasti a postupovat opatrně, individuálně, vzhledem k věku dítěte a délce pobytu.

Doporučená vakcinace vždy vychází z epidemiologické situace výskytu vybraných infekčních onemocnění v dané oblasti ve světě. Aktuální informace jsou k dispozici na webových stránkách World Health Organization, Centers for Disease Control a databáze infekčních rizik ve světě. Celý článek o cestování do exotických destinací a s nimi spojených zdravotních rizicích od MUDr. Blanky Boulay si můžete přečíst v časopise Synlabianer

Doporučujeme


vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!
personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.