Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak omezit zdravotní rizika při cestování za exotikou?
jak-omezit-zdravotni-rizika-pri-cestovani-za-exotikou.jpg

Jak omezit zdravotní rizika při cestování za exotikou?

Zveřejněno: 14.07.2014

Prázdniny a dovolené jsou v poslední době pro řadu z nás spojeny s cestováním do exotických zemí. Pobyt v cizokrajných destinacích ale souvisí vždy i s určitým zdravotním rizikem. Může se jednat o úrazy, zhoršení stavu chronických onemocnění a cestovatelé jsou ohroženi také infekcemi. Pro minimalizaci zdravotních rizik je klíčová prevence, vhodná příprava na cestu a důsledné dodržování hygienických zásad. Jak na to, aby se vaše exotická dovolená vydařila bez zdravotních potíží? 

MUDr. Blanka Boualay připomíná, že před každou plánovanou cestou na dovolenou do zahraničí je nutné, zjistit si důležité informace o dané destinaci. Patří k nim epidemiologická situace v dané oblasti, zdravotní rizika a zvláštní očkování. V současnosti se lze obrátit na jakékoliv centrum cestovní medicíny a očkování v České republice a domluvit si návštěvu – radši s dostatečným časovým předstihem.

Důležité je mít v pořádku především povinné očkování. Při první návštěvě centra cestovní medicíny se provede odhad rizika vzniku infekčního onemocnění a jsou zároveň stanoveny priority očkování. Posléze je vypracován individuální očkovací plán, kdy se bere v úvahu věk cestovatele, jeho zdravotní stav, základní onemocnění (diabetes, hypertenze, alergie), cílová oblast cestovatele, roční období, způsob cestování a ubytování -  pobyt ve volné přírodě, hotelový pobyt, dostupnost lékařské péče v místě pobytu, uskutečněná očkování, a taky stupeň rizikového chování, např. extrémní sporty nebo sexuální turistika.

U dětí je potřeba především zvážit pobyt v dané oblasti a postupovat opatrně, individuálně, vzhledem k věku dítěte a délce pobytu.

Doporučená vakcinace vždy vychází z epidemiologické situace výskytu vybraných infekčních onemocnění v dané oblasti ve světě. Aktuální informace jsou k dispozici na webových stránkách World Health Organization, Centers for Disease Control a databáze infekčních rizik ve světě. Celý článek o cestování do exotických destinací a s nimi spojených zdravotních rizicích od MUDr. Blanky Boulay si můžete přečíst v časopise Synlabianer

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.