Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak omezit zdravotní rizika při cestování za exotikou?
jak-omezit-zdravotni-rizika-pri-cestovani-za-exotikou.jpg

Jak omezit zdravotní rizika při cestování za exotikou?

Zveřejněno: 14.07.2014

Prázdniny a dovolené jsou v poslední době pro řadu z nás spojeny s cestováním do exotických zemí. Pobyt v cizokrajných destinacích ale souvisí vždy i s určitým zdravotním rizikem. Může se jednat o úrazy, zhoršení stavu chronických onemocnění a cestovatelé jsou ohroženi také infekcemi. Pro minimalizaci zdravotních rizik je klíčová prevence, vhodná příprava na cestu a důsledné dodržování hygienických zásad. Jak na to, aby se vaše exotická dovolená vydařila bez zdravotních potíží? 

MUDr. Blanka Boualay připomíná, že před každou plánovanou cestou na dovolenou do zahraničí je nutné, zjistit si důležité informace o dané destinaci. Patří k nim epidemiologická situace v dané oblasti, zdravotní rizika a zvláštní očkování. V současnosti se lze obrátit na jakékoliv centrum cestovní medicíny a očkování v České republice a domluvit si návštěvu – radši s dostatečným časovým předstihem.

Důležité je mít v pořádku především povinné očkování. Při první návštěvě centra cestovní medicíny se provede odhad rizika vzniku infekčního onemocnění a jsou zároveň stanoveny priority očkování. Posléze je vypracován individuální očkovací plán, kdy se bere v úvahu věk cestovatele, jeho zdravotní stav, základní onemocnění (diabetes, hypertenze, alergie), cílová oblast cestovatele, roční období, způsob cestování a ubytování -  pobyt ve volné přírodě, hotelový pobyt, dostupnost lékařské péče v místě pobytu, uskutečněná očkování, a taky stupeň rizikového chování, např. extrémní sporty nebo sexuální turistika.

U dětí je potřeba především zvážit pobyt v dané oblasti a postupovat opatrně, individuálně, vzhledem k věku dítěte a délce pobytu.

Doporučená vakcinace vždy vychází z epidemiologické situace výskytu vybraných infekčních onemocnění v dané oblasti ve světě. Aktuální informace jsou k dispozici na webových stránkách World Health Organization, Centers for Disease Control a databáze infekčních rizik ve světě. Celý článek o cestování do exotických destinací a s nimi spojených zdravotních rizicích od MUDr. Blanky Boulay si můžete přečíst v časopise Synlabianer

Doporučujeme


renatin-blog-20-napadu-jak-si-uzit-jaro.png

Renatin blog: 20 nápadů, jak si užít jaro

20.04.2018Jarní období je plné možností. Tady je můj žebříček aktivit, které mám ráda. A co víc – dají se provádět pod širákem! Některé se řadí mezi starou dobrou klasiku, jiné jsou jen náhodné blázniviny. Spousta z nich se dá podnikat s dětmi, kterými občas neuškodí se zase stát...
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.
cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.