Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak omezit zdravotní rizika při cestování za exotikou?
jak-omezit-zdravotni-rizika-pri-cestovani-za-exotikou.jpg

Jak omezit zdravotní rizika při cestování za exotikou?

Zveřejněno: 14.07.2014

Prázdniny a dovolené jsou v poslední době pro řadu z nás spojeny s cestováním do exotických zemí. Pobyt v cizokrajných destinacích ale souvisí vždy i s určitým zdravotním rizikem. Může se jednat o úrazy, zhoršení stavu chronických onemocnění a cestovatelé jsou ohroženi také infekcemi. Pro minimalizaci zdravotních rizik je klíčová prevence, vhodná příprava na cestu a důsledné dodržování hygienických zásad. Jak na to, aby se vaše exotická dovolená vydařila bez zdravotních potíží? 

MUDr. Blanka Boualay připomíná, že před každou plánovanou cestou na dovolenou do zahraničí je nutné, zjistit si důležité informace o dané destinaci. Patří k nim epidemiologická situace v dané oblasti, zdravotní rizika a zvláštní očkování. V současnosti se lze obrátit na jakékoliv centrum cestovní medicíny a očkování v České republice a domluvit si návštěvu – radši s dostatečným časovým předstihem.

Důležité je mít v pořádku především povinné očkování. Při první návštěvě centra cestovní medicíny se provede odhad rizika vzniku infekčního onemocnění a jsou zároveň stanoveny priority očkování. Posléze je vypracován individuální očkovací plán, kdy se bere v úvahu věk cestovatele, jeho zdravotní stav, základní onemocnění (diabetes, hypertenze, alergie), cílová oblast cestovatele, roční období, způsob cestování a ubytování -  pobyt ve volné přírodě, hotelový pobyt, dostupnost lékařské péče v místě pobytu, uskutečněná očkování, a taky stupeň rizikového chování, např. extrémní sporty nebo sexuální turistika.

U dětí je potřeba především zvážit pobyt v dané oblasti a postupovat opatrně, individuálně, vzhledem k věku dítěte a délce pobytu.

Doporučená vakcinace vždy vychází z epidemiologické situace výskytu vybraných infekčních onemocnění v dané oblasti ve světě. Aktuální informace jsou k dispozici na webových stránkách World Health Organization, Centers for Disease Control a databáze infekčních rizik ve světě. Celý článek o cestování do exotických destinací a s nimi spojených zdravotních rizicích od MUDr. Blanky Boulay si můžete přečíst v časopise Synlabianer

Doporučujeme


bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
pali-vas-casto-zaha.png

Pálí vás často žáha?

05.10.2018Možná trpíte refluxní chorobou, při které se žaludeční šťávy dostávají do jícnu a úst. Nejste v tom sami, podobné problémy má přinejmenším každý desátý člověk. Nemocní přitom často vůbec netuší, že i jejich další zdravotní komplikace jako třeba chronický kašel či chrápání způsobuje právě reflux. Ještě nedávno byla diagnostika této choroby poměrně nepříjemná, dnes už je však k dispozici jednoduchý a bezbolestný test, který onemocnění a jeho závažnost spolehlivě odhalí ze vzorku slin.
nadmerne-padani-vlasu-se-da-resit-vcasnou-lecbou.jpg

Nadměrné padání vlasů se dá řešit včasnou léčbou

03.06.2019Padání vlasů je přirozenou součástí výměny vlasového porostu. Zdravému člověku běžně vypadne 50 až 80 vlasů za den. O nadměrném padání vlasů zvaném alopecie hovoříme v případě denního úbytku vyššího než 100 vlasů. Vlasy mohou řídnout a vypadávat rovnoměrně po celé hlavě, nebo zanechávat viditelné, jasně ohraničené lysinky. Oba typy nadměrného padání vlasů postihují muže i ženy a mohou být dědičné, přirozeně doprovázet stárnutí, ale také poukazovat na hormonální nerovnováhu nebo infekční či autoimunitní onemocnění. V případě zaznamenání většího úbytku vlasů je na místě navštívit praktického nebo kožního lékaře, který pomůže stanovit příčinu a určí vhodnou léčbu.