Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak nastartovat tělo po prolenošených vánočních svátcích?
jak-nastartovat-telo-po-prolenosenych-vanocnich-svatcich.jpg

Jak nastartovat tělo po prolenošených vánočních svátcích?

Zveřejněno: 28.12.2015

Většina z nás si o svátcích dopřává víc jídla a odpočinku než jindy. Výsledkem kupodivu nemusí být pocit svěžesti a doplněné energie, ale naopak zpomalenost a únava. Přinášíme pár tipů, jak po Vánocích nastartovat metabolismus, cítit se čilejší, případně shodit kila nabraná vánočním hodováním. 

Většina z nás si o svátcích dopřává víc jídla a odpočinku než jindy. Výsledkem kupodivu nemusí být pocit svěžesti a doplněné energie, ale naopak zpomalenost a únava. Přinášíme pár tipů, jak po Vánocích nastartovat metabolismus, cítit se čilejší, případně shodit kila nabraná vánočním hodováním.

Snídaně a sklenice vody

Ráno hned po probuzení vypijte 2 dcl čisté vody. Pokud to vašemu žaludku nevadí, můžete do vody přidat pár kapek citronu nebo trochu zázvoru. Zhruba do 40 minut po probuzení byste se měli nasnídat. Právě hydratace a ranní jídlo vytrhnou váš metabolismus z nočního úsporného režimu a dokážou ho správně nastartovat.

Jídlo každé 2 – 3 hodiny

Pro zrychlení metabolismu je ideální jíst pravidelně během celého dne, ale po menších porcích. Vyhněte se nárazovému přecpávání. Do jídelníčku zařaďte potraviny, které podporují trávení, jako jsou například čerstvý ananas, máta, zázvor, skořice, koriandr či heřmánek.

Posilte svalstvo

Naše tělo spaluje kalorie i tehdy, když je zcela v klidu. Takzvaný bazální metabolismus je částečně závislý na množství svalové hmoty. Zjednodušeně řečeno – čím více svalů máte, tím více vaše tělo spaluje kalorií. Pokud tedy zařadíte do svého rozvrhu fyzickou aktivitu, díky které mírně nabere svalovou hmotu, zrychlíte i metabolismus.

Zkuste saunu nebo lymfatickou masáž

Podpořte svůj imunitní systém a zároveň i lymfatický systém. Někomu může ke zrychlení metabolismu pomoci také pravidelné sprchování střídavě teplou a studenou vodou, které navíc zajišťuje lepší prokrvení těla.

Dostatečně spěte

Pokud jste dlouhodobě nevyspalí, vaše tělo produkuje víc hormonů, které povzbuzují chuť k jídlu. Kromě toho, že jste při nedostatku spánku unavení, máte tendenci víc jíst a kvůli tomu i přibírat. 

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.