Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak nastartovat tělo po prolenošených vánočních svátcích?
jak-nastartovat-telo-po-prolenosenych-vanocnich-svatcich.jpg

Jak nastartovat tělo po prolenošených vánočních svátcích?

Zveřejněno: 28.12.2015

Většina z nás si o svátcích dopřává víc jídla a odpočinku než jindy. Výsledkem kupodivu nemusí být pocit svěžesti a doplněné energie, ale naopak zpomalenost a únava. Přinášíme pár tipů, jak po Vánocích nastartovat metabolismus, cítit se čilejší, případně shodit kila nabraná vánočním hodováním. 

Většina z nás si o svátcích dopřává víc jídla a odpočinku než jindy. Výsledkem kupodivu nemusí být pocit svěžesti a doplněné energie, ale naopak zpomalenost a únava. Přinášíme pár tipů, jak po Vánocích nastartovat metabolismus, cítit se čilejší, případně shodit kila nabraná vánočním hodováním.

Snídaně a sklenice vody

Ráno hned po probuzení vypijte 2 dcl čisté vody. Pokud to vašemu žaludku nevadí, můžete do vody přidat pár kapek citronu nebo trochu zázvoru. Zhruba do 40 minut po probuzení byste se měli nasnídat. Právě hydratace a ranní jídlo vytrhnou váš metabolismus z nočního úsporného režimu a dokážou ho správně nastartovat.

Jídlo každé 2 – 3 hodiny

Pro zrychlení metabolismu je ideální jíst pravidelně během celého dne, ale po menších porcích. Vyhněte se nárazovému přecpávání. Do jídelníčku zařaďte potraviny, které podporují trávení, jako jsou například čerstvý ananas, máta, zázvor, skořice, koriandr či heřmánek.

Posilte svalstvo

Naše tělo spaluje kalorie i tehdy, když je zcela v klidu. Takzvaný bazální metabolismus je částečně závislý na množství svalové hmoty. Zjednodušeně řečeno – čím více svalů máte, tím více vaše tělo spaluje kalorií. Pokud tedy zařadíte do svého rozvrhu fyzickou aktivitu, díky které mírně nabere svalovou hmotu, zrychlíte i metabolismus.

Zkuste saunu nebo lymfatickou masáž

Podpořte svůj imunitní systém a zároveň i lymfatický systém. Někomu může ke zrychlení metabolismu pomoci také pravidelné sprchování střídavě teplou a studenou vodou, které navíc zajišťuje lepší prokrvení těla.

Dostatečně spěte

Pokud jste dlouhodobě nevyspalí, vaše tělo produkuje víc hormonů, které povzbuzují chuť k jídlu. Kromě toho, že jste při nedostatku spánku unavení, máte tendenci víc jíst a kvůli tomu i přibírat. 

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?