Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak našemu zdraví prospívají jahody?
jak-nasemu-zdravi-prospivaji-jahody.jpg

Jak našemu zdraví prospívají jahody?

Zveřejněno: 03.07.2015

Řada lidí si tohle oblíbené červené ovoce pěstuje na vlastní zahrádce. Kdo tuto možnost nemá, může si v současné době jahody koupit téměř všude. Jahodová sezóna je v plném proudu. Věděli jste, že je to jedna z nejzdravějších potravin, jaké si začátkem prázdnin můžete dopřát? Jahody obsahují dokonce větší množství vitamínu C než citrony a pomeranče! 

Denní doporučená dávka „céčka“ pro dospělého je zhruba 60 mg. V pouhých 100 gramech jahod je obvykle od 40 do 90 mg vitamínu C. Stačí tedy hrstička jahod denně a máte vystaráno.

Jahody jsou také bohatým zdrojem draslíku a manganu. Draslík, který funguje jako přírodní diuretikum, významně pomáhá při vylučování toxinů z těla. Stopový prvek mangan hraje důležitou roli v metabolismu cukrů. Čerstvé jahody jsou díky tomu ideální svačina pro diabetiky, zdravým lidem mohou sloužit jako chutná prevence cukrovky a pomáhají očišťovat organismus.

V porovnání s ostatními druhy ovoce obsahují jahody velmi malé množství cukrů, a proto mají i nízkou energetickou hodnotu. 100 gramů jahod má zhruba 30 kalorií. To je téměř o polovinu méně než mají třeba jablka, hrušky nebo třešně.

Některé laboratorní testy ukazují, že pravidelná konzumace jahod zpomaluje stárnutí mozkových buněk. Díky vysokému obsahu antioxidantů navíc jahody pomáhají chránit i všechny ostatní buňky lidského těla před působením volných radikálů. Díky tomu jsou velmi dobrou prevencí před infarktem a mrtvicí.

 Kvůli močopudným účinkům se pravidelná konzumace jahod doporučuje také těm, kdo mají problémy s močovými kameny. 

Doporučujeme


5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek. 
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.
jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.