Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak našemu zdraví prospívají jahody?
jak-nasemu-zdravi-prospivaji-jahody.jpg

Jak našemu zdraví prospívají jahody?

Zveřejněno: 03.07.2015

Řada lidí si tohle oblíbené červené ovoce pěstuje na vlastní zahrádce. Kdo tuto možnost nemá, může si v současné době jahody koupit téměř všude. Jahodová sezóna je v plném proudu. Věděli jste, že je to jedna z nejzdravějších potravin, jaké si začátkem prázdnin můžete dopřát? Jahody obsahují dokonce větší množství vitamínu C než citrony a pomeranče! 

Denní doporučená dávka „céčka“ pro dospělého je zhruba 60 mg. V pouhých 100 gramech jahod je obvykle od 40 do 90 mg vitamínu C. Stačí tedy hrstička jahod denně a máte vystaráno.

Jahody jsou také bohatým zdrojem draslíku a manganu. Draslík, který funguje jako přírodní diuretikum, významně pomáhá při vylučování toxinů z těla. Stopový prvek mangan hraje důležitou roli v metabolismu cukrů. Čerstvé jahody jsou díky tomu ideální svačina pro diabetiky, zdravým lidem mohou sloužit jako chutná prevence cukrovky a pomáhají očišťovat organismus.

V porovnání s ostatními druhy ovoce obsahují jahody velmi malé množství cukrů, a proto mají i nízkou energetickou hodnotu. 100 gramů jahod má zhruba 30 kalorií. To je téměř o polovinu méně než mají třeba jablka, hrušky nebo třešně.

Některé laboratorní testy ukazují, že pravidelná konzumace jahod zpomaluje stárnutí mozkových buněk. Díky vysokému obsahu antioxidantů navíc jahody pomáhají chránit i všechny ostatní buňky lidského těla před působením volných radikálů. Díky tomu jsou velmi dobrou prevencí před infarktem a mrtvicí.

 Kvůli močopudným účinkům se pravidelná konzumace jahod doporučuje také těm, kdo mají problémy s močovými kameny. 

Doporučujeme


ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
cisla-nelzou-je-mene-infarktu-a-astmatu.png

Čísla nelžou! Je méně infarktů a astmatu

29.05.2018Negativní dopady kouření jsou v dnešní době všem dobře známé. Přesto rok od jeho zákazu v českých restauracích a dalších veřejných prostorách přetrvávají snahy o změkčení protikuřáckého zákona.
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.