Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak našemu zdraví prospívají jahody?
jak-nasemu-zdravi-prospivaji-jahody.jpg

Jak našemu zdraví prospívají jahody?

Zveřejněno: 03.07.2015

Řada lidí si tohle oblíbené červené ovoce pěstuje na vlastní zahrádce. Kdo tuto možnost nemá, může si v současné době jahody koupit téměř všude. Jahodová sezóna je v plném proudu. Věděli jste, že je to jedna z nejzdravějších potravin, jaké si začátkem prázdnin můžete dopřát? Jahody obsahují dokonce větší množství vitamínu C než citrony a pomeranče! 

Denní doporučená dávka „céčka“ pro dospělého je zhruba 60 mg. V pouhých 100 gramech jahod je obvykle od 40 do 90 mg vitamínu C. Stačí tedy hrstička jahod denně a máte vystaráno.

Jahody jsou také bohatým zdrojem draslíku a manganu. Draslík, který funguje jako přírodní diuretikum, významně pomáhá při vylučování toxinů z těla. Stopový prvek mangan hraje důležitou roli v metabolismu cukrů. Čerstvé jahody jsou díky tomu ideální svačina pro diabetiky, zdravým lidem mohou sloužit jako chutná prevence cukrovky a pomáhají očišťovat organismus.

V porovnání s ostatními druhy ovoce obsahují jahody velmi malé množství cukrů, a proto mají i nízkou energetickou hodnotu. 100 gramů jahod má zhruba 30 kalorií. To je téměř o polovinu méně než mají třeba jablka, hrušky nebo třešně.

Některé laboratorní testy ukazují, že pravidelná konzumace jahod zpomaluje stárnutí mozkových buněk. Díky vysokému obsahu antioxidantů navíc jahody pomáhají chránit i všechny ostatní buňky lidského těla před působením volných radikálů. Díky tomu jsou velmi dobrou prevencí před infarktem a mrtvicí.

 Kvůli močopudným účinkům se pravidelná konzumace jahod doporučuje také těm, kdo mají problémy s močovými kameny. 

Doporučujeme


nakaza-tetanem-hrozi-i-dnes-overte-si-stav-protilatek.jpg

Nákaza tetanem hrozí i dnes. Ověřte si stav protilátek

03.06.2019Každý rok onemocní ve světě tetanem milion lidí. Jak vyplývá z údajů Světové zdravotnické organizace, i přes nejlepší možnou lékařskou péči polovina infikovaných nákaze podlehne. Od roku 1958, kdy bylo v České republice zavedeno pravidelné očkování proti tomuto onemocnění, u nás případy nákazy téměř vymizely. Bakterie způsobující tuto infekci jsou však v přírodě stále přítomné a onemocnění tetanem se v tuzemsku dosud ojediněle objevuje. Může za to především nedodržování pravidelných termínů přeočkování, které jsou pro ochranu před nemocí velmi významné. Díky nim je v organismu vytvořena potřebná hladina specifických protilátek. Pokud si nepamatujete, kdy jste se naposledy nechali přeočkovat, a nevíte, zdali jste proti tetanu stále chráněni, zajděte si na krevní test.
soutez-pro-deti-dovolena-s-panem-kapickou-je-tady.png

Soutěž pro děti DOVOLENÁ S PANEM KAPIČKOU je tady!

11.06.2019Soutěž pro děti DOVOLENÁ S KAPIČKOU je tady! Letní prázdniny se nezadržitelně blíží a všechny děti se už určitě těší na dva měsíce pohody, zábavy a dovádění. Než se ale rozběhnou k vodě, na chatu nebo tábor, stihnou si s námi ještě zasoutěžit! Na výherce čeká batůžek, omalovánky, tetovačky, náplasti a sportovní láhev, a ani rodiče nepřijdou zkrátka! Získají totiž balíček krevních testů na zjištění hladiny tuků a cukrů a celkové kondice jater a ledvin. Jak s námi soutěžit?
onemocneni-srdce-a-cev-mohou-dlouho-probihat-skryte-odhalte-ho-vcas.jpg

Onemocnění srdce a cév mohou dlouho probíhat skrytě, odhalte ho včas

03.06.2019Kardiovaskulární příhody patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v Evropě i v České republice. Infarkt myokardu a mozková mrtvice se kvůli špatnému životnímu stylu vyskytují i u čím dál mladších lidí. Tyto nemoci nemusí být předem snadno odhadnutelné, ne vždy jsou totiž spojeny s typickými příznaky, jako je například vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina cholesterolu v těle. Skryté riziko vzniku závažných srdečních a cévních onemocnění lze ale odhalit speciální laboratorní metodou ze vzorku krve.