Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak fungují játra, a co o nich možná nevíte
jak-funguji-jatra-a-co-o-nich-mozna-nevite.jpg

Jak fungují játra, a co o nich možná nevíte

Zveřejněno: 10.02.2014

Játra, největší žláza lidského těla, klíčový orgán pro očistu organismu. Jak vlastně fungují? Pojďme se podívat na pár zajímavých faktů o nich, některé vás možná překvapí.

 Játra hrají důležitou roli při látkové přeměně sacharidů, a udržují v těle správný poměr cukru. Další důležitou funkci hrají při syntéze bílkovin krevní plazmy. Ty mimo jiné zajišťují srážlivost krve. Játra také produkují hormony, které regulují „hospodaření“ našeho těla se solemi a vodou, a tvoří se v nich celá řada bílkovin.

A teď několik zajímavostí, které jste možná netušili: Játra váží zhruba 1,5 kg u dospělého člověka. Vyfiltrují 1500 litrů krve každý den. A jsou poměrně velkou zásobárnou železa. Stejně tak schraňují vitamíny a minerály, abychom měli přes den dostatek energie.

Játrům tedy vděčíme za mnohé, brání nás proti věcem, které by pro lidský organismus jinak byly toxické. Někdy na to ovšem taky doplácejí. Buďme na naše játra tedy hodní! Začít můžete třeba tím, že snížíte konzumaci alkoholu.

Doporučujeme


ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
renatin-blog-poznejte-me-overene-pecovatele-o-zdravou-pokozku.png

Renatin blog: Poznejte mé ověřené pečovatele o zdravou pokožku

08.04.2018Atopický ekzém, akné, lupénka... Pokud máte štěstí, o těchto kožních problémech jste možná jen slyšeli. Kdo je zažil na vlastní kůži, ví, jak jsou úporné. Omezují nejen fyzicky, ale i psychicky. Člověk se za ně jednoduše stydí.