Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak fungují játra, a co o nich možná nevíte
jak-funguji-jatra-a-co-o-nich-mozna-nevite.jpg

Jak fungují játra, a co o nich možná nevíte

Zveřejněno: 10.02.2014

Játra, největší žláza lidského těla, klíčový orgán pro očistu organismu. Jak vlastně fungují? Pojďme se podívat na pár zajímavých faktů o nich, některé vás možná překvapí.

 Játra hrají důležitou roli při látkové přeměně sacharidů, a udržují v těle správný poměr cukru. Další důležitou funkci hrají při syntéze bílkovin krevní plazmy. Ty mimo jiné zajišťují srážlivost krve. Játra také produkují hormony, které regulují „hospodaření“ našeho těla se solemi a vodou, a tvoří se v nich celá řada bílkovin.

A teď několik zajímavostí, které jste možná netušili: Játra váží zhruba 1,5 kg u dospělého člověka. Vyfiltrují 1500 litrů krve každý den. A jsou poměrně velkou zásobárnou železa. Stejně tak schraňují vitamíny a minerály, abychom měli přes den dostatek energie.

Játrům tedy vděčíme za mnohé, brání nás proti věcem, které by pro lidský organismus jinak byly toxické. Někdy na to ovšem taky doplácejí. Buďme na naše játra tedy hodní! Začít můžete třeba tím, že snížíte konzumaci alkoholu.

Doporučujeme


v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.
jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.