Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak fungují játra, a co o nich možná nevíte
jak-funguji-jatra-a-co-o-nich-mozna-nevite.jpg

Jak fungují játra, a co o nich možná nevíte

Zveřejněno: 10.02.2014

Játra, největší žláza lidského těla, klíčový orgán pro očistu organismu. Jak vlastně fungují? Pojďme se podívat na pár zajímavých faktů o nich, některé vás možná překvapí.

 Játra hrají důležitou roli při látkové přeměně sacharidů, a udržují v těle správný poměr cukru. Další důležitou funkci hrají při syntéze bílkovin krevní plazmy. Ty mimo jiné zajišťují srážlivost krve. Játra také produkují hormony, které regulují „hospodaření“ našeho těla se solemi a vodou, a tvoří se v nich celá řada bílkovin.

A teď několik zajímavostí, které jste možná netušili: Játra váží zhruba 1,5 kg u dospělého člověka. Vyfiltrují 1500 litrů krve každý den. A jsou poměrně velkou zásobárnou železa. Stejně tak schraňují vitamíny a minerály, abychom měli přes den dostatek energie.

Játrům tedy vděčíme za mnohé, brání nás proti věcem, které by pro lidský organismus jinak byly toxické. Někdy na to ovšem taky doplácejí. Buďme na naše játra tedy hodní! Začít můžete třeba tím, že snížíte konzumaci alkoholu.

Doporučujeme


9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?
kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.