Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyJak fungují játra, a co o nich možná nevíte
jak-funguji-jatra-a-co-o-nich-mozna-nevite.jpg

Jak fungují játra, a co o nich možná nevíte

Zveřejněno: 10.02.2014

Játra, největší žláza lidského těla, klíčový orgán pro očistu organismu. Jak vlastně fungují? Pojďme se podívat na pár zajímavých faktů o nich, některé vás možná překvapí.

 Játra hrají důležitou roli při látkové přeměně sacharidů, a udržují v těle správný poměr cukru. Další důležitou funkci hrají při syntéze bílkovin krevní plazmy. Ty mimo jiné zajišťují srážlivost krve. Játra také produkují hormony, které regulují „hospodaření“ našeho těla se solemi a vodou, a tvoří se v nich celá řada bílkovin.

A teď několik zajímavostí, které jste možná netušili: Játra váží zhruba 1,5 kg u dospělého člověka. Vyfiltrují 1500 litrů krve každý den. A jsou poměrně velkou zásobárnou železa. Stejně tak schraňují vitamíny a minerály, abychom měli přes den dostatek energie.

Játrům tedy vděčíme za mnohé, brání nás proti věcem, které by pro lidský organismus jinak byly toxické. Někdy na to ovšem taky doplácejí. Buďme na naše játra tedy hodní! Začít můžete třeba tím, že snížíte konzumaci alkoholu.

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.
rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás.