Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyHrozí vám cukrovka?
hrozi-vam-cukrovka.jpg

Hrozí vám cukrovka?

Zveřejněno: 08.10.2014

Věk nad 40 let, nadváha, nedostatek pohybu, nezdravé stravování, vysoký krevní tlak. Je vám to povědomé? Jedná se o rizikové faktory pro vznik cukrovky 2. typu. Zatímco cukrovka 1. typu se projeví v dětství nebo v pubertě, diabetes 2. typu postihuje dospělé pacienty. Důležité je připomenout, že značně si k této nemoci můžeme sami „dopomoct“ tím, že se špatně staráme o své zdraví. 

Jedním z příznaků cukrovky 2. typu je zvýšená hladina krevního cukru. Jak bohužel ukázalo jedno z řady bezplatných laboratorních testování v rámci projektu Zdraví národa, byla glukóza mimo referenční mez v české populaci jedním z relativně častých problémů a potýkalo se s ní celých 15 % testovaných. Nejčastěji měly hladinu krevního cukru zvýšenou ženy starší 50 let.

Problém je, že cukrovka 2. typu se dlouho nemusí projevit žádnými alarmujícími příznaky. Zvýšená hladina glukózy v krvi, kterou odhalí preventivní laboratorní vyšetření, tak může být jedním z prvních ukazatelů této nemoci a může přispět k zahájení včasné léčby. Do rizikové skupiny patří v případě diabetu 2. typu lidé starší 40 let, osoby s nadváhou, kuřáci, lidé s vysokým krevním tlakem a ti kteří dlouhodobě konzumují příliš tučnou a energeticky vydatnou stravu. Ohroženější jsou také ti, u kterých se už cukrovka vyskytla v rodině. V případě, že se cukrovka 2. typu diagnostikuje včas, řeší se obvykle dietou a podáváním léků ve formě tablet

. Často se ale na ni přijde až ve chvíli, kdy už v organismu způsobí další zdravotní problémy. Mezi ty nejčastější patří postižení ledvin, které může skončit až jejich selháním, poškození oční sítnice, které může vést ke slepotě, a zvýšení rizika cévních chorob. Bohužel příznaky cukrovky druhého typu, pokud se vůbec projeví, jsou často velmi nenápadné a nespecifické – od zvýšeného pocitu žízně, přes únavu, bolesti a mravenčení v dolních končetinách, až po svědění kůže a pomalé hojení ran. Laboratorní vyšetření tak představuje nejpřesnější možnost, jak v případě cukrovky stanovit správnou diagnózu.

Doporučujeme


ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
onemocneni-srdce-a-cev-mohou-dlouho-probihat-skryte-odhalte-ho-vcas.jpg

Onemocnění srdce a cév mohou dlouho probíhat skrytě, odhalte ho včas

03.06.2019Kardiovaskulární příhody patří mezi nejčastější příčiny úmrtí v Evropě i v České republice. Infarkt myokardu a mozková mrtvice se kvůli špatnému životnímu stylu vyskytují i u čím dál mladších lidí. Tyto nemoci nemusí být předem snadno odhadnutelné, ne vždy jsou totiž spojeny s typickými příznaky, jako je například vysoký krevní tlak nebo zvýšená hladina cholesterolu v těle. Skryté riziko vzniku závažných srdečních a cévních onemocnění lze ale odhalit speciální laboratorní metodou ze vzorku krve.
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.