Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyHrozí vám cukrovka?
hrozi-vam-cukrovka.jpg

Hrozí vám cukrovka?

Zveřejněno: 08.10.2014

Věk nad 40 let, nadváha, nedostatek pohybu, nezdravé stravování, vysoký krevní tlak. Je vám to povědomé? Jedná se o rizikové faktory pro vznik cukrovky 2. typu. Zatímco cukrovka 1. typu se projeví v dětství nebo v pubertě, diabetes 2. typu postihuje dospělé pacienty. Důležité je připomenout, že značně si k této nemoci můžeme sami „dopomoct“ tím, že se špatně staráme o své zdraví. 

Jedním z příznaků cukrovky 2. typu je zvýšená hladina krevního cukru. Jak bohužel ukázalo jedno z řady bezplatných laboratorních testování v rámci projektu Zdraví národa, byla glukóza mimo referenční mez v české populaci jedním z relativně častých problémů a potýkalo se s ní celých 15 % testovaných. Nejčastěji měly hladinu krevního cukru zvýšenou ženy starší 50 let.

Problém je, že cukrovka 2. typu se dlouho nemusí projevit žádnými alarmujícími příznaky. Zvýšená hladina glukózy v krvi, kterou odhalí preventivní laboratorní vyšetření, tak může být jedním z prvních ukazatelů této nemoci a může přispět k zahájení včasné léčby. Do rizikové skupiny patří v případě diabetu 2. typu lidé starší 40 let, osoby s nadváhou, kuřáci, lidé s vysokým krevním tlakem a ti kteří dlouhodobě konzumují příliš tučnou a energeticky vydatnou stravu. Ohroženější jsou také ti, u kterých se už cukrovka vyskytla v rodině. V případě, že se cukrovka 2. typu diagnostikuje včas, řeší se obvykle dietou a podáváním léků ve formě tablet

. Často se ale na ni přijde až ve chvíli, kdy už v organismu způsobí další zdravotní problémy. Mezi ty nejčastější patří postižení ledvin, které může skončit až jejich selháním, poškození oční sítnice, které může vést ke slepotě, a zvýšení rizika cévních chorob. Bohužel příznaky cukrovky druhého typu, pokud se vůbec projeví, jsou často velmi nenápadné a nespecifické – od zvýšeného pocitu žízně, přes únavu, bolesti a mravenčení v dolních končetinách, až po svědění kůže a pomalé hojení ran. Laboratorní vyšetření tak představuje nejpřesnější možnost, jak v případě cukrovky stanovit správnou diagnózu.

Doporučujeme


je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
co-se-doopravdy-deje-behem-spanku.png

Co se doopravdy děje během spánku

22.02.2018Dobrý spánek je pro zdraví nezbytný. Osm hodin je podle odborníků optimální čas odpočinku pro dospělého člověka. Dlouhodobá spánková deprivace může zvyšovat riziko zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, srdeční choroby nebo cukrovka.