Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyHrozí vám cukrovka?
hrozi-vam-cukrovka.jpg

Hrozí vám cukrovka?

Zveřejněno: 08.10.2014

Věk nad 40 let, nadváha, nedostatek pohybu, nezdravé stravování, vysoký krevní tlak. Je vám to povědomé? Jedná se o rizikové faktory pro vznik cukrovky 2. typu. Zatímco cukrovka 1. typu se projeví v dětství nebo v pubertě, diabetes 2. typu postihuje dospělé pacienty. Důležité je připomenout, že značně si k této nemoci můžeme sami „dopomoct“ tím, že se špatně staráme o své zdraví. 

Jedním z příznaků cukrovky 2. typu je zvýšená hladina krevního cukru. Jak bohužel ukázalo jedno z řady bezplatných laboratorních testování v rámci projektu Zdraví národa, byla glukóza mimo referenční mez v české populaci jedním z relativně častých problémů a potýkalo se s ní celých 15 % testovaných. Nejčastěji měly hladinu krevního cukru zvýšenou ženy starší 50 let.

Problém je, že cukrovka 2. typu se dlouho nemusí projevit žádnými alarmujícími příznaky. Zvýšená hladina glukózy v krvi, kterou odhalí preventivní laboratorní vyšetření, tak může být jedním z prvních ukazatelů této nemoci a může přispět k zahájení včasné léčby. Do rizikové skupiny patří v případě diabetu 2. typu lidé starší 40 let, osoby s nadváhou, kuřáci, lidé s vysokým krevním tlakem a ti kteří dlouhodobě konzumují příliš tučnou a energeticky vydatnou stravu. Ohroženější jsou také ti, u kterých se už cukrovka vyskytla v rodině. V případě, že se cukrovka 2. typu diagnostikuje včas, řeší se obvykle dietou a podáváním léků ve formě tablet

. Často se ale na ni přijde až ve chvíli, kdy už v organismu způsobí další zdravotní problémy. Mezi ty nejčastější patří postižení ledvin, které může skončit až jejich selháním, poškození oční sítnice, které může vést ke slepotě, a zvýšení rizika cévních chorob. Bohužel příznaky cukrovky druhého typu, pokud se vůbec projeví, jsou často velmi nenápadné a nespecifické – od zvýšeného pocitu žízně, přes únavu, bolesti a mravenčení v dolních končetinách, až po svědění kůže a pomalé hojení ran. Laboratorní vyšetření tak představuje nejpřesnější možnost, jak v případě cukrovky stanovit správnou diagnózu.

Doporučujeme


rakytnik-je-zasobarna-vitaminu-a-posiluje-imunitu.png

Rakytník je zásobárna vitaminů a posiluje imunitu

11.09.2017Jeho latinský název Hippophae má původ ve staré řečtině a zjednodušeně znamená „třpytící se kůň“. Podle pověstí se prý koňům pasoucím se poblíž této dřeviny výborně dařilo a měli krásně lesklou srst. V Rusku mu přezdívají „sibiřský zázrak“ a v tradiční tibetské medicíně patří k oblíbeným prostředkům k regeneraci těla. Jeho plody si ale můžete natrhat i u nás. 
jake-bohatstvi-se-skryva-v-konopnem-seminku.png

Jaké bohatství se skrývá v konopném semínku

16.03.2018Konopí má možná pověst rostliny s omamnými účinky, ale nenechte se mýlit. V technickém konopí pro léčebné využití nenajdete prakticky žádné psychoaktivní THC. Oproti tomu obsahuje kanabidiol (CBD). Tato látka zpomaluje buněčné stárnutí, je vysoce protizánětlivá, působí na bolestivá onemocnění, například artritidu. Pomáhá také při epilepsii, problémech se spaním a depresích.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.