Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyHrozí vám cukrovka?
hrozi-vam-cukrovka.jpg

Hrozí vám cukrovka?

Zveřejněno: 08.10.2014

Věk nad 40 let, nadváha, nedostatek pohybu, nezdravé stravování, vysoký krevní tlak. Je vám to povědomé? Jedná se o rizikové faktory pro vznik cukrovky 2. typu. Zatímco cukrovka 1. typu se projeví v dětství nebo v pubertě, diabetes 2. typu postihuje dospělé pacienty. Důležité je připomenout, že značně si k této nemoci můžeme sami „dopomoct“ tím, že se špatně staráme o své zdraví. 

Jedním z příznaků cukrovky 2. typu je zvýšená hladina krevního cukru. Jak bohužel ukázalo jedno z řady bezplatných laboratorních testování v rámci projektu Zdraví národa, byla glukóza mimo referenční mez v české populaci jedním z relativně častých problémů a potýkalo se s ní celých 15 % testovaných. Nejčastěji měly hladinu krevního cukru zvýšenou ženy starší 50 let.

Problém je, že cukrovka 2. typu se dlouho nemusí projevit žádnými alarmujícími příznaky. Zvýšená hladina glukózy v krvi, kterou odhalí preventivní laboratorní vyšetření, tak může být jedním z prvních ukazatelů této nemoci a může přispět k zahájení včasné léčby. Do rizikové skupiny patří v případě diabetu 2. typu lidé starší 40 let, osoby s nadváhou, kuřáci, lidé s vysokým krevním tlakem a ti kteří dlouhodobě konzumují příliš tučnou a energeticky vydatnou stravu. Ohroženější jsou také ti, u kterých se už cukrovka vyskytla v rodině. V případě, že se cukrovka 2. typu diagnostikuje včas, řeší se obvykle dietou a podáváním léků ve formě tablet

. Často se ale na ni přijde až ve chvíli, kdy už v organismu způsobí další zdravotní problémy. Mezi ty nejčastější patří postižení ledvin, které může skončit až jejich selháním, poškození oční sítnice, které může vést ke slepotě, a zvýšení rizika cévních chorob. Bohužel příznaky cukrovky druhého typu, pokud se vůbec projeví, jsou často velmi nenápadné a nespecifické – od zvýšeného pocitu žízně, přes únavu, bolesti a mravenčení v dolních končetinách, až po svědění kůže a pomalé hojení ran. Laboratorní vyšetření tak představuje nejpřesnější možnost, jak v případě cukrovky stanovit správnou diagnózu.

Doporučujeme


kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
neobjasnene-zdravotni-potize-na-vine-muze-byt-potravinova-intolerance.jpg

Neobjasněné zdravotní potíže? Na vině může být potravinová intolerance

05.10.2018Zažívací problémy, bolesti hlavy a kloubů, akné, únava. Seznam potíží, které může způsobovat potravinová intolerance, je však mnohem delší. Málokdo by hádal, že může být příčinou i takových problémů jako nespavost, snížená imunita, úzkostné stavy či deprese. Spolehlivou metodou k odhalení potravinové intolerance je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.