Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyHouby - jak a které mohou prospět našemu zdraví?
houby-jak-a-ktere-mohou-prospet-nasemu-zdravi.jpg

Houby - jak a které mohou prospět našemu zdraví?

Zveřejněno: 09.10.2015

Jestli rádi houbaříte, letošní sezóna vám asi moc velkou radost neudělala. Pravda ale je, že největší zdravotní přínos pro lidský organismus mají houby, pro které nemusíte do lesa, ale koupíte je v samoobsluze. Jedním z nejlepších přírodních prostředků pro zvýšení imunity je totiž právě běžně dostupná hlíva ústřičná. A jak jsou na tom s prospěšností zdraví lesní houby? 

Jestli rádi houbaříte, letošní sezóna vám asi moc velkou radost neudělala. Pravda ale je, že největší zdravotní přínos pro lidský organismus mají houby, pro které nemusíte do lesa, ale koupíte je v samoobsluze. Jedním z nejlepších přírodních prostředků pro zvýšení imunity je totiž právě běžně dostupná hlíva ústřičná. A jak jsou na tom s prospěšností zdraví lesní houby?

Ti, kteří se snaží snížit hmotnost, na houbách určitě ocení nízkou kalorickou hodnotu a nízký obsah tuků. I přes malý obsah kalorií dokážou houby značně zasytit, a to hlavně díky vyššímu množství polysacharidu chitinu. Ten je podobný vláknině a obtížně se tráví. Proto máme po houbovém jídle pocit sytosti, i když jsme snědli jen nízkokalorický pokrm.

Nicméně lidé s citlivějším trávením můžou mít s chitinem problém a houby u nich dokážou vyvolat bolestivé zažívací potíže. Z vitaminů houby obsahují větší množství provitaminu D2. Ostatních zdraví prospěšných prvků v nich ale mnoho nenajdeme. Kromě nepříliš významného množství vitaminů A, B a C, jsou v houbách v malé míře také draslík a hořčík. Hlavním přínosem hub pro zdraví tak je hlavně výše zmiňovaná nízká kalorická hodnota a vyšší množství nerozpustné vlákniny, která slouží jako prevence rakoviny tlustého střeva.

Pokud ale hledáte houbu skutečně s výraznými zdravotními přínosy, sáhněte po hlívě. Tahle nenápadně vyhlížející houba roste na stromech, ze kterých získává škroby a cukry. Následně je přetváří v takzvané glukany. A právě ty jsou velice přínosné pro naši imunitu. Dokážou zvyšovat tvorbu protilátek proti bakteriím, virům a plísním, podporují tvorbu červených krvinek, pomáhají potlačovat alergie a s největší pravděpodobností mají i preventivní účinky rakovinného bujení. 

Doporučujeme


vcasna-kontrola-stitne-zlazy-muze-zachranit-zivot.jpg

Včasná kontrola štítné žlázy může zachránit život

03.06.2019Poruchy štítné žlázy postihují obě pohlaví, častěji však ženy. Snížená funkce štítné žlázy, takzvaná hypotyreóza, může být příčinou problémů s otěhotněním. Způsobuje také zvyšování hladiny cholesterolu, které vede k vážným kardiovaskulárním chorobám. Zvýšená funkce štítné žlázy neboli hypertyreóza způsobuje poruchy srdečního rytmu a může vést k osteoporóze, úbytku kostní hmoty. Tyto nemoci jsou většinou dobře léčitelné, musí se však odhalit včas. Zda vám štítná žláza funguje správně, zjistíte z krevního testu.
nadmerne-padani-vlasu-se-da-resit-vcasnou-lecbou.jpg

Nadměrné padání vlasů se dá řešit včasnou léčbou

03.06.2019Padání vlasů je přirozenou součástí výměny vlasového porostu. Zdravému člověku běžně vypadne 50 až 80 vlasů za den. O nadměrném padání vlasů zvaném alopecie hovoříme v případě denního úbytku vyššího než 100 vlasů. Vlasy mohou řídnout a vypadávat rovnoměrně po celé hlavě, nebo zanechávat viditelné, jasně ohraničené lysinky. Oba typy nadměrného padání vlasů postihují muže i ženy a mohou být dědičné, přirozeně doprovázet stárnutí, ale také poukazovat na hormonální nerovnováhu nebo infekční či autoimunitní onemocnění. V případě zaznamenání většího úbytku vlasů je na místě navštívit praktického nebo kožního lékaře, který pomůže stanovit příčinu a určí vhodnou léčbu.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.