Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyEpilepsii může získat každý – jak vypadají její projevy?
epilepsii-muze-ziskat-kazdy-jak-vypadaji-jeji-projevy.jpg

Epilepsii může získat každý – jak vypadají její projevy?

Zveřejněno: 30.10.2015

Podle údajů spolku pacientů s epilepsií trpí tímto neurologickým onemocněním v Evropě zhruba 6 milionů lidí. V České republice je jich víc než 70 000. I přes to, že se jedná o poměrně častou neurologickou chorobu, panuje o ní ve společnosti celá řada mýtů. Víte, jak může vypadat epileptický záchvat a co dělat, pokud postihne někoho ve vašem okolí? A věděli jste, že epilepsií může trpět úplně každý? 

Podle údajů spolku pacientů s epilepsií trpí tímto neurologickým onemocněním v Evropě zhruba 6 milionů lidí. V České republice je jich víc než 70 000. I přes to, že se jedná o poměrně častou neurologickou chorobu, panuje o ní ve společnosti celá řada mýtů. Víte, jak může vypadat epileptický záchvat a co dělat, pokud postihne někoho ve vašem okolí?

A věděli jste, že epilepsií může trpět úplně každý? Mnoho lidí si pod pojmem epileptický záchvat představí agresivního člověka s pěnou u úst, který se zmítá na zemi a velkou silou se brání cizí pomoci. Takový záchvat se ale týká jen menší části pacientů.

U některých nemocných dokonce ani žádné viditelné příznaky záchvatu nezpozorujete. Epileptický záchvat je zjednodušeně řečeno důsledkem abnormálního elektrického výboje nervových buněk v mozku. Druhy záchvatu proto mohou být různé. Záleží na tom, která a jak velká část mozku je tímto výbojem zasažena. Kromě křečí a bezvědomí, které skutečně někdy může provázet i zvýšené slinění, jsou to třeba třes, apatie a nevnímání okolí, nesmyslná činnost, nebo dokonce jen vnitřní pocit postiženého – cítí třeba zvláštní vůni nebo chuť na jazyku.

Pokud někoho ve vašem okolí postihne silný epileptický záchvat, doporučují lékaři položit takového člověka do bezpečné polohy a případně ho obložit měkkými předměty, aby se nezranil. Během záchvatu a bezprostředně po něm byste s postiženým měli manipulovat co nejméně. Pokud záchvat neskončí do tří minut, je nezbytné volat záchrannou službu.

Závěrem je ještě důležité připomenout, že epilepsií může být postižen úplně každý. Je totiž buď dědičná nebo získaná. Spouštěcím faktorem může být úraz, cévní onemocnění mozku, nádor, ale třeba také nadužívání alkoholu nebo extrémní stres a vyčerpání. Pozitivní zpráva je, že správná medikace záchvaty potlačí a nemocný s epilepsií může vést téměř normální život. 

Doporučujeme


dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
predstavujeme-nej-limonadu-letosniho-leta.png

Představujeme NEJ limonádu letošního léta!

22.06.2018Dulenka neboli levandule patří mezi oblíbené jedlé rostliny a poslední dobou čím dál častěji nachází své místo právě v kuchyni. Modrofialové květy se přidávají do dezertů, sušenek, marmelád, polévek nebo jako součást marinád k masu. Punc originality má levandulový drink z vlastnoručně vyrobeného sirupu, který potěší vaše smysly.
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?