Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyEpilepsii může získat každý – jak vypadají její projevy?
epilepsii-muze-ziskat-kazdy-jak-vypadaji-jeji-projevy.jpg

Epilepsii může získat každý – jak vypadají její projevy?

Zveřejněno: 30.10.2015

Podle údajů spolku pacientů s epilepsií trpí tímto neurologickým onemocněním v Evropě zhruba 6 milionů lidí. V České republice je jich víc než 70 000. I přes to, že se jedná o poměrně častou neurologickou chorobu, panuje o ní ve společnosti celá řada mýtů. Víte, jak může vypadat epileptický záchvat a co dělat, pokud postihne někoho ve vašem okolí? A věděli jste, že epilepsií může trpět úplně každý? 

Podle údajů spolku pacientů s epilepsií trpí tímto neurologickým onemocněním v Evropě zhruba 6 milionů lidí. V České republice je jich víc než 70 000. I přes to, že se jedná o poměrně častou neurologickou chorobu, panuje o ní ve společnosti celá řada mýtů. Víte, jak může vypadat epileptický záchvat a co dělat, pokud postihne někoho ve vašem okolí?

A věděli jste, že epilepsií může trpět úplně každý? Mnoho lidí si pod pojmem epileptický záchvat představí agresivního člověka s pěnou u úst, který se zmítá na zemi a velkou silou se brání cizí pomoci. Takový záchvat se ale týká jen menší části pacientů.

U některých nemocných dokonce ani žádné viditelné příznaky záchvatu nezpozorujete. Epileptický záchvat je zjednodušeně řečeno důsledkem abnormálního elektrického výboje nervových buněk v mozku. Druhy záchvatu proto mohou být různé. Záleží na tom, která a jak velká část mozku je tímto výbojem zasažena. Kromě křečí a bezvědomí, které skutečně někdy může provázet i zvýšené slinění, jsou to třeba třes, apatie a nevnímání okolí, nesmyslná činnost, nebo dokonce jen vnitřní pocit postiženého – cítí třeba zvláštní vůni nebo chuť na jazyku.

Pokud někoho ve vašem okolí postihne silný epileptický záchvat, doporučují lékaři položit takového člověka do bezpečné polohy a případně ho obložit měkkými předměty, aby se nezranil. Během záchvatu a bezprostředně po něm byste s postiženým měli manipulovat co nejméně. Pokud záchvat neskončí do tří minut, je nezbytné volat záchrannou službu.

Závěrem je ještě důležité připomenout, že epilepsií může být postižen úplně každý. Je totiž buď dědičná nebo získaná. Spouštěcím faktorem může být úraz, cévní onemocnění mozku, nádor, ale třeba také nadužívání alkoholu nebo extrémní stres a vyčerpání. Pozitivní zpráva je, že správná medikace záchvaty potlačí a nemocný s epilepsií může vést téměř normální život. 

Doporučujeme


kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.