Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyEpilepsii může získat každý – jak vypadají její projevy?
epilepsii-muze-ziskat-kazdy-jak-vypadaji-jeji-projevy.jpg

Epilepsii může získat každý – jak vypadají její projevy?

Zveřejněno: 30.10.2015

Podle údajů spolku pacientů s epilepsií trpí tímto neurologickým onemocněním v Evropě zhruba 6 milionů lidí. V České republice je jich víc než 70 000. I přes to, že se jedná o poměrně častou neurologickou chorobu, panuje o ní ve společnosti celá řada mýtů. Víte, jak může vypadat epileptický záchvat a co dělat, pokud postihne někoho ve vašem okolí? A věděli jste, že epilepsií může trpět úplně každý? 

Podle údajů spolku pacientů s epilepsií trpí tímto neurologickým onemocněním v Evropě zhruba 6 milionů lidí. V České republice je jich víc než 70 000. I přes to, že se jedná o poměrně častou neurologickou chorobu, panuje o ní ve společnosti celá řada mýtů. Víte, jak může vypadat epileptický záchvat a co dělat, pokud postihne někoho ve vašem okolí?

A věděli jste, že epilepsií může trpět úplně každý? Mnoho lidí si pod pojmem epileptický záchvat představí agresivního člověka s pěnou u úst, který se zmítá na zemi a velkou silou se brání cizí pomoci. Takový záchvat se ale týká jen menší části pacientů.

U některých nemocných dokonce ani žádné viditelné příznaky záchvatu nezpozorujete. Epileptický záchvat je zjednodušeně řečeno důsledkem abnormálního elektrického výboje nervových buněk v mozku. Druhy záchvatu proto mohou být různé. Záleží na tom, která a jak velká část mozku je tímto výbojem zasažena. Kromě křečí a bezvědomí, které skutečně někdy může provázet i zvýšené slinění, jsou to třeba třes, apatie a nevnímání okolí, nesmyslná činnost, nebo dokonce jen vnitřní pocit postiženého – cítí třeba zvláštní vůni nebo chuť na jazyku.

Pokud někoho ve vašem okolí postihne silný epileptický záchvat, doporučují lékaři položit takového člověka do bezpečné polohy a případně ho obložit měkkými předměty, aby se nezranil. Během záchvatu a bezprostředně po něm byste s postiženým měli manipulovat co nejméně. Pokud záchvat neskončí do tří minut, je nezbytné volat záchrannou službu.

Závěrem je ještě důležité připomenout, že epilepsií může být postižen úplně každý. Je totiž buď dědičná nebo získaná. Spouštěcím faktorem může být úraz, cévní onemocnění mozku, nádor, ale třeba také nadužívání alkoholu nebo extrémní stres a vyčerpání. Pozitivní zpráva je, že správná medikace záchvaty potlačí a nemocný s epilepsií může vést téměř normální život. 

Doporučujeme


renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
co-vsechno-lze-zjistit-z-vysetreni-krve.jpg

Co všechno lze zjistit z vyšetření krve

05.04.2019Fungují vaše ledviny a játra správně? Máte v pořádku imunitu či zdravou hladinu cukrů a tuků v krvi? To vše se dozvíte z krevního rozboru. Výsledky mohou poukázat také na nedostatek vitamínů či minerálů v těle nebo upozornit na probíhající infekci. Kromě toho odhalí i závažné nemoci, které zajím mohou probíhat bez viditelných příznaků, nebo potenciální riziko dědičných chorob.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.