Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyEpilepsii může získat každý – jak vypadají její projevy?
epilepsii-muze-ziskat-kazdy-jak-vypadaji-jeji-projevy.jpg

Epilepsii může získat každý – jak vypadají její projevy?

Zveřejněno: 30.10.2015

Podle údajů spolku pacientů s epilepsií trpí tímto neurologickým onemocněním v Evropě zhruba 6 milionů lidí. V České republice je jich víc než 70 000. I přes to, že se jedná o poměrně častou neurologickou chorobu, panuje o ní ve společnosti celá řada mýtů. Víte, jak může vypadat epileptický záchvat a co dělat, pokud postihne někoho ve vašem okolí? A věděli jste, že epilepsií může trpět úplně každý? 

Podle údajů spolku pacientů s epilepsií trpí tímto neurologickým onemocněním v Evropě zhruba 6 milionů lidí. V České republice je jich víc než 70 000. I přes to, že se jedná o poměrně častou neurologickou chorobu, panuje o ní ve společnosti celá řada mýtů. Víte, jak může vypadat epileptický záchvat a co dělat, pokud postihne někoho ve vašem okolí?

A věděli jste, že epilepsií může trpět úplně každý? Mnoho lidí si pod pojmem epileptický záchvat představí agresivního člověka s pěnou u úst, který se zmítá na zemi a velkou silou se brání cizí pomoci. Takový záchvat se ale týká jen menší části pacientů.

U některých nemocných dokonce ani žádné viditelné příznaky záchvatu nezpozorujete. Epileptický záchvat je zjednodušeně řečeno důsledkem abnormálního elektrického výboje nervových buněk v mozku. Druhy záchvatu proto mohou být různé. Záleží na tom, která a jak velká část mozku je tímto výbojem zasažena. Kromě křečí a bezvědomí, které skutečně někdy může provázet i zvýšené slinění, jsou to třeba třes, apatie a nevnímání okolí, nesmyslná činnost, nebo dokonce jen vnitřní pocit postiženého – cítí třeba zvláštní vůni nebo chuť na jazyku.

Pokud někoho ve vašem okolí postihne silný epileptický záchvat, doporučují lékaři položit takového člověka do bezpečné polohy a případně ho obložit měkkými předměty, aby se nezranil. Během záchvatu a bezprostředně po něm byste s postiženým měli manipulovat co nejméně. Pokud záchvat neskončí do tří minut, je nezbytné volat záchrannou službu.

Závěrem je ještě důležité připomenout, že epilepsií může být postižen úplně každý. Je totiž buď dědičná nebo získaná. Spouštěcím faktorem může být úraz, cévní onemocnění mozku, nádor, ale třeba také nadužívání alkoholu nebo extrémní stres a vyčerpání. Pozitivní zpráva je, že správná medikace záchvaty potlačí a nemocný s epilepsií může vést téměř normální život. 

Doporučujeme


alergici-vite-kterym-rostlinam-se-v-kvetnu-vyhnout.jpg

Alergici, víte, kterým rostlinám se v květnu vyhnout?

06.05.2019Květen je pro lidi citlivé na pylové alergeny jedním z nejkritičtějších měsíců. K dřevinám, které jsou v největším rozpuku v březnu a dubnu, se nyní hojně přidávají trávy a byliny. Pokud na sobě pozorujete typické alergické reakce, ale nevíte, které rostliny vám způsobují potíže, nebo se s alergií setkáváte poprvé, požádejte svého lékaře o diagnostiku alergenů z krve. Na základě výsledků se pak kritickým rostlinám můžete lépe vyhnout a krásných jarních dní si budete moct užívat bez nepříjemných komplikací.
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
cerven-a-jeho-alergeny-dreviny-ustupuji-travy-a-byliny-buji.jpg

Červen a jeho alergeny. Dřeviny ustupují, trávy a byliny bují

11.06.2019Vrchol pylové sezóny je tady. Lidé alergičtí na dřeviny mají pomalu vyhráno, stromů už kvete jen malá hrstka. Ti, kteří jsou citliví na trávy, si ale zatím neodpočinou. Ještě hůř na tom mohou být osoby alergické na byliny, období jejich největšího rozpuku teprve začíná. Aby si alergici zbytečně nekazili začátek léta častým kýcháním a dalšími potížemi spojenými s alergiemi, měli by se problematickým rostlinám co nejméně vystavovat. Lidem, kteří netuší, na co přesně jsou alergičtí, pomůže krevní test.