Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyDýně, kapusta, cukety, květák – jak prospívá sezónní zelenina zdraví?
dyne-kapusta-cukety-kvetak-jak-prospiva-sezonni-zelenina-zdravi.jpg

Dýně, kapusta, cukety, květák – jak prospívá sezónní zelenina zdraví?

Zveřejněno: 16.09.2015

Vařte z primárních surovin, omezte konzumaci polotovarů a přidejte do jídelníčku víc ovoce a zeleniny. To je jednoduchý návod, jak jíst lépe a zdravěji. Teď na podzim je ideální čas s tímhle zdravějším jídelníčkem začít. V prodeji je totiž celá řada sezónní zeleniny a ovoce. Dýně, růžičková kapusta, cukety, květák. Jak prospívají našemu zdraví? 

Vařte z primárních surovin, omezte konzumaci polotovarů a přidejte do jídelníčku víc ovoce a zeleniny. To je jednoduchý návod, jak jíst lépe a zdravěji. Teď na podzim je ideální čas s tímhle zdravějším jídelníčkem začít. V prodeji je totiž celá řada sezónní zeleniny a ovoce. Dýně, růžičková kapusta, cukety, květák. Jak prospívají našemu zdraví?

Dýně

Oranžová tykvovitá zelenina je bohatá na draslík, vápník, hořčík, zinek a železo. Obsahuje velké množství vlákniny, provitamin A, vitamin C a vitaminy skupiny B. Díky nízkému obsahu sodíku a vysokému obsahu draslíku je dýně ideální potravina pro lidi trpící kardiovaskulárními a ledvinovými chorobami. Kromě dužiny se dají konzumovat také dýňová semena a dýňový olej, které jsou dobrým zdrojem zinku.

Růžičková kapusta

Tato košťálová zelenina v sobě skrývá velké množství vitaminu C a vitaminu B1, který je důležitý pro správné fungování nervové soustavy. Pokud se s přicházejícím podzimem cítíte víc podráždění a unavení, je růžičková kapusta ta pravá potravina pro vás. Potřeba vitaminu B1 stoupá v těhotenství, a proto je tato zelenina vhodná také pro všechny nastávající maminky.

Cuketa

Pokud chcete z cuket získat maximum zdraví prospěšných látek, neloupejte je a konzumujte je i se slupkou. Hlavně ve slupce jsou obsaženy A, E a vitaminy skupiny B. Protože cuketa obsahuje víc než 90 % vody je ideální pro všechny, kdo se snaží snížit svou hmotnost. Lepší je vybírat si menší plody, ve kterých je koncentrováno větší množství živin, a mají plnější chuť.

Květák

Vápník, mangan, hořčík, vitamin C, vitamin E, vitaminy skupiny B a samozřejmě vláknina. Chcete-li z květáku připravit skutečně zdravé jídlo, zapomeňte na oblíbené smažení v trojobalu. Mnohem zdravější je připravit květák v páře nebo ho zapéct například se sýrem a bramborem. Kvůli vyššímu obsahu purinů, které v metabolismu oxidují na kyselinu močovou, se nedoporučuje, aby květák ve větším množství konzumovali lidé, kteří trpí dnou.

Doporučujeme


v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...