Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyDo tří let bude své zdraví přes chytrý telefon hlídat každý druhý Čech
do-tri-let-bude-sve-zdravi-pres-chytry-telefon-hlidat-kazdy-druhy-cech.jpg

Do tří let bude své zdraví přes chytrý telefon hlídat každý druhý Čech

Zveřejněno: 30.04.2015

Podle aktuálních průzkumů používá aplikace na sledování zdravotního stavu zhruba každý sedmý majitel chytrého telefonu nebo tabletu. Do roku 2018 by pak měl své zdraví takovým způsobem monitorovat každý druhý majitel těchto zařízení.

Možnost hlídat si svůj zdravotní stav průběžně a nezávisle na lékařských prohlídkách láká stále víc lidí. Mezi celosvětově nejstahovanějšími aplikacemi jsou pravidelně ty pro monitoring srdečního tepu a také ty, co pomáhají počítat kalorie v potravě. Velmi oblíbené jsou i aplikace pro zlepšení fyzické kondice, které počítají, kolik denně ujdeme kroků nebo kolik uběhneme kilometrů.

Dosud je většina mobilních aplikací pro kontrolu zdraví poměrně jednoduchých. Vy jako jejich uživatel do nich zadáte základní vstupní data, tedy například věk, váhu nebo pohlaví. Aplikace vám poté pomůže vyhodnotit váš zdravotní stav. V současné době se ale aktivně vyvíjí mnohem sofistikovanější aplikace, které například budou umět komunikovat s dokumentací vašeho praktického lékaře nebo s výsledky vašeho laboratorního testování.

Že by propracovanější mobilní aplikace zaměřující se na hlídání zdraví mohly mít úspěch, potvrzuje i lékař z interního oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě MUDr. Pavel Vávra: „Čím dál častěji přichází pacienti, kteří si na základě informací z internetu identifikovali nějakou chorobu nebo problém. Na jednu stranu jsou takoví pacienti často neodbytní a nenechají si vymluvit, že danou nemoc prostě nemají, a s lékařem se doslova hádají, což je dost úsměvné. Na druhou stranu je ale dobře, že takoví lidé k lékaři přijdou, protože se skutečně může stát, že takový problém mají. Pokud budou existovat chytré aplikace, které pomohou zdravotní stav lidí monitorovat, může to být jeden ze způsobů předcházení zdravotním problémům.“

Doporučujeme


jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.