Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyDo tří let bude své zdraví přes chytrý telefon hlídat každý druhý Čech
do-tri-let-bude-sve-zdravi-pres-chytry-telefon-hlidat-kazdy-druhy-cech.jpg

Do tří let bude své zdraví přes chytrý telefon hlídat každý druhý Čech

Zveřejněno: 30.04.2015

Podle aktuálních průzkumů používá aplikace na sledování zdravotního stavu zhruba každý sedmý majitel chytrého telefonu nebo tabletu. Do roku 2018 by pak měl své zdraví takovým způsobem monitorovat každý druhý majitel těchto zařízení.

Možnost hlídat si svůj zdravotní stav průběžně a nezávisle na lékařských prohlídkách láká stále víc lidí. Mezi celosvětově nejstahovanějšími aplikacemi jsou pravidelně ty pro monitoring srdečního tepu a také ty, co pomáhají počítat kalorie v potravě. Velmi oblíbené jsou i aplikace pro zlepšení fyzické kondice, které počítají, kolik denně ujdeme kroků nebo kolik uběhneme kilometrů.

Dosud je většina mobilních aplikací pro kontrolu zdraví poměrně jednoduchých. Vy jako jejich uživatel do nich zadáte základní vstupní data, tedy například věk, váhu nebo pohlaví. Aplikace vám poté pomůže vyhodnotit váš zdravotní stav. V současné době se ale aktivně vyvíjí mnohem sofistikovanější aplikace, které například budou umět komunikovat s dokumentací vašeho praktického lékaře nebo s výsledky vašeho laboratorního testování.

Že by propracovanější mobilní aplikace zaměřující se na hlídání zdraví mohly mít úspěch, potvrzuje i lékař z interního oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě MUDr. Pavel Vávra: „Čím dál častěji přichází pacienti, kteří si na základě informací z internetu identifikovali nějakou chorobu nebo problém. Na jednu stranu jsou takoví pacienti často neodbytní a nenechají si vymluvit, že danou nemoc prostě nemají, a s lékařem se doslova hádají, což je dost úsměvné. Na druhou stranu je ale dobře, že takoví lidé k lékaři přijdou, protože se skutečně může stát, že takový problém mají. Pokud budou existovat chytré aplikace, které pomohou zdravotní stav lidí monitorovat, může to být jeden ze způsobů předcházení zdravotním problémům.“

Doporučujeme


bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
planujete-cestu-do-zahranici-nezapomente-se-ockovat.jpg

Plánujete cestu do zahraničí? Nezapomeňte se očkovat!

31.07.2018Kdo by chtěl před odjezdem na dovolenou myslet na něco jiného než koupání, sluníčko, odpočinek a dobrodružství… Vysněný výlet se ale snadno může změnit v noční můru, když podceníte prevenci infekčních onemocnění. Nejrizikovější jsou země Afriky, Asie a Střední a Jižní Ameriky. Zcela bezpečné ale nejsou ani státy jižní Evropy. Přečtěte si, před kterými nemocemi je vhodné se nechat očkovat.
podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.