Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyDo tří let bude své zdraví přes chytrý telefon hlídat každý druhý Čech
do-tri-let-bude-sve-zdravi-pres-chytry-telefon-hlidat-kazdy-druhy-cech.jpg

Do tří let bude své zdraví přes chytrý telefon hlídat každý druhý Čech

Zveřejněno: 30.04.2015

Podle aktuálních průzkumů používá aplikace na sledování zdravotního stavu zhruba každý sedmý majitel chytrého telefonu nebo tabletu. Do roku 2018 by pak měl své zdraví takovým způsobem monitorovat každý druhý majitel těchto zařízení.

Možnost hlídat si svůj zdravotní stav průběžně a nezávisle na lékařských prohlídkách láká stále víc lidí. Mezi celosvětově nejstahovanějšími aplikacemi jsou pravidelně ty pro monitoring srdečního tepu a také ty, co pomáhají počítat kalorie v potravě. Velmi oblíbené jsou i aplikace pro zlepšení fyzické kondice, které počítají, kolik denně ujdeme kroků nebo kolik uběhneme kilometrů.

Dosud je většina mobilních aplikací pro kontrolu zdraví poměrně jednoduchých. Vy jako jejich uživatel do nich zadáte základní vstupní data, tedy například věk, váhu nebo pohlaví. Aplikace vám poté pomůže vyhodnotit váš zdravotní stav. V současné době se ale aktivně vyvíjí mnohem sofistikovanější aplikace, které například budou umět komunikovat s dokumentací vašeho praktického lékaře nebo s výsledky vašeho laboratorního testování.

Že by propracovanější mobilní aplikace zaměřující se na hlídání zdraví mohly mít úspěch, potvrzuje i lékař z interního oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě MUDr. Pavel Vávra: „Čím dál častěji přichází pacienti, kteří si na základě informací z internetu identifikovali nějakou chorobu nebo problém. Na jednu stranu jsou takoví pacienti často neodbytní a nenechají si vymluvit, že danou nemoc prostě nemají, a s lékařem se doslova hádají, což je dost úsměvné. Na druhou stranu je ale dobře, že takoví lidé k lékaři přijdou, protože se skutečně může stát, že takový problém mají. Pokud budou existovat chytré aplikace, které pomohou zdravotní stav lidí monitorovat, může to být jeden ze způsobů předcházení zdravotním problémům.“

Doporučujeme


jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.