Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyDiabetiků v ČR přibývá. Řada lidí bohužel o své nemoci ani neví.
diabetiku-v-cr-pribyva-rada-lidi-bohuzel-o-sve-nemoci-ani-nevi.jpg

Diabetiků v ČR přibývá. Řada lidí bohužel o své nemoci ani neví.

Zveřejněno: 22.04.2014

Za posledních třicet let se počet diabetiků v České republice víc než ztrojnásobil. Při tom přes 92 % nemocných cukrovkou trpí diabetem 2. typu. Tento typ cukrovky se obvykle projeví až po čtyřicátém roce života a k jeho vzniku výrazně přispívá nadváha, nezdravá strava a nedostatek pohybu. Nebezpečí této choroby spočívá v tom, že řada lidí o svém onemocnění dlouho neví a k lékaři přijdou až tehdy, když se objeví závažné zdravotní komplikace. To už je ale pozdě. V případě diabetu 2. typu totiž platí, že brzké odhalení nemoci a včasné zahájení léčby zásadně prodlužuje a zkvalitňuje pacientův život.

Cukrovka neboli diabetes mellitus je označení pro víc druhů onemocnění. Všechna mají společné to, že se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi. Na regulaci cukru v krvi se při tom hlavní měrou podílí hormon inzulin, který se tvoří ve slinivce. Inzulin umožňuje cukru z krve vstoupit do buněk, kde se pak cukr využívá jako zdroj energie.

V případě diabetu 2. typu se kombinují dva krizové faktory - jedním je nedostatečná produkce inzulinu ve slinivce a druhým neschopnost buněk odpovídajícím způsobem reagovat na normální hladinu inzulinu v krvi. Důsledkem je zvýšená hladina cukrů v krvi - tzv. hyperglykémie. Při laboratorní diagnostice diabetu se proto mj. zjišťuje, jaké máme množství glukózy v krvi. Vyšetření se rozhodně doporučuje v případě, že u sebe pozorujete některý z příznaků cukrovky. Patří sem například nezvykle velká žízeň, ospalost a únava, neostré vidění, pocit mravenčení v nohou nebo špatné hojení ran. Diabetes 2. typu se ale může řadu let rozvíjet i bez těchto příznaků.

Pokud patříte k lidem, kteří jsou diabetem 2. typu  ohroženi - máte nadváhu, je vám víc než čtyřicet let, ve vaší rodině někdo měl cukrovku, nezdravě se stravujete a málo se hýbete atd. - určitě se vám vyplatí podstoupit preventivní laboratorní vyšetření. Včasné odhalení nemoci vám totiž může významně prodloužit život. Mezi nejčastější zdravotní komplikace diabetu 2. typu patří selhání ledvin, poškození oční sítnice (hrozí až slepota), cévní mozková příhoda a ischemická choroba srdeční, jejímž finálním stádiem je infarkt. V rámci projektu Zdraví národa si momentálně můžete nechat zdarma otestovat slinivku a ledviny. Kromě toho, že zjistíte, zda máte oba orgány zdravé, odhalí test také to, jestli netrpíte právě cukrovkou.

Seznam testovacích míst najdete zde: http://www.synlab.cz/3851.html        

Doporučujeme


nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
soutez-ukaz-knir-o-5-phi-testu.jpg

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů

14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.