Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyDiabetiků v ČR přibývá. Řada lidí bohužel o své nemoci ani neví.
diabetiku-v-cr-pribyva-rada-lidi-bohuzel-o-sve-nemoci-ani-nevi.jpg

Diabetiků v ČR přibývá. Řada lidí bohužel o své nemoci ani neví.

Zveřejněno: 22.04.2014

Za posledních třicet let se počet diabetiků v České republice víc než ztrojnásobil. Při tom přes 92 % nemocných cukrovkou trpí diabetem 2. typu. Tento typ cukrovky se obvykle projeví až po čtyřicátém roce života a k jeho vzniku výrazně přispívá nadváha, nezdravá strava a nedostatek pohybu. Nebezpečí této choroby spočívá v tom, že řada lidí o svém onemocnění dlouho neví a k lékaři přijdou až tehdy, když se objeví závažné zdravotní komplikace. To už je ale pozdě. V případě diabetu 2. typu totiž platí, že brzké odhalení nemoci a včasné zahájení léčby zásadně prodlužuje a zkvalitňuje pacientův život.

Cukrovka neboli diabetes mellitus je označení pro víc druhů onemocnění. Všechna mají společné to, že se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi. Na regulaci cukru v krvi se při tom hlavní měrou podílí hormon inzulin, který se tvoří ve slinivce. Inzulin umožňuje cukru z krve vstoupit do buněk, kde se pak cukr využívá jako zdroj energie.

V případě diabetu 2. typu se kombinují dva krizové faktory - jedním je nedostatečná produkce inzulinu ve slinivce a druhým neschopnost buněk odpovídajícím způsobem reagovat na normální hladinu inzulinu v krvi. Důsledkem je zvýšená hladina cukrů v krvi - tzv. hyperglykémie. Při laboratorní diagnostice diabetu se proto mj. zjišťuje, jaké máme množství glukózy v krvi. Vyšetření se rozhodně doporučuje v případě, že u sebe pozorujete některý z příznaků cukrovky. Patří sem například nezvykle velká žízeň, ospalost a únava, neostré vidění, pocit mravenčení v nohou nebo špatné hojení ran. Diabetes 2. typu se ale může řadu let rozvíjet i bez těchto příznaků.

Pokud patříte k lidem, kteří jsou diabetem 2. typu  ohroženi - máte nadváhu, je vám víc než čtyřicet let, ve vaší rodině někdo měl cukrovku, nezdravě se stravujete a málo se hýbete atd. - určitě se vám vyplatí podstoupit preventivní laboratorní vyšetření. Včasné odhalení nemoci vám totiž může významně prodloužit život. Mezi nejčastější zdravotní komplikace diabetu 2. typu patří selhání ledvin, poškození oční sítnice (hrozí až slepota), cévní mozková příhoda a ischemická choroba srdeční, jejímž finálním stádiem je infarkt. V rámci projektu Zdraví národa si momentálně můžete nechat zdarma otestovat slinivku a ledviny. Kromě toho, že zjistíte, zda máte oba orgány zdravé, odhalí test také to, jestli netrpíte právě cukrovkou.

Seznam testovacích míst najdete zde: http://www.synlab.cz/3851.html        

Doporučujeme


ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
jak-promenit-prilohu-ve-skvely-hlavni-chod.png

Jak proměnit přílohu ve skvělý hlavní chod

16.02.2018Spousta lidí má zeleninu zažitou jako přílohu k masu nebo součást salátu. Přitom obzvlášť v zimě se s ní dá kouzlit na nejrůznější způsoby. Zaměřte se na druhy, které jsou u nás doma, jako je například růžičková kapusta, červená řepa, mrkev či celer. A protože bychom měli denně sníst kolem 400 gramů zeleniny, je skvělý nápad připravit si ji jako hlavní chod. Naše recepty zasytí, zahřejí a zároveň dodají potřebné živiny.
ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.