Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyDiabetiků v ČR přibývá. Řada lidí bohužel o své nemoci ani neví.
diabetiku-v-cr-pribyva-rada-lidi-bohuzel-o-sve-nemoci-ani-nevi.jpg

Diabetiků v ČR přibývá. Řada lidí bohužel o své nemoci ani neví.

Zveřejněno: 22.04.2014

Za posledních třicet let se počet diabetiků v České republice víc než ztrojnásobil. Při tom přes 92 % nemocných cukrovkou trpí diabetem 2. typu. Tento typ cukrovky se obvykle projeví až po čtyřicátém roce života a k jeho vzniku výrazně přispívá nadváha, nezdravá strava a nedostatek pohybu. Nebezpečí této choroby spočívá v tom, že řada lidí o svém onemocnění dlouho neví a k lékaři přijdou až tehdy, když se objeví závažné zdravotní komplikace. To už je ale pozdě. V případě diabetu 2. typu totiž platí, že brzké odhalení nemoci a včasné zahájení léčby zásadně prodlužuje a zkvalitňuje pacientův život.

Cukrovka neboli diabetes mellitus je označení pro víc druhů onemocnění. Všechna mají společné to, že se projevují zvýšenou hladinou cukru v krvi. Na regulaci cukru v krvi se při tom hlavní měrou podílí hormon inzulin, který se tvoří ve slinivce. Inzulin umožňuje cukru z krve vstoupit do buněk, kde se pak cukr využívá jako zdroj energie.

V případě diabetu 2. typu se kombinují dva krizové faktory - jedním je nedostatečná produkce inzulinu ve slinivce a druhým neschopnost buněk odpovídajícím způsobem reagovat na normální hladinu inzulinu v krvi. Důsledkem je zvýšená hladina cukrů v krvi - tzv. hyperglykémie. Při laboratorní diagnostice diabetu se proto mj. zjišťuje, jaké máme množství glukózy v krvi. Vyšetření se rozhodně doporučuje v případě, že u sebe pozorujete některý z příznaků cukrovky. Patří sem například nezvykle velká žízeň, ospalost a únava, neostré vidění, pocit mravenčení v nohou nebo špatné hojení ran. Diabetes 2. typu se ale může řadu let rozvíjet i bez těchto příznaků.

Pokud patříte k lidem, kteří jsou diabetem 2. typu  ohroženi - máte nadváhu, je vám víc než čtyřicet let, ve vaší rodině někdo měl cukrovku, nezdravě se stravujete a málo se hýbete atd. - určitě se vám vyplatí podstoupit preventivní laboratorní vyšetření. Včasné odhalení nemoci vám totiž může významně prodloužit život. Mezi nejčastější zdravotní komplikace diabetu 2. typu patří selhání ledvin, poškození oční sítnice (hrozí až slepota), cévní mozková příhoda a ischemická choroba srdeční, jejímž finálním stádiem je infarkt. V rámci projektu Zdraví národa si momentálně můžete nechat zdarma otestovat slinivku a ledviny. Kromě toho, že zjistíte, zda máte oba orgány zdravé, odhalí test také to, jestli netrpíte právě cukrovkou.

Seznam testovacích míst najdete zde: http://www.synlab.cz/3851.html        

Doporučujeme


podcenovany-supervitamin-d-nam-chybi-predevsim-v-zime.jpg

Podceňovaný supervitamín D nám chybí především v zimě

19.11.2018Podle výzkumu Státního zdravotního ústavu chybí vitamín D drtivé většině české populace. Přitom právě „déčko“ chrání naše tělo před infekcemi a běžnými i chronickými nemocemi. Dostatečné množství vitamínu D přispívá ke zdravé funkci srdce, mozku a k dobrému trávení. Nejnovější výzkumy navíc ukazují, že nízká hladina tohoto vitamínu může zvyšovat riziko infarktu a mít negativní vliv na plodnost.
jaka-je-skupina-vaseho-srdce.png

Jaká je skupina vašeho srdce?

10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
je-mozne-zjistit-zda-nam-hrozi-skryte-riziko-infarktu-ci-mozkove-mrtvice.png

Je možné zjistit, zda nám hrozí skryté riziko infarktu či mozkové mrtvice?

15.05.2018U infarktu myokardu i mozkové mrtvice platí, že se lékaři v praxi bohužel setkávají se stále mladšími pacienty s ischemickou atakou a že i minuty do okamžiku, než se lidé dostanou k odborníkům do nemocniční péče, hrají důležitou roli. Vlastně tu nejdůležitější. Proto je lepší těmto stavům předcházet. Zde o to více platí, že prevence je klíčová. Jedná se především o změnu životního stylu, která může zahrnovat dietu, zvýšení fyzické aktivity, omezení stresu a zejména také zákaz kouření. Pomoci ale může i moderní laboratorní test.