Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCyklistická přilba snižuje riziko úmrtí devatenáctkrát
cyklisticka-prilba-snizuje-riziko-umrti-devatenactkrat.jpg

Cyklistická přilba snižuje riziko úmrtí devatenáctkrát

Zveřejněno: 24.06.2015

Začíná sezóna cyklistických výletů. Na kolo často usedají i ti, kteří na něm po zbytek roku moc nejezdí. Proto je důležité připomenout si některé bezpečnostní zásady, na které možná někteří přes zimu pozapomněli. Věděli jste třeba, že přilba sníží při těžkém pádu riziko úmrtí až 19x a že nejvíc nehod se cyklistům stává na vedlejších silnicích s malým provozem? 

Podle Ministerstva dopravy ČR prokazují výsledky odborných studií, že cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují 19x menší riziko smrti než ti, kteří přilbu nemají. Spadnout z kola můžete nejen na delším cyklovýletě, ale i tehdy, když jedete za roh do obchodu koupit rohlíky k snídani. Totéž platí pro děti. Přilbu by měly mít na hlavě nejen na delších vyjížďkách, ale i v případě, že jdou s kamarády jezdit jenom na hřiště za domem.

Podle odborné lékařské literatury dokáže silný úder do hlavy usmrtit dospělého už při pádu z kola v rychlosti 11 km/h, dítě i při rychlosti nižší. Správně zvolená přilba dokáže takový úder rozložit, a utlumit tak sílu nárazu. Může tím vám nebo vašim dětem zachránit život.

Důležitá informace, která rovněž vyplynula z odborných průzkumů, je, že většina vážných cyklistických nehod se stane na klidné boční ulici, a ne na frekventovaném hlavním tahu. Proto by děti měly mít přilbu i tehdy, když jezdí na kole na chodníku nebo na klidné silnici před domem. Ze stejného důvodu by si cyklisté měli právě na bočních a málo frekventovaných silnicích dávat větší pozor. Zdánlivě malý silniční provoz je totiž často uklidní, přestanou se soustředit a riziko nehody se kvůli tomu rapidně zvyšuje. 

Doporučujeme


dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.
kterym-napojum-dat-na-jare-zelenou.png

Kterým nápojům dát na jaře zelenou

27.03.2018Také milujete jaro? Všechno kvete a svět je najednou plný barev. Pokud bychom měli v tomto čase vybrat tu nejlepší, je to rozhodně zelená! Listy všech možných odstínů mixujte v nekonečných smoothie kombinacích. Čím vám zelené nápoje prospějí?
osvojte-si-lasku-k-jidlu-a-neplytvani.png

Osvojte si lásku k jídlu a neplýtvání

18.04.2018Životní styl „zero waste“ neboli život bez odpadu je poslední dobou na vzestupu. Jak název této filozofie napovídá, ideálem je nulový odpad. Snaha o prevenci a omezení plýtvání má za cíl ovlivnit vyčerpávání přírodních zdrojů a alarmující znečištění planety, které ohrožuje zdraví lidí, zvířat a rostlin. Základem je opětovné využívání všech možných zdrojů, s nimiž se v životě potkáváme. Co to znamená v praxi?