Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCyklistická přilba snižuje riziko úmrtí devatenáctkrát
cyklisticka-prilba-snizuje-riziko-umrti-devatenactkrat.jpg

Cyklistická přilba snižuje riziko úmrtí devatenáctkrát

Zveřejněno: 24.06.2015

Začíná sezóna cyklistických výletů. Na kolo často usedají i ti, kteří na něm po zbytek roku moc nejezdí. Proto je důležité připomenout si některé bezpečnostní zásady, na které možná někteří přes zimu pozapomněli. Věděli jste třeba, že přilba sníží při těžkém pádu riziko úmrtí až 19x a že nejvíc nehod se cyklistům stává na vedlejších silnicích s malým provozem? 

Podle Ministerstva dopravy ČR prokazují výsledky odborných studií, že cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují 19x menší riziko smrti než ti, kteří přilbu nemají. Spadnout z kola můžete nejen na delším cyklovýletě, ale i tehdy, když jedete za roh do obchodu koupit rohlíky k snídani. Totéž platí pro děti. Přilbu by měly mít na hlavě nejen na delších vyjížďkách, ale i v případě, že jdou s kamarády jezdit jenom na hřiště za domem.

Podle odborné lékařské literatury dokáže silný úder do hlavy usmrtit dospělého už při pádu z kola v rychlosti 11 km/h, dítě i při rychlosti nižší. Správně zvolená přilba dokáže takový úder rozložit, a utlumit tak sílu nárazu. Může tím vám nebo vašim dětem zachránit život.

Důležitá informace, která rovněž vyplynula z odborných průzkumů, je, že většina vážných cyklistických nehod se stane na klidné boční ulici, a ne na frekventovaném hlavním tahu. Proto by děti měly mít přilbu i tehdy, když jezdí na kole na chodníku nebo na klidné silnici před domem. Ze stejného důvodu by si cyklisté měli právě na bočních a málo frekventovaných silnicích dávat větší pozor. Zdánlivě malý silniční provoz je totiž často uklidní, přestanou se soustředit a riziko nehody se kvůli tomu rapidně zvyšuje. 

Doporučujeme


proc-nepodcenovat-spalnicky.png

Proč nepodceňovat spalničky

10.05.2018Spalničky patří mezi nejvíce nakažlivé infekce. Dříve je lékaři považovali za téměř vymýcené, v současné době však dochází k návratu této nemoci.
pet-rad-jak-se-pripravit-na-odber-krve.jpg

Pět rad, jak se připravit na odběr krve

28.11.2018Krevní test dokáže odhalit spoustu potíží, od banálních infekcí až po závažná onemocnění. Díky preventivnímu vyšetření je můžete začít řešit dříve, než se rozvinou a zkomplikují. Pro správné vyhodnocení výsledků je důležitá kvalita krevního rozboru, na kterou může mít vliv celá řada maličkostí. Je jasné, že sladká limonáda zvedne hladinu krevního cukru, výsledky ale může ovlivnit například i rozčilení nebo chůze do schodů. Na odběr krve je proto dobré chodit v co nejlepší náladě a mít při tom na paměti několik základních doporučení. Čeho je tedy dobré se před odběrem vyvarovat?
5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek.