Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCyklistická přilba snižuje riziko úmrtí devatenáctkrát
cyklisticka-prilba-snizuje-riziko-umrti-devatenactkrat.jpg

Cyklistická přilba snižuje riziko úmrtí devatenáctkrát

Zveřejněno: 24.06.2015

Začíná sezóna cyklistických výletů. Na kolo často usedají i ti, kteří na něm po zbytek roku moc nejezdí. Proto je důležité připomenout si některé bezpečnostní zásady, na které možná někteří přes zimu pozapomněli. Věděli jste třeba, že přilba sníží při těžkém pádu riziko úmrtí až 19x a že nejvíc nehod se cyklistům stává na vedlejších silnicích s malým provozem? 

Podle Ministerstva dopravy ČR prokazují výsledky odborných studií, že cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují 19x menší riziko smrti než ti, kteří přilbu nemají. Spadnout z kola můžete nejen na delším cyklovýletě, ale i tehdy, když jedete za roh do obchodu koupit rohlíky k snídani. Totéž platí pro děti. Přilbu by měly mít na hlavě nejen na delších vyjížďkách, ale i v případě, že jdou s kamarády jezdit jenom na hřiště za domem.

Podle odborné lékařské literatury dokáže silný úder do hlavy usmrtit dospělého už při pádu z kola v rychlosti 11 km/h, dítě i při rychlosti nižší. Správně zvolená přilba dokáže takový úder rozložit, a utlumit tak sílu nárazu. Může tím vám nebo vašim dětem zachránit život.

Důležitá informace, která rovněž vyplynula z odborných průzkumů, je, že většina vážných cyklistických nehod se stane na klidné boční ulici, a ne na frekventovaném hlavním tahu. Proto by děti měly mít přilbu i tehdy, když jezdí na kole na chodníku nebo na klidné silnici před domem. Ze stejného důvodu by si cyklisté měli právě na bočních a málo frekventovaných silnicích dávat větší pozor. Zdánlivě malý silniční provoz je totiž často uklidní, přestanou se soustředit a riziko nehody se kvůli tomu rapidně zvyšuje. 

Doporučujeme


rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.
vymente-jarni-unavu-za-prival-energie.png

Vyměňte jarní únavu za příval energie!

13.03.2018Připadá vám jarní únava jen jako téma k postěžování si kamarádům u kafe? Nemyslete si, vyčerpání organismu po zimě může přepadnout i vás.
zjistete-sve-alergie-skutecne-setrnou-metodou.png

Zjistěte své alergie skutečně šetrnou metodou

10.08.2018Alergie dokážou potrápit. Často jde o celoživotní onemocnění, které může propuknout jak v dětství, tak v dospělém věku. Nutností pro správnou diagnózu a léčbu je odhalení konkrétních alergenů.