Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCyklistická přilba snižuje riziko úmrtí devatenáctkrát
cyklisticka-prilba-snizuje-riziko-umrti-devatenactkrat.jpg

Cyklistická přilba snižuje riziko úmrtí devatenáctkrát

Zveřejněno: 24.06.2015

Začíná sezóna cyklistických výletů. Na kolo často usedají i ti, kteří na něm po zbytek roku moc nejezdí. Proto je důležité připomenout si některé bezpečnostní zásady, na které možná někteří přes zimu pozapomněli. Věděli jste třeba, že přilba sníží při těžkém pádu riziko úmrtí až 19x a že nejvíc nehod se cyklistům stává na vedlejších silnicích s malým provozem? 

Podle Ministerstva dopravy ČR prokazují výsledky odborných studií, že cyklisté, kteří nosí přilbu, podstupují 19x menší riziko smrti než ti, kteří přilbu nemají. Spadnout z kola můžete nejen na delším cyklovýletě, ale i tehdy, když jedete za roh do obchodu koupit rohlíky k snídani. Totéž platí pro děti. Přilbu by měly mít na hlavě nejen na delších vyjížďkách, ale i v případě, že jdou s kamarády jezdit jenom na hřiště za domem.

Podle odborné lékařské literatury dokáže silný úder do hlavy usmrtit dospělého už při pádu z kola v rychlosti 11 km/h, dítě i při rychlosti nižší. Správně zvolená přilba dokáže takový úder rozložit, a utlumit tak sílu nárazu. Může tím vám nebo vašim dětem zachránit život.

Důležitá informace, která rovněž vyplynula z odborných průzkumů, je, že většina vážných cyklistických nehod se stane na klidné boční ulici, a ne na frekventovaném hlavním tahu. Proto by děti měly mít přilbu i tehdy, když jezdí na kole na chodníku nebo na klidné silnici před domem. Ze stejného důvodu by si cyklisté měli právě na bočních a málo frekventovaných silnicích dávat větší pozor. Zdánlivě malý silniční provoz je totiž často uklidní, přestanou se soustředit a riziko nehody se kvůli tomu rapidně zvyšuje. 

Doporučujeme


ledviny-se-samy-vcas-neozvou.jpg

Ledviny se samy včas neozvou

01.11.2018Zdravotními problémy s tímto nepostradatelným orgánem trpí každý desátý člověk, mnoho z nich o tom ale neví. Ledviny totiž téměř nikdy nebolí a první příznaky jejich onemocnění se začínají objevovat až s velkým zpožděním. O to důležitější je prevence, která spočívá ve zdravém životním stylu, pravidelných prohlídkách u lékaře a testech krve nebo moči.
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
nakaza-tetanem-hrozi-i-dnes-overte-si-stav-protilatek.jpg

Nákaza tetanem hrozí i dnes. Ověřte si stav protilátek

03.06.2019Každý rok onemocní ve světě tetanem milion lidí. Jak vyplývá z údajů Světové zdravotnické organizace, i přes nejlepší možnou lékařskou péči polovina infikovaných nákaze podlehne. Od roku 1958, kdy bylo v České republice zavedeno pravidelné očkování proti tomuto onemocnění, u nás případy nákazy téměř vymizely. Bakterie způsobující tuto infekci jsou však v přírodě stále přítomné a onemocnění tetanem se v tuzemsku dosud ojediněle objevuje. Může za to především nedodržování pravidelných termínů přeočkování, které jsou pro ochranu před nemocí velmi významné. Díky nim je v organismu vytvořena potřebná hladina specifických protilátek. Pokud si nepamatujete, kdy jste se naposledy nechali přeočkovat, a nevíte, zdali jste proti tetanu stále chráněni, zajděte si na krevní test.