Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyČtyři jednoduché kroky, jak snížit hladinu nezdravého cholesterolu
ctyri-jednoduche-kroky-jak-snizit-hladinu-nezdraveho-cholesterolu.jpg

Čtyři jednoduché kroky, jak snížit hladinu nezdravého cholesterolu

Zveřejněno: 02.03.2015

Hned na úvod bychom si měli připomenout, že rozlišujeme dva základní typy cholesterolu – „dobrý“ (HDL) a „špatný“ (LDL). HDL cholesterol vrací přebytek tuku do jater a tím brání jeho usazování v tepnách. Je třeba, aby v poměru vůči „špatnému“ cholesterolu významně převažoval. Jak ukázala data společnosti synlab získaná při bezplatném testování hladiny tuků v krvi v rámci projektu Zdraví národa, Češi mají problém hlavně se špatným cholesterolem. Hladina LDL cholesterolu nebyla v normě u 61 % testovaných Čechů. I proto se vyplatí nechat si měřit hladinu cholesterolu pravidelně. Ale i se špatným cholesterolem lze vcelku jednoduše bojovat. Přečtěte si snadný návod, jak snížit jeho množství v krvi.

A proč bychom si na hladinu LDL cholesterolu měli vůbec dávat pozor?

Protože se za určitých podmínek usazuje na stěnách cév a tak snižuje jejich vnitřní průměr. Tento proces se nazývá ateroskleróza. Takové změny na stěnách cév zvyšují tendenci k tvorbě sraženin v krvi. Jestliže pak sražená částečka krve zablokuje zúženou cévu, může postižená osoba utrpět infarkt nebo mrtvici. I přesto, že na vznik onemocnění mají vliv dědičná zátěž, stres, vysoký krevní tlak, diabetes, špatná životospráva a nedostatek pohybu, pozitivní zprávou pro všechny je, že hladinu LDL cholesterolu v krvi můžeme pozitivně ovlivnit svým jídelníčkem a životním stylem.

A jak na to?

1. Omezte příjem živočišných tuků Snižte konzumaci uzenin a červeného masa, u masa drůbežího se vyhněte kůži. Jezte méně takových mléčných výrobků, jako jsou třeba smetana, tučné sýry a máslo. Vyhněte se smaženým pokrmům, bílé pečivo vyměňte za celozrnné a omezte sladkosti. Do svého jídelníčku naopak zařaďte ryby.

2. Jeden den v týdnu úplně bez masa Zkuste se jeden den v týdnu zcela vyhnout masným výrobkům. Živočišné bílkoviny během tohoto dne pokud možno nahraďte rostlinnými. Dopřejte si fazole, čočku, hrášek nebo tofu. Zkuste rostlinné zdroje bílkovin zkombinovat s čerstvou zeleninou, připravte si z nich polévku nebo si uvařte bezmasé luštěninové jídlo na mexický způsob. Takový zeleninový den pomůže zvýšit příjem vlákniny a zároveň snížit množství přijatých nezdravých nasycených tuků.

3. Hýbejte se, ke změně stačí 30 minut mírného pohybu denně Pokuste se být každý den fyzicky aktivní. Pro snížení hladiny LDL cholesterolu jsou ideální aerobní aktivity, jako svižná chůze, jízda na kole, plavání, pomalejší běh, veslování. Pokud nejste zvyklí cvičit, začněte 20 minutami denně a délku aktivity pomalu zvyšujte zhruba až k hodině. Zkuste upravit svůj životní styl tak, abyste se co nejvíce vyhýbali stresu, právě stresové situace zvyšují hladinu LDL cholesterolu bez ohledu na to, jak jíte.

4. Máte-li nadváhu, zhubněte Výzkumy ukazují, že už pouhých pět kilo dole, má u lidí s nadváhou pozitivní dopad a skutečně snižuje riziko srdečních chorob spojených právě s LDL cholesterolem.

Doporučujeme


nakazenych-klistovou-encefalitidou-a-borreliozou-pribyva.jpg

Nakažených klíšťovou encefalitidou a borreliózou přibývá

04.09.2018Klíště je kvůli nemocem, které přenáší, jedním z nejnebezpečnějších parazitů v České republice. Počet nakažených je u nás nejvyšší v Evropě a každoročně se dál zvyšuje. Ačkoliv se léto chýlí ke konci, klíšťová sezóna je stále v plném proudu. Přečtěte si, jak na tyto parazity můžete vyzrát a vyhnout se tak nebezpečným onemocněním.
kocky-a-ledviny-proc-je-nutna-preventivni-pece.jpg

Kočky a ledviny – proč je nutná preventivní péče?

13.07.2018Kočky se nebojí žádné šarvátky a většinou z nich také vyváznou bez úhony, jako by doopravdy měly devět životů. Jednu neviditelnou slabinu ale sdílejí všechny z nich – ledviny, respektive závažné onemocnění ledvin, které může vyústit až v jejich kompletní selhání. Zákeřnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že jeho příznaky jsou viditelné až ve chvíli, kdy už je pozdě. Spolehlivým způsobem, jak toto onemocnění včas odhalit, je laboratorní test krve nebo moči.
jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.