

Co vnímá nenarozené miminko? Jak se vyvíjí jeho smysly?
Zveřejněno: 02.12.2015
Od 10. týdne těhotenství se o budoucím miminku už nemluví jako o embryu, ale používá se termín plod. Děťátko začíná mít výrazně lidskou podobu, i když obvykle váží jen něco málo kolem 5 gramů a měří kolem 4 cm. Už se hýbe, ale nastávající maminka začíná jeho pohyby registrovat až kolem 20. týdne. Jak vývoj děťátka v děloze pokračuje?
Od 10. týdne těhotenství se o budoucím miminku už nemluví jako o embryu, ale používá se termín plod. Děťátko začíná mít výrazně lidskou podobu, i když obvykle váží jen něco málo kolem 5 gramů a měří kolem 4 cm. Už se hýbe, ale nastávající maminka začíná jeho pohyby registrovat až kolem 20. týdne. Jak vývoj děťátka v děloze pokračuje?
Podobu malého človíčka získává miminko už od 4. týdne. Postupně se mu tvoří základ ručiček a nožiček, obratlů, uší a dalších částí hlavičky. Kolem 10. týdne tvoří hlavička zhruba polovinu velikosti celého plodu, miminko má už snadno rozpoznatelný lidský obličej a formuje se mu konečná podoba trávicího ústrojí. Ve 12. týdnech se začínají vyvíjet plíce. Ve 24. týdnu je jejich vývoj tak pokročilý, že i v případě předčasného porodu už takhle malé miminko dokáže s podporou přístrojů dýchat.
Hmat
Ve 4. měsíci se vyvíjí hmat. Hmatové receptory na prstíkách už jsou dokončeny, na ostatních částech těla se vývoj dokončuje. Děťátko vnímá, že je obklopené teplou plodovou vodou. Pokud se kůže miminka podráždí, obvykle na tyto hmatové podněty reaguje pohybem rukou. Zpočátku ještě spojení nervových zakončení s mozkem není úplné, takže děťátko sice dokáže cítit dotyk něčeho na kůži, ale nedokáže přesně určit, kde na těle to je.
Čich
Čichová tkáň v malinkém nosíku je u děťátka vyvinutá už ve 20. týdnu. Vonné látky dokáže miminko filtrovat z plodové vody a je dokázáno, že po narození pozná miminko vůni své matky. V prvních dnech po narození pomáhá dítěti v orientaci nejvíc právě tento smysl.
Zrak
Ve 30. týdnu otvírají miminka oči. Pokud nastávající maminka vystavuje bříško slunci, její miminko se v té době už dokáže obracet za světlem. Děťátko má také funkční oční víčka a ve spánku už v této době zavírá oči. Po porodu vidí děti nejlépe asi na 20 – 40 cm. Na větší vzdálenosti jen neostře, ale postupem času se jejich zrak na dálku zostřuje.
Sluch
Už ve 20. týdnu je sluchové ústrojí děťátka vyvinuté srovnatelně jako u dospělých. Proto je tak důležité, aby maminka na své nenarozené dítě hodně mluvila a zpívala mu. Známý hlas jej totiž po porodu dokáže uklidnit a přináší mu pocit bezpečí. Kromě maminčina hlasu slyší miminko šumění její krve, zvuky trávení a také její dýchání.
Chuť
Zhruba od 4. měsíce dítě občas pije plodovou vodu. Převládající chuť je sladká, protože součástí plodové vody je i glukóza. Některé výzkumy tvrdí, že jídla, která nastávající maminka v těhotenství konzumuje, pak děti mohou preferovat. Platí to prý hlavně o hodně sladkých nebo hodně kořeněných pokrmech.
Doporučujeme

Soutěž „Ukaž knír“ o 5 PHI testů
14.11.2018Listopad je již tradičně měsícem boje proti rakovině prostaty, kterou v České republice ročně onemocní téměř 8 000 mužů. U této příležitosti si pánové po celém světě pečlivě pěstují svůj knír, čímž dávají najevo, že jsou součástí hnutí, které se snaží změnit tvář mužského zdraví k lepšímu. SYNLAB tuto iniciativu podporuje, a proto vyhlašujeme soutěž o pět testů PHI, které slouží k určení indexu zdravé prostaty.
Jaká je skupina vašeho srdce?
10.04.2018Kolik znáte hudebních skupin? Desítky? Stovky? A znáte skupinu, která vám může zachránit život? Podle průzkumu nezná svou krevní skupinu téměř každý druhý Čech.
Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!
08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.Nejčtenější
Priessnitzův obklad – jak ho správně připravit? Úpal a úžeh – jaký je v nich rozdíl a jaká je první pomoc? Co způsobuje záškuby při usínání? Tělo bez orgánů - bez kterých se dá normálně žít?Co jste možná nevěděli o krevních skupináchZdravotní témata
Všechna témata




