Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo udělá doping (nejen) na olympiádě s naším tělem?
co-udela-doping-nejen-na-olympiade-s-nasim-telem.jpg

Co udělá doping (nejen) na olympiádě s naším tělem?

Zveřejněno: 10.03.2014

Doping a vrcholový sport je zřejmě věčné téma. Ani nedávno skončená zimní olympiáda v Soči nezůstala ušetřena dopingových skandálů, chyceni byli biatlonisté, bobista i hokejisté. Velké otázky navíc vyvolala látka, která přímo na seznamu zakázaných prostředků není. Ruští sportovci totiž prý inhalovali jeden ze vzácných plynů - xenon. 

Podle Mezinárodního olympijského výboru jsou zakázány látky těchto skupin: stimulancia, narkotika, anabolické steroidy, látky s antiestrogení aktivitou, diuretika, peptidy a glykoproteinové hormony a dále se nesmí používat ani krevní doping a farmakologické, chemické a fyzikální manipulace. O inhalování xenonu tedy nikde není, alespoň zatím, řeč. Jenže, háček je v tom, že xenon podporuje tvoření Erythropoetinu neboli EPO. A to je jeden z nejznámějších „dopingů“.

Proč píšeme „doping“ v uvozovkách? Protože EPO je přirozeně produkováno v našich ledvinách, a zajišťuje tvorbu červených krvinek. Ty nám pak pomáhají přenášet kyslík v krvi. Vyvstala vám právě v hlavě otázka, proč je právě EPO sportovci používáno? Roste po něm totiž fyzická výkonnost. A to se hodí mnoha sportovcům, obvykle cyklistům, běžcům, plavcům nebo právě biatlonistům a běžkařům.

Teď už víme, v čem nám může EPO pomoct, ale je otázkou co nám udělá jeho užívání s tělem. Předně je třeba zmínit, že EPO se používá například při léčbě chudokrevnosti neboli anémie. Vedlejším účinkem jeho užití je však zahušťování krve. To při větší míře užívání vede ke vzniku krevních sraženin nebo dokonce k selhání srdce. Zvyšuje se také riziko infarktu, mrtvice a výskytu nádoru. Ačkoli může sportovci zajistit v krátké době úspěchy, dlouhodobě může vážně poškodit organismus. 

Doporučujeme


v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
5-tipu-jak-mit-pocit-uzasne-proziteho-vikendu.png

5 tipů, jak mít pocit úžasně prožitého víkendu

16.06.2017Také vám někdy v pondělí připadá, jako by víkend snad ani nebyl? Klíčem k příjemně naplněnému času, který neuteče jako voda, je poznávání nových věcí a ukládání zajímavých vzpomínek. 
rakovina-prostaty-neviditelna-hrozba-kterou-odhali-test-krve.jpg

Rakovina prostaty – neviditelná hrozba, kterou odhalí test krve

05.11.2018Karcinom prostaty je nejčastějším typem rakoviny u mužů hned po karcinomu tlustého střeva a konečníku a rakovině plic. Bez speciálního testu je onemocnění jen obtížně odhalitelné, vnější příznaky se totiž projevují se zpožděním a jsou snadno zaměnitelné za jiné zdravotní problémy. Moderní možnosti léčby společně s včasnou diagnózou výrazně zvyšují šanci na přežití. Nejčastěji rakovinu prostaty odhalí testy krve, konkrétně test PSA a PHI.