Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo udělá doping (nejen) na olympiádě s naším tělem?
co-udela-doping-nejen-na-olympiade-s-nasim-telem.jpg

Co udělá doping (nejen) na olympiádě s naším tělem?

Zveřejněno: 10.03.2014

Doping a vrcholový sport je zřejmě věčné téma. Ani nedávno skončená zimní olympiáda v Soči nezůstala ušetřena dopingových skandálů, chyceni byli biatlonisté, bobista i hokejisté. Velké otázky navíc vyvolala látka, která přímo na seznamu zakázaných prostředků není. Ruští sportovci totiž prý inhalovali jeden ze vzácných plynů - xenon. 

Podle Mezinárodního olympijského výboru jsou zakázány látky těchto skupin: stimulancia, narkotika, anabolické steroidy, látky s antiestrogení aktivitou, diuretika, peptidy a glykoproteinové hormony a dále se nesmí používat ani krevní doping a farmakologické, chemické a fyzikální manipulace. O inhalování xenonu tedy nikde není, alespoň zatím, řeč. Jenže, háček je v tom, že xenon podporuje tvoření Erythropoetinu neboli EPO. A to je jeden z nejznámějších „dopingů“.

Proč píšeme „doping“ v uvozovkách? Protože EPO je přirozeně produkováno v našich ledvinách, a zajišťuje tvorbu červených krvinek. Ty nám pak pomáhají přenášet kyslík v krvi. Vyvstala vám právě v hlavě otázka, proč je právě EPO sportovci používáno? Roste po něm totiž fyzická výkonnost. A to se hodí mnoha sportovcům, obvykle cyklistům, běžcům, plavcům nebo právě biatlonistům a běžkařům.

Teď už víme, v čem nám může EPO pomoct, ale je otázkou co nám udělá jeho užívání s tělem. Předně je třeba zmínit, že EPO se používá například při léčbě chudokrevnosti neboli anémie. Vedlejším účinkem jeho užití je však zahušťování krve. To při větší míře užívání vede ke vzniku krevních sraženin nebo dokonce k selhání srdce. Zvyšuje se také riziko infarktu, mrtvice a výskytu nádoru. Ačkoli může sportovci zajistit v krátké době úspěchy, dlouhodobě může vážně poškodit organismus. 

Doporučujeme


4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.