Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo udělá doping (nejen) na olympiádě s naším tělem?
co-udela-doping-nejen-na-olympiade-s-nasim-telem.jpg

Co udělá doping (nejen) na olympiádě s naším tělem?

Zveřejněno: 10.03.2014

Doping a vrcholový sport je zřejmě věčné téma. Ani nedávno skončená zimní olympiáda v Soči nezůstala ušetřena dopingových skandálů, chyceni byli biatlonisté, bobista i hokejisté. Velké otázky navíc vyvolala látka, která přímo na seznamu zakázaných prostředků není. Ruští sportovci totiž prý inhalovali jeden ze vzácných plynů - xenon. 

Podle Mezinárodního olympijského výboru jsou zakázány látky těchto skupin: stimulancia, narkotika, anabolické steroidy, látky s antiestrogení aktivitou, diuretika, peptidy a glykoproteinové hormony a dále se nesmí používat ani krevní doping a farmakologické, chemické a fyzikální manipulace. O inhalování xenonu tedy nikde není, alespoň zatím, řeč. Jenže, háček je v tom, že xenon podporuje tvoření Erythropoetinu neboli EPO. A to je jeden z nejznámějších „dopingů“.

Proč píšeme „doping“ v uvozovkách? Protože EPO je přirozeně produkováno v našich ledvinách, a zajišťuje tvorbu červených krvinek. Ty nám pak pomáhají přenášet kyslík v krvi. Vyvstala vám právě v hlavě otázka, proč je právě EPO sportovci používáno? Roste po něm totiž fyzická výkonnost. A to se hodí mnoha sportovcům, obvykle cyklistům, běžcům, plavcům nebo právě biatlonistům a běžkařům.

Teď už víme, v čem nám může EPO pomoct, ale je otázkou co nám udělá jeho užívání s tělem. Předně je třeba zmínit, že EPO se používá například při léčbě chudokrevnosti neboli anémie. Vedlejším účinkem jeho užití je však zahušťování krve. To při větší míře užívání vede ke vzniku krevních sraženin nebo dokonce k selhání srdce. Zvyšuje se také riziko infarktu, mrtvice a výskytu nádoru. Ačkoli může sportovci zajistit v krátké době úspěchy, dlouhodobě může vážně poškodit organismus. 

Doporučujeme


ktere-caje-muzete-pit-kazdy-den.png

Které čaje můžete pít každý den?

31.07.2018Možná někdy marně přemýšlíte, co by vám pomohlo zbavit se únavy, podrážděnosti nebo bolesti hlavy. Přitom řešení může být překvapivě snadné. Napít se. Na vodě totiž závisí fungování všech orgánových systémů. Proč neosvěžit pitný režim, abyste tekutiny doplňovali s chutí?
jarnim-uklidem-na-plisne.png

Jarním úklidem na plísně

02.03.2018Věřili byste tomu, že na houby nemusíte chodit jen do lesa? Možná rostou přímo ve vaší domácnosti. Jsou miniaturní a říká se jim plísně. Jarní úklid byste měli zaměřit i na ně. Jsou totiž hrozbou, kterou není radno podcenit.
renatin-blog-6-tipu-pro-perfektni-piknik.png

Renatin blog: 6 tipů pro perfektní piknik

03.05.2018Podle mě se dá „rozbít deka“ téměř všude, kde je zeleň, dobrý výhled a čerstvý vzduch. S oblibou piknikuji klidně jen pár kroků od domu, nevadí mi ruch města, ale své kouzlo má i romantický zámecký park nebo louka v přírodě.