Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo udělá doping (nejen) na olympiádě s naším tělem?
co-udela-doping-nejen-na-olympiade-s-nasim-telem.jpg

Co udělá doping (nejen) na olympiádě s naším tělem?

Zveřejněno: 10.03.2014

Doping a vrcholový sport je zřejmě věčné téma. Ani nedávno skončená zimní olympiáda v Soči nezůstala ušetřena dopingových skandálů, chyceni byli biatlonisté, bobista i hokejisté. Velké otázky navíc vyvolala látka, která přímo na seznamu zakázaných prostředků není. Ruští sportovci totiž prý inhalovali jeden ze vzácných plynů - xenon. 

Podle Mezinárodního olympijského výboru jsou zakázány látky těchto skupin: stimulancia, narkotika, anabolické steroidy, látky s antiestrogení aktivitou, diuretika, peptidy a glykoproteinové hormony a dále se nesmí používat ani krevní doping a farmakologické, chemické a fyzikální manipulace. O inhalování xenonu tedy nikde není, alespoň zatím, řeč. Jenže, háček je v tom, že xenon podporuje tvoření Erythropoetinu neboli EPO. A to je jeden z nejznámějších „dopingů“.

Proč píšeme „doping“ v uvozovkách? Protože EPO je přirozeně produkováno v našich ledvinách, a zajišťuje tvorbu červených krvinek. Ty nám pak pomáhají přenášet kyslík v krvi. Vyvstala vám právě v hlavě otázka, proč je právě EPO sportovci používáno? Roste po něm totiž fyzická výkonnost. A to se hodí mnoha sportovcům, obvykle cyklistům, běžcům, plavcům nebo právě biatlonistům a běžkařům.

Teď už víme, v čem nám může EPO pomoct, ale je otázkou co nám udělá jeho užívání s tělem. Předně je třeba zmínit, že EPO se používá například při léčbě chudokrevnosti neboli anémie. Vedlejším účinkem jeho užití je však zahušťování krve. To při větší míře užívání vede ke vzniku krevních sraženin nebo dokonce k selhání srdce. Zvyšuje se také riziko infarktu, mrtvice a výskytu nádoru. Ačkoli může sportovci zajistit v krátké době úspěchy, dlouhodobě může vážně poškodit organismus. 

Doporučujeme


predstavujeme-nej-limonadu-letosniho-leta.png

Představujeme NEJ limonádu letošního léta!

22.06.2018Dulenka neboli levandule patří mezi oblíbené jedlé rostliny a poslední dobou čím dál častěji nachází své místo právě v kuchyni. Modrofialové květy se přidávají do dezertů, sušenek, marmelád, polévek nebo jako součást marinád k masu. Punc originality má levandulový drink z vlastnoručně vyrobeného sirupu, který potěší vaše smysly.
nedostatkem-testosteronu-trpi-krome-padesatniku-i-cim-dal-vice-mladych-muzu.jpg

Nedostatkem testosteronu trpí kromě padesátníků i čím dál více mladých mužů

22.01.2019Syndrom nedostatku testosteronu neboli mužský „přechod“ je v mnohém podobný ženskému klimakteriu. K jeho nástupu dochází zpravidla mezi 45. a 60. rokem věku, kdy hladina tohoto hormonu může klesnout až o 70 %. Stále častěji však jeho nedostatkem trpí i mladší muži. Kromě přirozeného procesu stárnutí má na výši hladiny testosteronu v krvi vliv také řada externích faktorů, například stres nebo špatná strava. Právě zdravá životospráva je tak základní cestou, jak mohou muži množství tohoto hormonu pozitivně ovlivnit a snížit tím související zdravotní rizika, mezi která vedle pocitu únavy, ztráty síly či sklonům k přibírání v oblasti břicha patří i závažná onemocnění jako cukrovka či onemocnění srdce.
renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...