Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo slyší nenarozené děti v děloze?
co-slysi-nenarozene-deti-v-deloze.jpg

Co slyší nenarozené děti v děloze?

Zveřejněno: 17.08.2015

Zhruba od 5. měsíce začíná nenarozené dítě vnímat zvukové podněty. Nejvýraznější součástí každodenní zvukové kulisy je pro něj tlukot matčina srdce, zvuky trávení potravy, šumění krve a matčin dech. Další zvuk, který nenarozené děti vnímají zvlášť intenzivně, je matčin hlas. I proto je pro nenarozené miminko a náš budoucí vztah s děťátkem dobré mluvit na něj nebo mu třeba zpívat, i když se vám to může zdát zvláštní. 

Zhruba od 5. měsíce začíná nenarozené dítě vnímat zvukové podněty. Nejvýraznější součástí každodenní zvukové kulisy je pro něj tlukot matčina srdce, zvuky trávení potravy, šumění krve a matčin dech. Další zvuk, který nenarozené děti vnímají zvlášť intenzivně, je matčin hlas. I proto je pro nenarozené miminko a náš budoucí vztah s děťátkem dobré mluvit na něj nebo mu třeba zpívat, i když se vám to může zdát zvláštní.

Nenarozené dítě sice nerozumí přesnému obsahu matčiných slov, ale rozpozná emoční zabarvení jejího hlasu a vnímá rytmus řeči. Důležitější, než co nastávající maminka říká, je proto rytmus slov a tón, jakým to říká. Odborníci tvrdí, že je jedno, zda miminku vyprávíte pohádky nebo mu povídáte, jaký jste měli den a co všechno už jste pro něj nachystali – hlavní je, že s ním komunikujete v klidu a laskavým tónem.

Dítěti v děloze můžete také zpívat nebo mu pouštět hudbu. Podle pohybů plodu v břiše se dá i vypozorovat, která hudba se mu líbí a uklidňuje ho, a která ho naopak znervózňuje. Odborníci tvrdí, že rozhodně nic nezkazíte melodickou a harmonickou hudbou bez rychlých změn tempa a harmonie. Hudba poslouchaná v těhotenství by pochopitelně měla mít přiměřenou hlasitost – obvykle se udává, že zvuky hlasitější než 90 dB už na dítě působí negativně. Všechny zvuky, se kterými se novorozenec seznámil během svého vývoje v těle matky, mu po příchodu na svět připadají povědomé. Zřejmě mu dodávají pocit bezpečí a jsou pro něj zdrojem klidu a jistoty. Čerstvě narozené děti tak může uklidnit nejen matčin hlas, ale i hudba, kterou matka v těhotenství často poslouchala. 

Doporučujeme


jak-se-branit-inhalacnim-alergenum.jpg

Jak se bránit inhalačním alergenům

20.11.2018Při alergickém onemocnění je obecně nejvhodnější prevencí vyloučení kontaktu s alergeny. V případě inhalačních alergenů to může být poměrně obtížný úkol, šíří se totiž vzduchem a vyskytují se venku i v domácnosti, některé dokonce celoročně. Potíží většiny alergiků navíc je, že jsou přecitlivělí na více alergenů zároveň. Někdy tak bývá složité rozeznat pravou příčinu příznaků. V takových případech může být spolehlivým ukazatelem rozbor krve. Následně je vhodné dodržovat určitá preventivní opatření a kontakt s alergeny díky nim téměř vyloučit, či alespoň významně omezit. Konkrétní doporučení se liší podle typu alergenu, jedno je ale spojuje: pravidelný a důsledný úklid domova.
renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.