Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo si zjistit před cestou za exotikou?
co-si-zjistit-pred-cestou-za-exotikou.jpg

Co si zjistit před cestou za exotikou?

Zveřejněno: 20.04.2015

Možná si říkáte, že na dovolenou se chystáte až za měsíc, a tak je na očkování ještě brzy. Omyl. Některé vakcíny se aplikují ve více dávkách, a proto se měsíc před odjezdem na cestu uvádí jako potřebné minimum. Ideální ale je začít se zdravotní přípravou ještě dřív. Lékaři obvykle doporučují zajít si na konzultaci ohledně očkování tři měsíce před plánovanou cestou. 

Proč tak brzy? Aby tělo stačilo vakcínu takzvaně strávit a vypořádat se s ní. Navíc se může stát, že organismus na očkování zareaguje nežádoucím způsobem a v tom případě by se vám mohl plánovaný odjezd na dovolenou zkomplikovat.

Možná si říkáte, že když se nechystáte cestovat do Indie nebo do oblasti střední Afriky, očkováním se zabývat nemusíte. Nicméně lékaři doporučují, aby se člověk nechal očkovat proti virové hepatitidě A (žloutence typu A) i tehdy, pokud se chystá na dovolenou například do Turecka, Egypta či Tuniska.

Když plánujete, že budete dovolenou ve Středozemí trávit mimo hotelové komplexy, a chcete se pohybovat po méně obydlených venkovských oblastech, doporučuje se dokonce očkování proti břišnímu tyfu. A to zejména v Řecku, Španělsku, Tunisku, Egyptě a Turecku.

Pokud si nejste jistí, zda a jaké očkování na dovolenou potřebujete, poraďte se se svým lékařem. Mezi nejčastější povinná a doporučená očkování pro cestovatele patří vakcíny proti žluté zimnici, japonské encefalitidě, meningitidě, tyfu, virovým hepatitidám a choleře. Očkování budete určitě potřebovat, pokud se chystáte do Jižní Ameriky, Afriky a jihovýchodní Asie. Lékaře byste ale neměli navštívit jen před cestou.

V případě zdravotních obtíží k němu zajděte i po návratu. Krevní testy a vyšetření, které vám lékař provede, pomohou předejít vážným komplikacím, jež mohou některé exotické choroby způsobit.

Doporučujeme


chronicka-obstrukcni-plicni-nemoc-hrozi-vsem-kurakum.jpg

Chronická obstrukční plicní nemoc hrozí všem kuřákům

21.11.2018Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je závažné onemocnění plic, při kterém dochází k poruše průchodnosti dýchacích cest. V Česku postihuje přes 8 procent populace. Většinou se týká mužů, ale v posledních letech přibývá i případů u žen. Převážná část postižených osob jsou kuřáci, zbylých zhruba 10 procent představují lidé pracující v prašném prostředí či v prostředí s těkavými chemikáliemi. Výjimečně se nemoc vyskytuje také jako důsledek opakovaných zápalů plic nebo komplikovaného astmatu. Zásadním preventivním opatřením je přestat kouřit.
4-tipy-pro-posileni-imunity-s-vitaminem-d.png

4 tipy pro posílení imunity s vitaminem D

06.02.2018Také vám v zimě chybí sluníčko? Má vliv nejen na psychickou pohodu, ale i na tělesnou kondici.
renatin-blog-zkuste-plank-cviceni-pro-lenochy-s-vydrzi.png

Renatin blog: Zkuste plank – cvičení pro lenochy s výdrží

09.03.2018O nejrůznější výzvy není na Facebooku nouze. Tuhle mě zaujala jedna, slibující celkové zpevnění postavy, a především středu těla. Pouze jedním cvikem, který navíc vypadá naprosto jednoduše. A že v této pozici máte za měsíc umět vydržet kolem 2–5 minut? Proč ne... Však to je tolik času, kolik zabere ranní hygiena. Pohoda!