Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo si zjistit před cestou za exotikou?
co-si-zjistit-pred-cestou-za-exotikou.jpg

Co si zjistit před cestou za exotikou?

Zveřejněno: 20.04.2015

Možná si říkáte, že na dovolenou se chystáte až za měsíc, a tak je na očkování ještě brzy. Omyl. Některé vakcíny se aplikují ve více dávkách, a proto se měsíc před odjezdem na cestu uvádí jako potřebné minimum. Ideální ale je začít se zdravotní přípravou ještě dřív. Lékaři obvykle doporučují zajít si na konzultaci ohledně očkování tři měsíce před plánovanou cestou. 

Proč tak brzy? Aby tělo stačilo vakcínu takzvaně strávit a vypořádat se s ní. Navíc se může stát, že organismus na očkování zareaguje nežádoucím způsobem a v tom případě by se vám mohl plánovaný odjezd na dovolenou zkomplikovat.

Možná si říkáte, že když se nechystáte cestovat do Indie nebo do oblasti střední Afriky, očkováním se zabývat nemusíte. Nicméně lékaři doporučují, aby se člověk nechal očkovat proti virové hepatitidě A (žloutence typu A) i tehdy, pokud se chystá na dovolenou například do Turecka, Egypta či Tuniska.

Když plánujete, že budete dovolenou ve Středozemí trávit mimo hotelové komplexy, a chcete se pohybovat po méně obydlených venkovských oblastech, doporučuje se dokonce očkování proti břišnímu tyfu. A to zejména v Řecku, Španělsku, Tunisku, Egyptě a Turecku.

Pokud si nejste jistí, zda a jaké očkování na dovolenou potřebujete, poraďte se se svým lékařem. Mezi nejčastější povinná a doporučená očkování pro cestovatele patří vakcíny proti žluté zimnici, japonské encefalitidě, meningitidě, tyfu, virovým hepatitidám a choleře. Očkování budete určitě potřebovat, pokud se chystáte do Jižní Ameriky, Afriky a jihovýchodní Asie. Lékaře byste ale neměli navštívit jen před cestou.

V případě zdravotních obtíží k němu zajděte i po návratu. Krevní testy a vyšetření, které vám lékař provede, pomohou předejít vážným komplikacím, jež mohou některé exotické choroby způsobit.

Doporučujeme


stitna-zlaza-u-zvirat-nebezpecny-a-drahy-nepritel.png

Štítná žláza u zvířat – nebezpečný a drahý nepřítel

20.03.2018Ročně Češi vynaloží až dvě miliardy korun na zdravotní péči o domácí mazlíčky. Stejně jako u lidí přitom pouhý krevní rozbor napoví, co zvíře trápí, a lze tedy včas zahájit léčbu, která pak může být nejen účinnější, ale i levnější. Jak ukazují zjištění laboratoří synlab czech, velmi častým problémem psů i koček je onemocnění štítné žlázy. Často však u nich bývá odhaleno pozdě a o zvíře tak není adekvátně postaráno.
proc-ma-pro-vas-laboratorni-vysetreni-smysl.png

Proč má pro vás laboratorní vyšetření smysl

10.08.2018Berete návštěvu lékaře spojenou s laboratorním vyšetřením jako nutnost nebo běžnou rutinu? Možná netušíte, jak cenné údaje o vašem těle může poskytnout, co se děje v zákulisí odběrového pracoviště a jak můžete výsledek vyšetření sami ovlivnit.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.