Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo si zjistit před cestou za exotikou?
co-si-zjistit-pred-cestou-za-exotikou.jpg

Co si zjistit před cestou za exotikou?

Zveřejněno: 20.04.2015

Možná si říkáte, že na dovolenou se chystáte až za měsíc, a tak je na očkování ještě brzy. Omyl. Některé vakcíny se aplikují ve více dávkách, a proto se měsíc před odjezdem na cestu uvádí jako potřebné minimum. Ideální ale je začít se zdravotní přípravou ještě dřív. Lékaři obvykle doporučují zajít si na konzultaci ohledně očkování tři měsíce před plánovanou cestou. 

Proč tak brzy? Aby tělo stačilo vakcínu takzvaně strávit a vypořádat se s ní. Navíc se může stát, že organismus na očkování zareaguje nežádoucím způsobem a v tom případě by se vám mohl plánovaný odjezd na dovolenou zkomplikovat.

Možná si říkáte, že když se nechystáte cestovat do Indie nebo do oblasti střední Afriky, očkováním se zabývat nemusíte. Nicméně lékaři doporučují, aby se člověk nechal očkovat proti virové hepatitidě A (žloutence typu A) i tehdy, pokud se chystá na dovolenou například do Turecka, Egypta či Tuniska.

Když plánujete, že budete dovolenou ve Středozemí trávit mimo hotelové komplexy, a chcete se pohybovat po méně obydlených venkovských oblastech, doporučuje se dokonce očkování proti břišnímu tyfu. A to zejména v Řecku, Španělsku, Tunisku, Egyptě a Turecku.

Pokud si nejste jistí, zda a jaké očkování na dovolenou potřebujete, poraďte se se svým lékařem. Mezi nejčastější povinná a doporučená očkování pro cestovatele patří vakcíny proti žluté zimnici, japonské encefalitidě, meningitidě, tyfu, virovým hepatitidám a choleře. Očkování budete určitě potřebovat, pokud se chystáte do Jižní Ameriky, Afriky a jihovýchodní Asie. Lékaře byste ale neměli navštívit jen před cestou.

V případě zdravotních obtíží k němu zajděte i po návratu. Krevní testy a vyšetření, které vám lékař provede, pomohou předejít vážným komplikacím, jež mohou některé exotické choroby způsobit.

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
9-duvodu-proc-byste-si-meli-nechat-preventivne-vysetrit-jatra.jpg

9 důvodů, proč byste si měli nechat preventivně vyšetřit játra

08.03.2019Největší vnitřní orgán lidského těla, který zastává mnoho nezastupitelných funkcí. Detoxikuje organismus, vyrábí žluč, převádí živiny ze stravy, čistí toxiny z krve, rozkládá tuky, alkohol a mnohé další. Řeč je o játrech, která jsou v České republice druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž může léta probíhat skrytě a projevit se až v pozdní fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Důvodů častého selhání jater je mnoho, lze mu ale předcházet, a to především zdravou životosprávou v kombinaci s pravidelnou kontrolou jejich stavu krevním testem. Z jakých důvodů byste si na vyšetření měli určitě zajít?
v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.