Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo si zjistit před cestou za exotikou?
co-si-zjistit-pred-cestou-za-exotikou.jpg

Co si zjistit před cestou za exotikou?

Zveřejněno: 20.04.2015

Možná si říkáte, že na dovolenou se chystáte až za měsíc, a tak je na očkování ještě brzy. Omyl. Některé vakcíny se aplikují ve více dávkách, a proto se měsíc před odjezdem na cestu uvádí jako potřebné minimum. Ideální ale je začít se zdravotní přípravou ještě dřív. Lékaři obvykle doporučují zajít si na konzultaci ohledně očkování tři měsíce před plánovanou cestou. 

Proč tak brzy? Aby tělo stačilo vakcínu takzvaně strávit a vypořádat se s ní. Navíc se může stát, že organismus na očkování zareaguje nežádoucím způsobem a v tom případě by se vám mohl plánovaný odjezd na dovolenou zkomplikovat.

Možná si říkáte, že když se nechystáte cestovat do Indie nebo do oblasti střední Afriky, očkováním se zabývat nemusíte. Nicméně lékaři doporučují, aby se člověk nechal očkovat proti virové hepatitidě A (žloutence typu A) i tehdy, pokud se chystá na dovolenou například do Turecka, Egypta či Tuniska.

Když plánujete, že budete dovolenou ve Středozemí trávit mimo hotelové komplexy, a chcete se pohybovat po méně obydlených venkovských oblastech, doporučuje se dokonce očkování proti břišnímu tyfu. A to zejména v Řecku, Španělsku, Tunisku, Egyptě a Turecku.

Pokud si nejste jistí, zda a jaké očkování na dovolenou potřebujete, poraďte se se svým lékařem. Mezi nejčastější povinná a doporučená očkování pro cestovatele patří vakcíny proti žluté zimnici, japonské encefalitidě, meningitidě, tyfu, virovým hepatitidám a choleře. Očkování budete určitě potřebovat, pokud se chystáte do Jižní Ameriky, Afriky a jihovýchodní Asie. Lékaře byste ale neměli navštívit jen před cestou.

V případě zdravotních obtíží k němu zajděte i po návratu. Krevní testy a vyšetření, které vám lékař provede, pomohou předejít vážným komplikacím, jež mohou některé exotické choroby způsobit.

Doporučujeme


personalizovana-medicina-jako-pomocnik-v-onkologii.png

Personalizovaná medicína jako pomocník v onkologii

20.11.2018Každý člověk je jedinečný, a tak se může stát, že různí pacienti se stejnou nemocí reagují na shodnou léčbu jinak. Účinky léčby totiž značně ovlivňují individuální charakteristiky jednotlivých lidí, jako jsou genetické dispozice nebo celkový zdravotní stav. Personalizovaná medicína je obor, který se cíleně zaměřuje na jednotlivce a snaží se upravit léčebné a diagnostické postupy tak, aby byly ušity na míru konkrétnímu pacientovi, a tím pádem byly účinnější. Výrazně pomáhá zejména v onkologické terapii.
renatin-blog-velikonoce-se-blizi-aneb-co-zaseju-to-sklizim.png

Renatin blog: Velikonoce se blíží aneb Co zaseju, to sklízím

23.03.2018Jasně že si můžete pořídit velikonoční výzdobu v obchodě. Ale není větší potěšení, když si vypěstujete a vyrobíte jarní dekorace po svém? Zvlášť s dětmi či vnoučaty pak můžete radost z vlastního díla znásobit. Já se tradičně pustím do těchto krás...
hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.