Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo si nezapomenout přibalit do lékárničky na prázdniny?
co-si-nezapomenout-pribalit-do-lekarnicky-na-prazdniny.jpg

Co si nezapomenout přibalit do lékárničky na prázdniny?

Zveřejněno: 30.06.2015

Chystáte se na letní dovolenou? Pak kromě oblečení a sportovního vybavení nezapomeňte přibalit taky prázdninovou lékárničku. Může vám nejen ulevit při zdravotních potížích, ale v zahraničí můžete díky vlastním lékům a zdravotnickým potřebám taky dost ušetřit. Co byste si určitě měli vzít s sebou? 

Nejčastější potíže, jaké vás nebo vaše děti mohou na dovolené potkat, jsou průjem, zvracení, horečka, alergie, spáleniny od sluníčka, štípance od hmyzu, odřeniny a puchýře. Je dobré být na ně připraven. Samozřejmě pokud se bude jednat o závažnější problém, jako třeba o několikadenní průjem nebo velmi vysokou horečku, nespoléhejte se na vlastní zásoby a rozhodně vyhledejte lékaře!

V případě lehčích potíží si ale díky dobře zásobené lékárničce můžete poradit sami. Zapomenout byste určitě neměli na léky proti zažívacím obtížím, jako průjem a žaludeční nevolnost. Hodit se vám bude živočišné uhlí a léky typu Endiaron, Imodium nebo Smecta. I v letních měsících vás může potrápit horečka a nachlazení. Proto s sebou určitě vezměte léky, jako Paralen, Aspirin nebo Acylpyrin. Pokud vám to místo v cestovním zavazadle dovolí, přibalte taky kapky do nosu a sirup proti kašli.

Puchýře, odřeniny a říznutí sice nejsou nijak závažná zranění, ale během výletu mohou člověku pořádně zkazit náladu. Do prázdninové lékárničky z toho důvodu rozhodně patří dezinfekce, náplasti s polštářkem a pružné obinadlo. Samozřejmostí je opalovací krém s vysokým faktorem, a to i v případě, že se nechystáte k moři, ale budete prázdniny trávit v České republice.

Hodit se mohou i léky, které zmírňují projevy alergie. Kvůli změně prostředí totiž může alergie přepadnout i ty, kteří jí normálně netrpí. Na ochranu před bodavým hmyzem přijde vhod kvalitní repelent, a pokud se budete pohybovat v přírodě, nezapomeňte pinzetu na odstraňování klíšťat. 

Doporučujeme


hlidejte-si-hladinu-cukru-v-krvi.jpg

Hlídejte si hladinu cukru v krvi

08.03.2019Diabetes mellitus čili cukrovka je složitá porucha látkové přeměny, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Kvůli celosvětovému rozšíření si cukrovka vysloužila pojmenování epidemie třetího tisíciletí. Jen v Česku se aktuálně léčí přibližně 900 tisíc diabetiků. Nemoc může být dána geneticky, většinou je však způsobena nezdravým životním stylem, nadváhou a nedostatečnou fyzickou aktivitou. Pokud je cukrovka neléčená delší dobu, může vést k závažným zdravotním komplikacím. Pozorujete-li nadměrnou žízeň nebo časté močení, zajděte za svým praktickým lékařem nebo si nechte preventivně vyšetřit hladinu cukru v krvi.
zloutenka-c-skryta-hrozba-kterou-je-nutne-vcas-odhalit.jpg

Žloutenka C – skrytá hrozba, kterou je nutné včas odhalit

07.09.2018Žloutenka je nebezpečným virovým onemocněním, které může skončit až smrtí. Nejznámější jsou typy A, B a C. Zejména u hepatitidy C se v posledních letech zjišťuje, že je mnohem rozšířenější, než se dosud předpokládalo. Není totiž podle vnějších příznaků snadno odhalitelná a vyskytuje se i mimo tradiční rizikové skupiny, jako jsou drogově závislí. Zpozornět by měli především lidé, kteří dostali darovanou krev před rokem 1992, kdy se žloutenka C teprve začala diagnostikovat. Pokud je dlouhou dobu neléčená, způsobuje vážné poškození jater, které může vést až k úmrtí. Spolehlivě ji lze odhalit jen pomocí krevních testů.
pohlidejte-si-zly-cholesterol.jpg

Pohlídejte si „zlý“ cholesterol

08.03.2019Téměř tři čtvrtiny Čechů mají vysokou hladinu cholesterolu v těle. Většina naší populace z toho důvodu čelí hrozbě vážných kardiovaskulárních chorob, jako je například srdeční infarkt. To potvrzují i smutné údaje Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, podle kterých měly vloni tyto choroby v České republice na svědomí 40 % úmrtí. Abyste předešli vzniku takových zdravotních komplikací, je potřeba hlídat si hladiny „hodného“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu v krvi. Rozbor krve je vhodné podstoupit jednou ročně.