Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo si nezapomenout přibalit do lékárničky na prázdniny?
co-si-nezapomenout-pribalit-do-lekarnicky-na-prazdniny.jpg

Co si nezapomenout přibalit do lékárničky na prázdniny?

Zveřejněno: 30.06.2015

Chystáte se na letní dovolenou? Pak kromě oblečení a sportovního vybavení nezapomeňte přibalit taky prázdninovou lékárničku. Může vám nejen ulevit při zdravotních potížích, ale v zahraničí můžete díky vlastním lékům a zdravotnickým potřebám taky dost ušetřit. Co byste si určitě měli vzít s sebou? 

Nejčastější potíže, jaké vás nebo vaše děti mohou na dovolené potkat, jsou průjem, zvracení, horečka, alergie, spáleniny od sluníčka, štípance od hmyzu, odřeniny a puchýře. Je dobré být na ně připraven. Samozřejmě pokud se bude jednat o závažnější problém, jako třeba o několikadenní průjem nebo velmi vysokou horečku, nespoléhejte se na vlastní zásoby a rozhodně vyhledejte lékaře!

V případě lehčích potíží si ale díky dobře zásobené lékárničce můžete poradit sami. Zapomenout byste určitě neměli na léky proti zažívacím obtížím, jako průjem a žaludeční nevolnost. Hodit se vám bude živočišné uhlí a léky typu Endiaron, Imodium nebo Smecta. I v letních měsících vás může potrápit horečka a nachlazení. Proto s sebou určitě vezměte léky, jako Paralen, Aspirin nebo Acylpyrin. Pokud vám to místo v cestovním zavazadle dovolí, přibalte taky kapky do nosu a sirup proti kašli.

Puchýře, odřeniny a říznutí sice nejsou nijak závažná zranění, ale během výletu mohou člověku pořádně zkazit náladu. Do prázdninové lékárničky z toho důvodu rozhodně patří dezinfekce, náplasti s polštářkem a pružné obinadlo. Samozřejmostí je opalovací krém s vysokým faktorem, a to i v případě, že se nechystáte k moři, ale budete prázdniny trávit v České republice.

Hodit se mohou i léky, které zmírňují projevy alergie. Kvůli změně prostředí totiž může alergie přepadnout i ty, kteří jí normálně netrpí. Na ochranu před bodavým hmyzem přijde vhod kvalitní repelent, a pokud se budete pohybovat v přírodě, nezapomeňte pinzetu na odstraňování klíšťat. 

Doporučujeme


renatin-blog-co-jsem-se-naucila-pro-dobrou-naladu.png

Renatin blog: Co jsem se naučila pro dobrou náladu

09.02.2018Dlouhá léta jsem se profesně věnovala cílové skupině náctiletých, pro něž je ono magické „být sám sebou“ jedním z velkých úkolů, kterými mají v tomto ožehavém období projít. Člověk je stíhán myšlenkami, co by ne/měl, ne/chtěl a jak moc je jeho pravé já ovlivněno rodinou, kamarády a dalšími vzory.
bylinka-kterou-si-nespletete-kontryhel.png

Bylinka, kterou si nespletete. Kontryhel!

08.06.2018Právě v tomto období je v rozkvětu kontryhel obecný, pro jehož anglický název „Our Lady's Mantle“ (plášť Panny Marie) byly inspirací listy, na nichž se třpytí kapky rosy či deště. Ve středověku se tyto malé drahokamy považovaly za „nebeskou vodu“ a využití nacházely v alchymii. Odtud pochází latinské jméno kontryhelu – Alchemilla. Tato tradiční léčivka je oblíbená hlavně u žen.
dokonala-dvojice-jahody-a-rebarbora.png

Dokonalá dvojice? Jahody a rebarbora!

25.05.2018Zhruba od poloviny května začíná sezóna rebarbory – zeleniny pro fajnšmekry. Zajímavá je tím, že i když chutná nakysle a zpracovává se jako ovoce, jedná se ve skutečnosti o zeleninu. A ne ledajakou.