Tento web využívá soubory cookies k poskytování služeb, shromažďování dat o návštěvnosti a personalizaci reklam. S používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
Zdraví národaČlánkyCo přibalit do lékárničky na hory
co-pribalit-do-lekarnicky-na-hory.png

Co přibalit do lékárničky na hory

Zveřejněno: 27.01.2016

Zdravotních obtíží, které dokážou pokazit pobyt na horách, je celá řada. Obyčejné nachlazení, zažívací obtíže či závažnější chřipka, angína a nakonec i puchýře z lyžařských bot nebo třeba obličej spálený od slunce nikdo zažít nechce, ale je dobré se na všechno připravit. Protože začínají jarní prázdniny, je čas si připomenout, co přibalit s sebou do příruční lékárničky, abyste si horský vzduch a zimní sporty užili ve zdraví. 

Zdravotních obtíží, které dokážou pokazit pobyt na horách, je celá řada. Obyčejné nachlazení, zažívací obtíže či závažnější chřipka, angína a nakonec i puchýře z lyžařských bot nebo třeba obličej spálený od slunce nikdo zažít nechce, ale je dobré se na všechno připravit. Protože začínají jarní prázdniny, je čas si připomenout, co přibalit s sebou do příruční lékárničky, abyste si horský vzduch a zimní sporty užili ve zdraví.

Nachlazení, chřipka

Jedna z nejčastějších nemocí, které nás v zimních měsících mohou potkat, je právě chřipka. S sebou na hory si proto určitě vezměte léky, jako jsou Paralen, Aspirin nebo Acylpirin. Nezapomeňte také na kapky či sprej proti rýmě a kapky proti kašli. Hodí se také šátek či ručník na Priessnitzův obklad, který pomáhá při bolesti v krku.

Zažívací obtíže

Průjmová onemocnění jsou sice četnější v letních měsících, ale není radno je podceňovat ani v zimě. V příruční lékárničce by proto neměly chybět léky, jako Endiaron, Immodium, Smecta, případně živočišné uhlí. Pokud budete cestovat na hory autem nebo autobusem a obáváte se cestovní nevolnosti, vezměte s sebou také Kinedryl nebo Travel Gum.

Bolavé svaly, puchýře a otlaky, opary

Při zimních sportech se snadno namůžete a z lyžařských či běžkařských bot můžete mít nepříjemné puchýře či otlaky. Kromě polštářkových náplastí je proto vhodné mít v lékárničce na hory také masti nebo krémy proti bolestem svalů a kloubů. Zvýšená fyzická námaha a únava mohou přispět i ke vzniku oparů. Pokud jimi trpíte, nezapomeňte se také vybavit příslušnými léčivými prostředky.

Další nezbytnosti

V lékárničce by určitě neměly chybět dezinfekce, obinadlo, kvalitní opalovací krém a jelení lůj. Pokud vám to cestovní zavazadlo dovoluje, hodí se také kapky do očí a masti na plísňová onemocnění. Alergici by neměli zapomenout na léky proti alergiím a lidé užívající pravidelně léky by jich s sebou samozřejmě měli mít dostatek na celou dobu pobytu. 

Doporučujeme


v-pripade-chronickych-infekci-mohou-pomoci-autovakciny.jpg

V případě chronických infekcí mohou pomoci autovakcíny

16.11.2018Trpíte opakovanými záněty dýchacích cest nebo močového měchýře? Pokud jde o akutní zánětlivé onemocnění, určitě je na místě léčba antibiotiky. V poslední době ale často dochází k jejich nadužívání, čímž se zvyšuje odolnost bakterií a antibiotika tak přestávají být účinná. Jejich dlouhodobé užívání má navíc negativní dopad na vaši mikroflóru, kde ničí „dobré“ bakterie, a narušuje tak celý imunitní systém. Jestliže se vám některé infekce často vracejí, můžete si nechat připravit autovakcínu, která posiluje aktivitu imunitního systému proti konkrétnímu původci vašeho onemocnění. Její hlavní výhodou je, že na rozdíl od antibiotik neničí ostatní bakterie v těle.
predstavujeme-nej-limonadu-letosniho-leta.png

Představujeme NEJ limonádu letošního léta!

22.06.2018Dulenka neboli levandule patří mezi oblíbené jedlé rostliny a poslední dobou čím dál častěji nachází své místo právě v kuchyni. Modrofialové květy se přidávají do dezertů, sušenek, marmelád, polévek nebo jako součást marinád k masu. Punc originality má levandulový drink z vlastnoručně vyrobeného sirupu, který potěší vaše smysly.
jak-se-chranit-pred-nemocemi-spinavych-rukou.png

Jak se chránit před nemocemi špinavých rukou

29.01.2018Vedli nás k tomu už od dětství: umyj si ruce před jídlem a po použití toalety. Pokud jste si tuto vštěpovanou radu vzali k srdci, dobře pro vás. Výrazně tím omezujete riziko řady vážných nemocí. Chřipka, žloutenka typu A, toxoplazmóza, listerióza, ale i běžnější rýma a nachlazení se vám můžou vyhnout, pokud věnujete pouhých 20 vteřin této základní hygieně.